Letadlo přes internet - Euro.cz

Přihlášení

Letadlo přes internet

, Ondřej Hergesell,
Letadlo přes internet
Zdroj: Euro.cz

Media Online

PRAHA (oh) – Více než jeden a půl roku trval vývoj softwaru pro řízení leteckých společností a leteckých škol s názvem Flight Operation System (FOS). Informační systém vytvořila společnost Media Online, která kromě jiného vydává internetový deník TvujDum.cz v české, slovenské, německé a rakouské mutaci. Prvotním impulzem k vývoji FOS byla potřeba softwarového vybavení pro řízení letecké školy FAIR v Benešově. „Postupně jsme k tomuto programu začali nabalovat další aplikace, až jsme vyvinuli software, který kompletně řeší administrativní potřeby leteckých škol, aeroklubů a společností, které pronajímají či samy provozují letadla,“ vysvětluje Ladislav Semetkovský, generální ředitel a majitel Media Online.
FOS se prodává ve dvou variantách. Verze Standard je určena majitelům letounů, kde jeden či skupina vlastníků letadla centrálně spravuje veškeré letové informace včetně řízení vytíženosti letového parku. Systém tak například řeší rezervace a půjčování letounů, řízení údržby letadel, zápisy do pilotních deníků či evidenci pilotů včetně termínů vypršení různých kvalifikačních oprávnění. Verze Enterprise navíc umožňuje řízení výcviku pilotů, údržby letounů nebo přímé napojení na ekonomický či účetní systém provozovatele letadla a přímé vyúčtování včetně vystavení faktury za pronájem letounu a spotřebované palivo. „Je to kompletní informační systém, který v Evropě dosud neexistoval. Jediný podobný produkt jsme objevili ve Spojených státech,“ tvrdí Semetkovský. Základní verze Standard stojí ročně 250 dolarů (zhruba 6,5 tisíce korun) na jedno letadlo, plná verze Enterprise vyjde podle velikosti letového parku na několik tisícovek dolarů za licenci a poplatek v řádu desítek centů za jednu transakci, respektive jeden uskutečněný let.
Celý systém Media Online vyvinula na databázových produktech společnosti Microsoft, výhodou je zejména fakt, že uživatel nepotřebuje nic jiného než počítač s přístupem k internetu. „Je to internetová aplikace, uživatel si vůbec nic neinstaluje do svého počítače, dokonce i zaplatit může kartou přes internet. Navíc rezervace letadel je možná i přes kapesní počítače či PDA zařízení s připojením na síť,“ dodává Semetkovský. Náklady na vývoj systému se pohybují kolem jednoho a půl milionu korun, za klíčové trhy odbytu považuje Semetkovský země Evropské unie, Spojené státy, Kanadu a Austrálii. „V případě zájmu jsme schopni převést systém do jakéhokoli jazyka, zatím je FOS dostupný v češtině a angličtině,“ říká. Media Online by chtěla v příštím roce prodat nejméně dvanáct licencí verze Enterprise a minimálně jednu základní verzi denně.