Lobbista pro Slovensko

30. června 2014, 00:00 - (hrb, pto)
30. června 2014, 00:00

Pavol Dobiaš (63) Pavol Dobiaš (v evidencích často vedený i jako Pavel) nastoupil k policii v roce 1977 jako podporučík. Získal krycí jméno Opat. Už v roce 1979 byl přeložen na 37. odbor rozvědky.

Později začal Dobiaš pracovat pod krytím jako diplomat na tiskovém oddělení ambasády v Rakousku, kdy působil i služebně výše postavený Jozef Kubů. Dobiaš měl na starost rakouský tisk, Rakouskou lidovou stranu (ÖVP) a parlament.

V roce 1989 se vrátil do centrály rozvědky jako vedoucí starší referent 37. odboru. Pracoval ve 3. oddělení, které se specializovalo na Británii, Itálii, Španělsko a Portugalsko. Podle svých tehdejších slov udržoval kontakt s Vlastimilem Ludvíkem, krycím jménem Pantůček. Ten byl posledním důstojníkem komunistické rozvědky, který se rozhodl „přeběhnout“ a začal pracovat pro Brity. I po návratu do centrály se ale Dobiaš zúčastnil tří tajných operací v Rakousku. V květnu 1989 byl například nasazen v akci Lotka, zaměřené na rakouský státní aparát. Na operaci jel krycím vozem Renault 9 a s diplomatickým pasem. „Výsledek cesty kladný,“ stojí v závěrech jeho velitelů.

V databázích se jinak o Dobiašovi příliš informací nezachovalo. I z mála je ale zřejmé, že své zkušenosti z rozvědky mohl dobře zúročit v privátním sektoru. Podle výpisu z živnostenského rejstříku Dobiaš od roku 1994 podniká, například v realitách, ekonomickém poradenství a výuce jazyků. Má bydliště v Praze 4 – Krči.

Andrej Babiš tvrdí, že s Dobiašem nespolupracuje. „Dobiaš není můj lobbista ani externí konzultant. Nemám k němu žádný vztah. Pokud vím, pracoval v minulosti jako poradce jedné banky, kde jsem ho potkal. Neviděl jsem ho léta,“ řekl.

Podle zdroje týdeníku Euro byl ale pro majitele Agrofertu důležitý při lobbingu na Slovensku.

„Organizoval schůzky, například setkání Babiše a Mikuláše Dzurindy. Přestože nebyl oficiálním zaměstnancem, získal služební vůz. Měl velmi dobré vztahy s generálním ředitelem Erste Group Andreasem Treichlem. Zařizoval i jeho setkání s Václavem Klausem,“ sdělil týdeníku Euro člověk důvěrně seznámený s děním uvnitř Agrofertu, který si nepřál být jmenován. Velmi vřelé vztahy prý Dobiaš udržoval i s lobbistou Miroslavem Šloufem, kterému ve společnosti říká familiárně Míra.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít