Letem turnajovým světem - Euro.cz

Přihlášení

Letem turnajovým světem

, David Jirků,
Letem turnajovým světem
Zdroj: Euro.cz

Nejprestižnější je Czech Amateur Tour

Po krušné zimě se až nečekaně razantně přihlásilo o slovo golfové jaro. Na některých hřištích se dokonce už od března hrálo na letní greeny a během dubna došlo postupně k otevření snad všech golfových areálů v republice včetně těch vyloženě horských.
Velice rychle se také naplnily turnajové kalendáře golfových klubů, například jen v dubnu byla na serveru České golfové federace vypsána celá stovka rozličných soutěží. Na začátku sezony tedy není od věci stručně zrekapitulovat turnajové možnosti, které se tuzemským golfistům nabízejí.
Nejprestižnější turnajovou sérií je bezesporu Czech Amateur Tour, kterou zaštiťuje Česká golfová federace. Získat místo ve startovním poli vyžaduje u mužů jednomístný hendikep a hráči, kteří chtějí pomýšlet na turnajové vítězství, musí většinou dokázat zahrát pod parem hřiště. Kvalitně obsazená je i ženská kategorie, byť v ní zatím ke kvalifikaci stačí i hendikep přes 10 a hra těsně nad hranicí paru bývá zárukou vítězství.
Velkému zájmu se těší turnajový okruh Mid-Amateur Tour, který dík minimální věkové hranici 35 let dává sportovní šanci starším hráčům. Obrovský ohlas premiérového loňského ročníku vedl ke změnám kvalifikačních kritérií. Zatímco v roce 2002 tvořil startovní pole určený počet hráčů vybíraných dle hendikepů, letošní systém upřednostňuje množinu stálých členů kvalifikovaných podle výsledků z loňska, podobně jako tomu je například na světových profesionálních túrách.
Opačným směrem po časové ose se dostaneme k Dětské Tour, která se ve svém již šestém ročníku etablovala v turnajový okruh perspektivních mladých talentů. Výkonnostní nárůst startovního pole je v porovnání se soutěžemi dospělých zdaleka nejstrmější a můžeme jen hádat, kdy budou děti bojovat o prolomení paru hřiště. Letošní první turnaj v Darovanském dvoře naznačil, že to zřejmě dlouho trvat nebude.
Vedle amatérských soutěží funguje v České republice i profesionální Eurotel PGA GOLF TOUR. Jejími účastníky jsou hlavně profesionální golfoví trenéři působící v klubech po celé republice, účast zahraničních hráčů však nebývá výjimkou. Třídenní turnaje jsou zahajovány soutěžemi týmů složených z jednoho profesionála a tří amatérských hráčů (mimo finálového turnaje), v dalších dvou dnech se utkávají samotní profesionálové v boji o prize money, jejichž výše určuje podobně jako jinde ve světě celkové pořadí túry.
Na desítkách českých, moravských a slezských hřištích se letos samozřejmě odehrají i mnohé další turnajové série. ČGF organizuje klubové ligy, mimo celostátní Dětskou Tour fungují regionální dětské okruhy přístupné i začínající golfové omladině, svoji soutěž mají samozřejmě také senioři. Souběžně s komerčními turnajovými sériemi pro zvané přibývají i soutěže při klasických hendikepových klubových dnech. Ty jsou souhrnně vyhodnocovány a pro jejich vítěze jsou často přichystány hodnotné ceny. Optejte se schválně u vás na hřišti…

První výsledky:

Czech Amateur Tour, Praha–Motol, 26.-27. 4. 2003
Kategorie: Muži
1. LÉBL Ondřej, GKL (71,70)
2. NĚMEČEK Petr, GCEP (73,73)
3. ZELINKA David, PKGK (72,75)

Kategorie: Ženy
1. MAŠÍNOVÁ Zuzana, GCP (79,75)
2. KOPEJTKOVÁ Stanislava, GCML (79,78)
3. BALKOVÁ Marta, GCKV (80,78)

Mid-Amateur Tour, Haugschlag, 25. 4. 2003
Kategorie: Muži
1. BABICKÝ Alan, GKČ (75)
2. ŽÁK Petr, GCML (76)
3. HAKL Luboš sen., GKL (78)

Kategorie: Ženy
1. ZEMPLINEROVÁ Anna-Marie, GCKV (80)
2. HOLUBCOVÁ Iveta, PKGK (86)
3. HLAVÁČKOVÁ Eva, GCKV (87)

Dětská Tour, Darovanský dvůr, 26. 4. 2003
Kategorie: Děti do 12 let
1. ČEPELÁK Michal, GCML (74)
2. KORDA Jiří jun., PGCO (76)
3. MRŮZEK Filip, GCML (80)

Kategorie: Chlapci do 14 let
1. RYBA Jan, GCKV (82)
2. SVĚNTEK Martin, PGCO (84)
3. MELECKÝ Josef, ZGCK (84)

Kategorie: Dívky do 14 let
1. JANTOVÁ Sandra, ZGCK (81)
2. URBANOVÁ Edita, GCKO (87)
3. NOSKOVÁ Kristina, GCKV (95)

Nejbližší termíny:

  • Czech Golf Amateur Tour – 10.-11. 5. Poděbrady
  • Eurotel PGAC Tour – 10.-12. 5. Čeladná
  • Dětská Tour – 18. 5. Cihelny
  • Mid-Amateur Tour – 23. 5. Cihelny