Luxus, který vynáší

06. ledna 2014, 00:00 -
06. ledna 2014, 00:00

Poštovní známky, víno, historická auta nebo válečná letadla. Alternativní investice nabízejí ve srovnání s burzami zajímavé zhodnocení

Rok 2013 byl výjimečný. Přinejmenším z pohledu investorů. Světové trhy se otřepaly z následků finanční krize a ceny akcií na všech hlavních trzích strmě rostly. Index Dow Jones si od začátku roku polepšil o 25 procent, S&P 500 dokonce o téměř 30 procent. Pokud hovoříme čistě o americkém trhu (ten pražský není možné brát moc vážně), byl uplynulý rok vůbec prvním od druhé světové války, kdy burzy nezažily větší než pětiprocentní korekci.

Nebezpečný rok Zní to jako investiční pohádka. Proto se ji také podaří jen stěží zopakovat. Rok 2014 určitě nebude na kapitálových trzích tak bezproblémový.

Ze všech stran se valí katastrofické předpovědi o bublinách, které mohou každou chvíli prasknout. Příliš drahé akcie, zpomalení čínského růstu nebo pád Spojených států z fiskálního útesu. I když může jít o zbytečné strašení (v posledních letech nijak výjimečné), dá se podle většiny analytiků a investičních předpovědí na akciích očekávat přinejmenším velká korekce. Ani další běžné investiční nástroje nepůsobí dvakrát bezpečně. Vyhlídky komoditního trhu jsou už tradičně dost nejisté a stejně tak dluhopisy mohou zažít ještě velké kolotoče, podívámeli se na probíhající operace centrálních bank. Kam tedy s penězi? Stále častěji zaznívá: alternativní investice.

V praxi lze investovat v podstatě do všeho, co má jen trochu vyšší cenu, vínem a obrazy počínaje, automobilovými veterány konče. V poslední době popularita těchto investic roste a pomalu se institucionalizuje. Nemusíte už být velcí znalci vína ani odborníci na výtvarné umění, abyste do podobných aktiv investovali. I v Česku lze najít řadu agentů a odborníků, kteří za vás nákup provedou nebo poskytnou odbornou radu. Že se to může vyplatit, dokazuje i známý Luxury Investment Index agentury Knight Frank, který cenu takových komodit sleduje. Zahrnuje drahé hodinky, keramiku, cenný nábytek, obrazy, víno či poštovní známky a sleduje jejich cenu ve významných světových aukcích. Za posledních pět let vzrostl o 64 procent, za celou dekádu potom o 175 procent.

Falza, kam se podíváte „V Česku vzniká nová generace třicátníků, kteří jsou materiálně zajištěni a mají dostatek volných prostředků. Jsou schopní a ochotní investovat do uměleckých předmětů,“ říká Vendula Vašátková, historička umění a kurátorka Galerie Kodl. Právě v této aukční a výstavní síni na Malé Straně se v roce 2007 prodal obraz Jindřicha Štyrského Krajina v oblacích za 10 250 000 korun, do té doby nejdráže prodaný obraz autora v Česku. Jak se ale ukazuje, obrazy, sochy a další umělecká díla už nejsou jen záležitostí první investorské ligy. „Mladí investoři vnášejí na trh novou dynamiku, nebojí se investovat i větší částky a laťku posouvají dál a dál,“ vysvětluje Vašátková.

Koupit obraz za účelem výdělku pochopitelně není nic nového. Na tuzemském trhu totéž praktikuje řada známých hráčů, například Jan Světlík, majitel a generální ředitel firmy Vítkovice Holding, jehož sbírka výtvarných děl je pověstná. Několika stovkami děl se pyšní také investiční skupina PPF Petra Kellnera. Její dceřiná firma PPF Art provozuje i tři galerie přístupné veřejnosti. Co však dělat, pokud nejste zrovna miliardář a rádi byste s nákupem umění začali?

„Pokud chce někdo investovat do obrazu, vždy mu radíme, že by se mu měl líbit, to je zásadní věc,“ líčí Vašátková. Podle ní by se osobní faktor neměl opomíjet ani u nákupu, za kterým je čistě investiční motivace. Dalším krokem pak bude sázka na vhodného galeristu.

Tak jako u hledání dobrého brokera na burze, i v tomto případě spoléháte na lidský faktor. Ovšem v případě umění přicházejí na řadu ještě obavy z podvodů. Padělků a napodobenin existuje obrovské množství, a pokud na ně narazíte, můžete klidně odepsat i celou investici. „Každý investor by si měl najít solidního poradce, který by ho vedl. Problémem není, když se dílo přeplatí. Ceny rostou a vyrovnají se. Skutečný problém nastává v momentě, kdy se koupí falzum,“ říká Vašátková. Sázka na modernu Ať už s odbornou pomocí nebo bez ní, dejme tomu, že si dokážete pořídit originál. Ale jaký? Jaké obrazy stojí za to kupovat jako investici? Sázkou na jistotu jsou v tomto případě obrazy klasické české moderny. Nárůst cen už není tak raketový jako dřív, ale zájem o ni stále přetrvává. Zajímavé je, že oproti situaci před několika lety dnes investoři mnohem méně kladou důraz na jména autorů, ale reflektují spíš kvalitu jednotlivých obrazů. „Rekordní nárůsty jsme proto zaznamenali u malířů, kteří dosud neoprávněně stáli mimo hlavní cenový proud. Z 19. století jsou to Hynais, Čermák nebo Havránek, z období prvorepublikové malby třeba Kars, Kubín, Sklenář nebo Hoffmeister,“ jmenuje investiční hity výtvarného umění Vašátková a přidává další trend, který se v poslední době prosazuje.

Méně se zohledňuje malířská technika.

To znamená, že práce na papíře nebo různé kombinované techniky se cenově přibližují olejomalbě. „Je to možné označit za celosvětový trend,“ říká.

Ony celosvětové trendy ovšem také ukazují, že investice do umění mohou být zrádné. Jak vyčíslilo americké vydání časopisu Forbes, socha italského umělce Maurizia Cattelana prodaná v roce 2010 za 1,5 milionu dolarů se v letošní aukci síně Christie’s prodala o třetinu levněji. V květnové aukci téže síně 22 procent prodávaných děl vůbec nenašlo kupce. V tomto případě je řeč o moderním umění soudobých tvůrců, které je z logiky věci vždycky ošemetné. „Nikdo nedokáže s jistotou předpovědět, zda o díla toho konkrétního autora bude zájem i za dvacet třicet let. Ovšem prudké poklesy u léty prověřených malířů se frekventovaně neobjevují, a pokud ano, často se posléze vyrovnají,“ uklidňuje Vašátková. Luxusní ojetiny Loni v květnu se na středočeský barokní zámeček Loučeň sjeli úplně jiní návštěvníci než obvykle a pro jednou nikoho nezajímaly zdejší labyrinty. Dětský ryk nahradil řev motorů. Konala se tu výstava desítek historických automobilů s názvem Concours d’Elegance Chateau Loučeň. Mezi jejich nablýskanými kapotami se nepohybovali nadšenci a kutilové, ale zámožní investoři. Akci totiž již druhým rokem připravili vlivní pražští advokáti Robert Pergl a Bohuslav Klein. Prvně jmenovaný ostatně podle informací týdeníku Ekonom zámek vlastní. Jedním z vrcholů programu přehlídky byla aukce několika vystavených veteránů. Jejich nákup čistě za účelem investice se v posledních letech i v Česku dostává do módy.

„U nás se dlouhá desetiletí veteránská auta sbírala, ale nešlo vesměs o investice, nýbrž o hobby. Vkládání peněz do veteránů s vírou, že se vložené prostředky se ziskem vrátí, se v Čechách začalo rozvíjet před deseti lety a od té doby tento trend neustále sílí,“ vysvětluje Bohuslav Klein. On sám s veterány neobchoduje. Řadí se mezi nadšené sběratele, které stará auta fascinují. „Kdybych ale investorem byl, mohl bych být spokojen. Z deseti aut, která jsem postupně vlastnil, jsem se v odhadu růstu ceny zmýlil jen jednou,“ říká.

Na Západě jde o nikoli běžnou, ale poměrně hojně rozšířenou činnost. Na tamních trzích existuje řada institucionálních fondů, které do historických automobilů investují a pomáhají tak střadatelům vložené prostředky zhodnotit. Investici do veteránů nedávno vyzdvihl také deník Financial Times. Podle zmíněného Luxury Investment Indexu jde dokonce o nejvýnosnější komoditu v rámci alternativních investic. Za posledních deset let zhodnotili veteráni svou cenu ve sledovaných aukcích o 395 procent.

V Česku se o ně zatím zajímají stále hlavně jednotlivci nebo malé skupiny. Jak ukazují podobné akce, jako byla ta v Loučeni, rozhodně to nejsou nemajetní lidé. Ovšem jak upozorňuje Klein, ani ti by se neměli do nákupu veteránu hrnout po hlavě, bez pomoci. „Rozpoznat investiční potenciál konkrétního auta je jako podnikat na burze. Tedy i pokud máte zkušenosti a znalosti, nikdy nemáte jistotu, že se v odhadu nezmýlíte,“ myslí si Klein. Podle něj existuje řada vozů, jejichž cena už nahoru rozhodně nepůjde. Jde hlavně o ty, kterých bylo vyrobeno hodně, což platí především pro automobily z počátku šedesátých let.

Obecně pak z předválečných značek doporučuje vozy Alfa Romeo, Bentley, Bugatti, Mercedes Benz a další podobné značky.

Z těch poválečných Aston Martin, Facel Vega nebo Maserati. „V posledních letech se zdá, že ze známých značek má největší investiční potenciál značka Ferrari. Podle mě dokonce roste až nesmyslně. Je to údajně tím, že veterány začali kupovat i lidé, kteří kupují nové ferrari, a někdo jim poradí, že by bylo dobré mít i nějaké historické,“ líčí Klein. Zmíněné značky, které jsou už samy o sobě definicí luxusu, ovšem nejsou jedinou investiční příležitostí. Ceny rostou také u českých předválečných veteránů jako Praga, Škoda, Tatra nebo Wikov.

Poklady s příběhem Podobnou kategorií alternativních investic jako automobiloví veteráni jsou ti okřídlení.

V jejich případě jde v současnosti o ještě méně početnou komunitu investorů, a to jak v Česku, tak celosvětově. U nás se soustřeďují hlavně okolo Letiště Točná, kde v jednom z hangárů sídlí Historická letka Republiky československé. Tato nezisková organizace shromažďuje doklady o vývoji letectví na našem území a pečuje o válečné veterány. Mimoto provozuje menší letku historických válečných letadel, která mohou být pro investory často velmi výnosné.

„Historické letadlo musíte hledat. Musí jít o model, který není zachovaný v mnoha kusech, a měl by mít svůj vlastní příběh,“ říká Milan Mikulecký, jeden ze zakladatelů zmíněné organizace. Upozorňuje, že jde výlučně o investice v hodně dlouhodobém horizontu – okolo deseti až dvaceti let. Cena zajímavých modelů začíná od milionu dolarů. „Níž je to hobby,“ říká Mikulecký s tím, že s trochou umu je možné narazit naskvělou investici. „Nedávno se v aukci prodal britský lehký bombardér Mosquito za devět milionů liber,“ zmiňuje Mikulecký.

Historická letadla nakupují významné osobnosti světového i českého byznysu. Známým sběratelem je například spoluzakladatel Microsoftu Paul Allen. V jeho soukromém hangáru byste našli přes tři desítky výstavných kousků, jejichž cena bude dál růst. Letecké veterány kupuje i režisér Pána prstenů Peter Jackson. V Česku se svým koníčkem netají Ivo Lukačovič, zakladatel portálu Seznam. cz, který Letišti Točná nedávno poslal 55 milionů korun. Známým sběratelem je také Petr Turek, spolumajitel liberecké stavební firmy Integra.

„Ta komunita je hodně specifická, ale existují už obchodníci, kteří vás jsou schopni dostat na světové aukce a zprostředkovat nákup zajímavých kusů. Doporučoval bych ale spíš britské nebo americké firmy. V Česku bych se bál, že si z vás někdo udělá kavku,“ varuje Mikulecký. Příležitostí je víc než dost. Po roce 1989 se otevřel ruský trh. Tam se podle Mikuleckého každou chvíli objeví spadlý veterán, jehož lze rekonstruovat. „Například nahoře u Murmansku objevují veterány zapadlé ve zmrzlé vodě nebo v bažině. Jsou poměrně dobře zakonzervovaní a s novým motorem mohou i znovu létat,“ říká Mikulecký.

Ve víně jsou peníze Přijdou vám auta moc hlučná a objemná? Pokud byste raději pořídili něco skladnějšího, nabízejí se drahá vína, s nimiž se dá čile obchodovat. Své o tom ví Zlatko Míčka, který je jedním z průkopníků investičního nákupu vína v Česku. Kromě toho vede síť vinoték Le Bouchon. V jedné z nich, v pražské ulireport ci V Celnici, nám předvedl několik archivních láhví. „Ta komunita se rozrůstá. Přibývá lidí, kteří jsou čistými investory. Nemají k vínu, které kupují, žádný vztah,“ říká Míčka, který poskytuje podobným zájemcům odborné poradenství. Pokud je řeč o investičním vínu, mluvíme výlučně o vínu francouzském, zejména z oblasti Bordeaux. Nejde o nějakou záruku kvality, kterou by tamní odrůdy měly. Pro investory je klíčové, že si vinaři z Bordeaux za staletí vybudovali systém hodnocení vín, v němž se každý vyzná. Z přibližně osmi tisícovek producentů vyrábí víno vhodné k investici pouhých 250.

„Dokážu zhodnotit vložené prostředky až o 16 procent ročně. Průměrný výnos se pohybuje okolo šesti až sedmi procent,“ chlubí se Míčka. Víno je vhodné kupovat takzvaně „en primeur“, tedy ještě v době, kdy zraje v sudech.

Po dvou letech se stočí do láhví a dostane se na trh. V tom okamžiku jeho cena poprvé vzroste. Ceny investičních vín začínají na 70 eurech za láhev. Ovšem nakupovat je po jednotlivých láhvích není moudré. Pravou hodnotu totiž mají v originálním dřevěném balení po dvanácti kusech. Jakmile je balení porušené, cena jde výrazně dolů.

Pro investici do vína by právě teď mohla být ideální příležitost. Poslední sklizeň ve Francii přinesla zklamání, cena však ještě nestihla zareagovat. Vliv na to má americký sommeliér a znalec vín Robert Parker, jehož hodnocení obvykle solidně zahýbe s celým trhem. Letos totiž uvede svou kritiku až v létě. „Cena se pak může hýbat nahoru. A to i u starších ročníků,“ myslí si Míčka.

Krejčířovo dědictví Další z alternativních investičních nástrojů – poštovní známky – není v Česku žádnou velkou exotikou. Naše území vždy platilo za ráj vášnivých filatelistů. Obchody se známkami v hodnotách desítek milionů korun ovšem obvyklé nejsou. „Asi nejlépe se prodala Krejčířova sbírka v aukci Majer. Měla hodnotu přes patnáct milionů korun,“ vzpomíná Miloš Hauptman, nezávislý agent v aukcích poštovních známek. Zmíněnou sbírkou má na mysli majetek po Lambertu Krejčířovi, zmizelém podnikateli a otci uprchlého Radovana Krejčíře. Jeden z jeho exponátů, takzvaná žilkovaná čtyřka, se prodala za tři miliony korun.

Krejčíř byl známým sběratelem a milovníkem poštovních známek. Ovšem k investici nikým podobným být nemusíte. „Chce to dobrého poradce, nebo raději rovnou dva,“ radí Hauptman. Co by se mohlo stát? Hodnota poštovních známek se stále mění a výrazný pokles ceny není nijak výjimečný. „Například za mého mládí mnoho sběratelů budovalo sbírky s náměty olympijských her. Ty jsou dnes prakticky neprodejné. Podobně to platí pro sbírky s námětem letů do kosmu. Módní námět přestal být módní,“ vysvětluje Hauptman a dodává, že je třeba mít na paměti extrémně nízkou likviditu. Na zhodnocení známek je třeba čekat řadu let.

Jen pro trpělivé Tím narážíme na obecný problém všech alternativních investičních nástrojů. Ať už kupujete víno, známky, automobily nebo letadla za účelem výdělku, vždy je třeba mít na paměti, že získat své prostředky zpět bude nějakou dobu trvat. Investiční experti proto mají s podobným přístupem ke vkládání peněz problém. „Je to hezký koníček, ale já osobně BÝVAL NEJDRAŽŠÍ. Obraz Jindřicha Štyrského „Krajina v oblacích“ se v roce 2007 prodal za deset a čtvrt milionu korun. Tehdy to byl nejdráže prodaný obraz autora v Česku. Aktuálně nejdražší je Kupkův Tvar modré za téměř 60 milionů. Ztracený poklad.

Žilkovaná čtyřka z filatelistické sbírky zmizelého podnikatele Lamberta Krejčíře se v aukci prodala za tři miliony korun

tomu moc nefandím. Vadí mi malá likvidita a nepřehlednost,“ říká Jaroslav Mužík, šéf asset managementu ČSOB pro Českou republiku. Dalším logickým problémem s podobným typem investic je jejich fyzičnost. Zkrátka, je pěkné koupit si auto nebo letadlo, ale podobné cenné artefakty v hodnotě několika milionů korun pravděpodobně nebudete chtít schovávat v garáži za domem. Skladné předměty jako poštovní známky můžete sice zamknout do trezoru, ale ve srovnání s pojištěným bankovním kontem stále musíte počítat s určitým procentem rizika.

Na druhou stranu po všech katastrofách, které trhy zažily v posledních šesti letech, se spolehlivost alternativních investic nezdá až tak nezajímavá. Platí základní pravidlo o dobrém rozložení portfolia. Pokud určitou část z něj věnujete alternativním investicím a budete počítat s tím, že plody své trpělivosti nějakou dobu neuvidíte, čeká vás nejen zajímavé zhodnocení, ale i odměna v podobě příjemně stráveného volného času. S akciemi se zkrátka neproletíte ani neprojedete po silnici. l Tomáš Plhoň •

Umění

výnos za rok -6 %

výnos za 5 let 12 %

výnos za 10 let 183 %

Víno

výnos za rok 3 %

výnos za 5 let 3 %

výnos za 10 let 182 %

Poštovní známky

výnos za rok 7 %

výnos za 5 let 60 %

výnos za 10 let 255 %

Historické automobily

výnos za rok 28 %

výnos za 5 let 115 %

výnos za 10 let 430 %

Zdroj: Knight Frank

V poslední době popularita alternativních investic roste a pomalu se institucionalizuje. Už nemusíte být velcí znalci vína ani odborníci na výtvarné umění, abyste do podobných aktiv investovali.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Auta
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být…
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Technologie
Transcend RDC2: multifunkční čtečka karet pro smartphony (vyzkoušeno)
Messenger už nebude tak brutálně masakrovat fotky. Novým limitem je 4k
4K, HDR a 5× větší úhlopříčka, než má vaše televize. Nový projektor od BenQ stojí jen 40 000 Kč
Panelové prostředí pro aplikace ve Windows žije. Možná si ho brzy osaháme
Vznikl velký výrobce procesorů ARM pro servery, Marvell a Cavium se spojí za 6 miliard $
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít