Levnější čtvrtletí - Euro.cz

Přihlášení

Levnější čtvrtletí

, Vadim Fojtík,
Levnější čtvrtletí
Zdroj: Euro.cz

Ceny zemního plynu

PRAHA (foj) – Ceny zemního plynu od 1. října klesnou v průměru o 5,3 procenta pro všechny kategorie zákazníků. Rozhodl o tom Energetický regulační úřad, který čtvrtletně určuje maximální ceny zemního plynu pro odběratele.
Průměrné zlevnění u domácností dosahuje 5,5 procenta. Ceny se však liší v jednotlivých regionech. Nejvíc se sníží ve východních Čechách, a to o 5,8 procenta, nejméně v jižních Čechách o 5,1 procenta. Domácnost v rodinném domku, v níž se používá zemní plyn k vytápění, vaření a ohřívání vody, ušetří za rok zhruba dva tisíce korun.
Pro oprávněné zákazníky, tedy především firmy, klesnou ceny od 1. října v průměru o 5,2 procenta. Pro největší odběratele o 5,4 procenta, v kategorii střední odběr o pět a pro maloodběratele o 4,8 procenta.
Hlavním důvodem snížení cen je postupné rozpouštění neúměrného zisku, který společnost RWE Transgas získala z prodeje plynu v prvním a druhém čtvrtletí letošního roku. Firma tehdy nakupovala uvedenou surovinu pro Českou republiku levněji, než Energetický regulační úřad předpokládal při stanovování maximálních cen pro zákazníky.
Plyn zlevňuje v době, kdy ropa a ropné produkty, které jsou pro vývoj jeho ceny určující, stále zdražují. „Společnosti se podařilo sjednat lepší podmínky u producentů zemního plynu,“ vysvětluje to mluvčí RWE Transgas Martin Chalupský. RWE Transgas ovládá čtyři pětiny tuzemského trhu.
Zemní plyn by neměl zdražit ani počátkem příštího roku. Šéf Energetického regulačního úřadu Josef Fiřt totiž předpokládá, že pokud dramaticky nepodraží ropa a topné oleje, neměly by se ceny zemního plynu v první čtvrtletí příštího roku měnit.
Velcí odběratelé předpokládají, že díky poklesu cen zemního plynu ušetří stovky tisíc korun, největší odběratelé, především teplárenské firmy, dokonce miliony korun. Zlevnění přišlo z jejich hlediska v nejvýhodnějším období, tedy před začátkem topné sezony. Maximální ceny zemního plynu pro všechny kategorie odběratelů, které začnou platit v prvním čtvrtletí 2007, vyhlásí regulátor koncem roku.