Machinace potvrzeny - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Machinace potvrzeny

, Filip Poštulka,
Machinace potvrzeny
Zdroj: Euro.cz

Ahold, U.S. Foodservice

PRAHA (flp)- Nizozemský Ahold má opět potíže. Poté co muselo ústředí přiznat kritický stav účetnictví své americké divize U. S. Foodservice (EURO 10/2003), která nadhodnotila loňský zisk o půl miliardy dolarů, vyšel minulý týden na povrch další účetní skandál.
Americká potravinářská a obchodní společnost Sara Lee oznámila, že tři její obchodníci podepsali – bez jejího vědomí – pro auditora Deloitte & Touche, který účetnictví americké odnože Aholdu spravuje, dokumenty, které měly protizákonně zvýšit výdělky firmy U. S. Foodservice.
Americká komise pro cenné papíry tak má důkaz pro své podezření, že se v účetnictví amerického Aholdu používaly nezákonné postupy. Komise nyní zkoumá finanční dokumenty společnosti za poslední čtyři roky.
Strmý pád akcií, jenž následoval oznámení o neoprávněných účetních machinacích, rozvířil spekulace, že nizozemská centrála bude své impérium rozprodávat.
Pokud by se tak stalo, není vyloučeno, že by mohlo dojít i na české hypermarkety Hypernova a supermarkety Albert, které Aholdu patří.