Lex Kája et Sokol

07. dubna 2015, 00:00 - Václav Drchal
07. dubna 2015, 00:00

Do finále míří novela zákona, která ulehčí prodej majetku obviněných. Stát na správě zajištěných věcí tratí desítky milionů korun ročně

Loni policie coby vedlejší efekt potírání zločinu zajistila majetek za skoro 7,8 miliardy korun. Jenže tím starosti teprve začínají. Skvělou ukázkou toho, jak se věci mají, je případ Káji a Sokola, dvou jezdeckých koní, které policie na jaře 2012 zabavila Rathovým komplicům Petru Kottovi a Kateřině Pancové. Obě zvířata dočasně skončila na statku ve Svárově u Kladna a stát za ustájení každého z nich platil sedm tisíc korun měsíčně. Když je soud v prosinci 2013 radši zase vrátil, okomentoval to pro server Lidovky.cz návladní Petr Jirát slovy: „Stát už za ně zaplatil chovateli víc, než mají hodnotu.“

Jde samozřejmě o extrémní a netypický případ, ale reálný základ má. Zajištěné věci, které mají sloužit k odškodnění obětí, zabezpečení nároků státu či pocházejí ze zločinu, se někdy rády kazí (typicky potraviny), rychle ztrácejí na ceně (auta, mobily, počítače) a další se prostě jednoduše a levně skladovat nedají (třeba zmínění koně).

Hlavně kvůli těmto dodatečným nákladům připravilo ministerstvo spravedlnosti novelu zákona o zajištění majetku a věcí v trestním řízení, která má podnítit dosud prakticky nevyužívaný prodej zabaveného majetku lidí, které již policie obvinila, ovšem soudy je ještě neodsoudily.

Novela, která letos v únoru prošla sněmovnou, 19. března Senátem a nyní čeká již jen na podpis prezidenta, však sklidila velkou kritiku. Je jí vyčítáno, že porušuje práva sice možná „sprostých“, ale z pohledu práva nevinných podezřelých. Za jasně protiústavní ji považuje Unie obhájců České republiky, ke kritikům se ale přidala i senátorka a bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová, která novelu považuje za nedotaženou.

Stárnoucí mobily Změn přináší novela spoustu. Ty nejzásadnější se týkají prodeje majetku obviněných. Až dosud šlo bez svolení obviněného teoreticky prodat věci, které se rychle kazí či rychle ztrácejí na ceně. Možnost prodat rychle se kazící věci ponechává novela beze změny, u věcí, které rychle ztrácejí hodnotu, příslušný paragraf výslovně jmenuje „motorová vozidla a elektrozařízení“. Zcela nově půjdou zpeněžit věci, s jejichž skladováním „budou spojeny nepřiměřené náklady“, popřípadě bude jejich uchovávání vyžadovat „zvláštní podmínky nakládání nebo zvláštní odbornou péči“. Za poslední bod přitom nemohou jen Kája se Sokolem, ale i další neobvyklé policejní úlovky z minulých let – barely ropy, letadlo či vrtulník.

Prodávat majetek obviněných je možné již přes deset let, ovšem v praxi jde o takřka mrtvý paragraf. Z údajů poskytnutých ministerstvem spravedlnosti a policií plyne, že dosud nikdy soudy nenařídily prodej rychle se kazícího zboží a svolily k prodeji jen několika málo věcí, které rychle ztrácejí hodnotu.

Za léta 2011 až 2014 šlo celkem o 16 aut, jednu motorku, 81 mobilů a pět dalších blíže neupřesněných drobných položek. Nic dalšího stát bez svolení obviněných neprodal.

Skladování zabavených věcí přitom není levné. Například roční pobyt zajištěných aut, která se nevejdou na parkoviště policie ani Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), a stojí tedy na parkovištích soukromých, vyjde na zhruba 28 milionů korun. Během roku navíc tato zbůhdarma stárnoucí auta ztratí dle odhadu na ceně dalších 60 milionů. Od přímé správy zajištěných nemovitostí už stát před několika lety kvůli těmto dodatečným nákladům (odhadem 40 až 50 milionů ročně) de facto ustoupil a spokojil se s „plombou“ v katastru nemovitostí.

Další změna se týká zajištěných firem. Ty dnes spravuje buď přímo stát, nebo přesně nedefinovaný správce. Do budoucna by se mělo jednat o soudem pověřené insolvenční správce. Ovšem i tento institut se využívá jen velmi zřídka.

Argumenty a protiargumenty Unie obhájců ve svém prohlášení míní, že novela „porušuje presumpci neviny“ a „nepřípustně omezuje základní právo vlastnit majetek“, tvrdí rovněž, že prodávat se vzhledem k příliš širokému vymezení může prakticky cokoli včetně třeba domů (to realitě úplně neodpovídá – pozn. red.). Prodej prováděný státem navíc podle Unie obhájců nezaručuje „stoprocentní tržní výnos“ a hrozit prý může i vydírání prostřednictvím účelových trestních oznámení: „Jejich extrémní nárůst a s tím související náklady státu na prověřování (…) mohou být vyšší než náklady na pár zajištěných luxusních vozidel.“ Senátorka Wagnerová k tomu dodává, že novele chybějí některé důležité pojistky – například, že objem prodávaného majetku nesmí být vyšší než samotná škoda, či lepší ošetření nakládání s věcmi, které mají pro obviněného citovou hodnotu.

Prodej zajištěného majetku je navíc podle ministerstva „v rámci EU považován za doporučený postup tzv. dobré správy“ a podobný postup prý umožňují například německé či belgické zákony: „K prodeji (v Belgii) dochází zejména u automobilů. Prodej zajišťují finanční úředníci v dražbě, zpravidla ve čtrnáctidenních lhůtách, přičemž jde o cca 40 automobilů týdně.“ Na to však Wagnerová namítá, že v některých státech – třeba ve Francii – je takový postup možný jen u některých závažných trestných činů. Pokud prezident podepíše, bude to ještě docela zajímavé. l

Za léta 2011 až 2014 šlo o celkem 16 aut, jednu motorku, 81 mobilů a pět dalších blíže neupřesněných drobných položek. Co policie zabavila Policie loni zajistila majetek v hodnotě 7,788 miliardy korun. Na krajská policejní ředitelství připadlo 3,478 miliardy, na celorepublikové policejní útvary 4,310 miliardy korun. V případě 809 milionů korun bylo zajištění následně zrušeno a zabavené věci se většinou vrátily obviněným. Dalších 460 milionů korun již bylo tzv. „odčerpáno“, což znamená, že poškození dostali své věci zpět, popřípadě soudy stačily rozhodnout o propadnutí zajištěných věcí ve prospěch státu. V letech 2011 až 2014 byl takto „odčerpán“ majetek za zhruba 4,5 miliardy korun.

Složení zajištěného majetku (krajskými policejními ředitelstvími v roce 2014) Druh věci Počet Zajištěná hodnota Nemovitosti 352 1 063 167 752

Dopravní 2 635 658 631 869 prostředky Cenné papíry, 54 612 124 556 akcie, obligace Hotové peníze 3 658 557 469 801 Drahé kovy, 1 564 13 957 399 především zlato Celkem* 58 333 3 477 845 492 * výčet položek není vyčerpávající, proto konečné součty nesouhlasí Zdroj: policie a ministerstvo spravedlnosti

O autorovi| Václav Drchal • drchal@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
Auta
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale…
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Nejlepší ojetá auta do 100 000 Kč, která jsou levná na provoz
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik jsou dnes dostupnější
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Technologie
Xeony generace Ice Lake mají 38 jader a HBM2. Xeony Phi nahradí 44jádrová verze ISX-H
Na Chromeboocích poběží MS Office i World of Warcraft, ale…
8 smartphonů do 10 000 Kč: kompakt, phablet, odolňák i vlajková loď [Vánoce 2017]
Robot Atlas je zase mrštnější. Podívejte, jak udělá salto (video)
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít