Lodní šrouby pro Nory - Euro.cz

Přihlášení

Lodní šrouby pro Nory

, ing. Marcela Alföldi Šperkerová,
Lodní šrouby pro Nory
Zdroj: Euro.cz

Wikov Industry ing.

PRAHA (myš) – Společný podnik s přední norskou průmyslovou skupinou Scana vytvořil tradiční český výrovce převodovek a větrných elektráren Wikov Industry. Slibuje si od toho průnik na zcela nový trh. Management Wikovu usiluje o to, aby se firma stala dodavatelem převodovek do zařízení na těžbu ropy a zemního plynu z mořského dna, pro pohony lodních šroubů tankerů a obslužných plavidel. „Již nyní dodáváme společnosti Scana převodovky pro některé typy lodních pohonů a doufáme, že se podaří využít jejích kontaktů a dostat se přímo k těžařům v severních mořích,“ uvedl generální ředitel společnosti Wikov Industry Antonín Růžička.
V nové obchodní společnosti s názvem Scana Wikov mají oba partneři poloviční podíl. Wikov očekává, že díky spojenectví se silným partnerem pronikne k velkým zákazníkům skupiny Scana, jakými jsou například v oblasti těžby ropy koncerny BP, Conoco Philips, ExxonMobil, Shell nebo Statoil. Nová společnost by měla již v příštím roce přinést tržby ve výši 60 až 80 milionů korun, a v dalších letech přes sto milionů.
Skupina Wikov má v současné době 510 zaměstnanců a letos by tržby měly dosáhnout 750 milionů korun. Hlavní výrobní podniky má firma v Hronově – Wikov MGI (bývalý ČKD Hronov) a v Plzni je to Wikov Gear (akvizice od plzeňské Škody). Scana podniká zejména v Norsku, Švédsku a Číně. Celkem zaměstnává 1850 zaměstnanců a tržby ročně dosahují 6,5 miliardy korun.

Diskuze