Letošní zhodnocení bude nižší - Euro.cz

Přihlášení

Letošní zhodnocení bude nižší

, Tomáš Skřivánek,
Letošní zhodnocení bude nižší
Zdroj: Euro.cz

Penzijní fondy

PRAHA (tos) – Penzijní připojištění se státním příspěvkem využívá již téměř 3,5 milionu obyvatel České republiky. Vyplývá to z pravidelného šetření prováděného Asociací penzijních fondů ČR. Na konci druhého kvartálu letošního roku bylo penzijně připojištěno 3 455 994 osob. V porovnání s koncem roku 2005 to představuje nárůst o 5,2 procenta. „Výsledky šetření jsou potvrzením nejen stálého zájmu o produkt, ale i odpovědnosti občanů za své zdroje pro důchodový věk,“ uvedl k přehledu čtvrtletních dat prezident Asociace penzijních fondů ČR Jiří Rusnok.
Ve druhém čtvrtletí také došlo k navýšení počtu účastníků s příspěvkem zaměstnavatele, a to o více než šestnáct tisíc proti prvnímu kvartálu. Příspěvek zaměstnavatele na své připojištění tak na konci sledovaného období obdrželo přes 822 tisíc připojištěných.
Dynamicky narůstá také objem prostředků evidovaných ve prospěch účastníků penzijního připojištění. Zvýšil se o 12,3 miliardy korun proti situaci na konci loňského roku. Meziročně došlo k nárůstu o 20,8 procenta. Souhrnný hospodářský výsledek penzijních fondů ke konci druhého čtvrtletí 2006 dosáhl 1,689 miliardy korun. Jedná se ovšem o menší růst než v loňském roce, kdy ke konci téhož čtvrtletí vykázaly tuzemské penzijní fondy zisky ve výši 2,2 miliardy korun. Důvodem menšího růstu zisků je současný vývoj akciového a dluhopisového kapitálového trhu.
Penzijní fondy i v druhém letošním čtvrtletí zachovaly konzervativní investiční strategii. Z celkového objemu prostředků účastníků jich bylo nejvíce umístěno v dluhopisech (75,8 procenta). Procento investic v akciích a podílových listech činilo 11,5. V hotovosti a na termínovaných vkladech leží osm procent aktiv fondů.
K nejúspěšnějším fondům patří PF České pojišťovny s téměř milionem klientů a více než 27 miliardami korun ve spravovaném majetku a Winterthur, který má přes 600 000 klientů a spravuje více než 28 miliard.