Léta hojnosti

04. prosince 2017, 00:00 - Václav Drchal
04. prosince 2017, 00:00

Velkým advokátním kancelářím zapojeným do Právnické firmy roku 2017 se daří. Rostou stejně jako ekonomika a opět posílily své postavení v ČAK

Velká advokacie zažívá krásná léta.

Jestliže ještě před pár lety se prakticky každý rozhovor s řídícím partnerem velké advokátní kanceláře stočil k hospodářské krizi či k otázce, kdy z České republiky zmizí další renomovaná mezinárodní právní firma, dnes by něco takového znělo hodně iracionálně. Ekonomika už několik let roste a s ní také advokáti.

Sazby – hlavně v některých oborech práva – se již sice nejspíš nikdy nevrátí na předkrizovou úroveň, objevila se však spousta nových příležitostí. Až do května příštího roku má například „vystaráno“ ten, kdo se věnuje implementaci GDPR neboli evropskému nařízení o ochraně osobních údajů. Už několik let se navíc advokáti zabývají „compliance“, tedy pomoci klientům při zavádění takových vnitrofiremních pravidel, která mají zabránit trestní odpovědnosti jejich společnosti či „srážce“ s úřady. Trh je to pro advokáty samozřejmě obrovský, ovšem snaha vyhovět českým a bruselským nařízením není na druhé straně žádná velká zábava. „Samozřejmě to není nic, co by nás úplně těšilo. Je to vynucené a navíc úředničina,“ říká Martin Maisner z advokátní kanceláře Rowan Legal. Každopádně compliance se dnes věnují skoro všichni a kanceláře, které se až dosud živily výhradně obchodním právem (včetně největší světové právní firmy Dentons či její české obdoby Havel, Holásek & Partners), najednou nabírají trestní právníky.

Nahoru jde rovněž – na první pohled trochu překvapivě – rodinné právo. Důvod je prozaický: 28 let po pádu komunistického režimu řeší řada „otců zakladatelů“ českého kapitalismu, komu předat svou firmu. Hodně se změnila také práce právníků specializovaných na daně – už třeba kvůli DPH a zajišťovacím příkazům. „V oblasti daní jsme zaznamenali rapidní nárůst počtu sporů, které končí až u Nejvyššího správního soudu, daleko sofistikovanější přístup ze strany správců daně – dnes už opravdu není ta pradávná doba, kdy kontrolovali stravenky a byli šťastní, že objevili soukromé jízdy služebním vozem – a vyšší byrokratickou zátěž,“ vysvětluje Monika Novotná z kanceláře Rödl & Partner.

Velká advokacie kromě toho všeho dokázala letos na podzim opět posílit svůj vliv v České advokátní komoře (ČAK): z 11 členů nově zvoleného představenstva ČAK jich hned pět pochází z kanceláří, které se zapojily do letošního ročníku Právnické firmy roku, a z pěti náhradníků jsou na tom stejně další tři. Když se na to zeptáte staronového předsedy ČAK Vladimíra Jirouska, odpoví vám, že je za to rád, protože „velké kanceláře jako by o Komoře v minulosti ani nevěděly“.

Rozporuplná čísla

Pozoruhodné je, že čísla, která od advokátních kanceláří zúčastněných na Právnické firmě roku 2017 sesbírala pořadatelská organizace Epravo.cz, o dalším dobrém roku pro velkou advokacii zrovna nesvědčí.

Z údajů poskytnutých advokátními kancelářemi plyne, že se od 1. srpna 2016 do 31. července 2017 oproti analogickému

období 2015/2016 poměrně výrazně (o 20 procent) snížil celkový objem transakcí, na kterých se svým právním poradenstvím podílely. Počet „reportovaných“ mandátů se však zároveň zvýšil (o 19 procent), což značí jediné: Průměrná výše transakcí poměrně výrazně poklesla. Jak se to projevilo na tržbách advokátních kanceláří, není kvůli „fázovému posunu“ úplně jasné. Tržby totiž kanceláře hlásí za celé kalendářní roky, a my proto víme pouze to, že mezi roky 2015 až 2016 jejich celková hodnota vzrostla.

Klidná realita

Dění na advokátním trhu bylo v uplynulých dvanácti měsících mimořádně stabilní. Žádná významná kancelář loni z Česka neodešla a žádná nová – skutečně významná – se tu také neobjevila. Přestupy, posily a povyšování tu sice proběhly, ale oproti minulým rokům nebyly tak zásadní.

Za zmínku určitě stojí masivní nabírání nových lidí v kanceláři Ambruz & Dark Deloitte Legal. Ještě před rokem (v době uzávěrky Top advokátních kanceláří 2016) pro ni pracovalo pouze 41 právníků, letos již 64. „Do tohoto roku jsme vstoupili s velkými ambicemi. Nabrali jsme lidi a máme jich nyní o 30 procent více,“ říká partner kanceláře Vladimír Ambruz. Povyšovalo se třeba ve White & Case, kde se novým partnerem stal Jan Pařík, v Havel, Holásek & Partners, ve které do pozice partnera postoupili Ivan Rámeš, Jan Diblík a Ivo Průša, či v kanceláři Kocián Šolc Balaštík, kde šli nahoru Sylvie Sobolová a Christian Blatchford.

Pokračovala také vlna stěhování velkých pražských kanceláří do nových – moderně adaptovaných – budov. Ze svého tradičního sídla v Platnéřské ulici (toho výhledu na Pražský hrad bude škoda) se brzy odstěhuje pražská pobočka Dentons a osídlí celé jedno křídlo zrekonstruovaného Šporkovského paláce. Napodobí tak další právní firmu DLA Piper, která má stěhování již za sebou: z Perlové ulice se přesunula do budovy na rohu ulic Na Příkopě a Panská.

Pivo & reality

Následující výčet velkých transakcí berte prosím jen jako výběrový, protože kanceláře jsou v řadě případů vázány mlčenlivostí. Velmi kulatá suma se protočila v pivu. Hned na začátku letošního roku koupila japonská společnost Asahi od skupiny AB InBev Plzeňský Prazdroj a další pivovary ve čtyřech středoevropských zemích. Celkem šlo o transakci za bezmála 200 milionů korun, přičemž Prazdroj tvořil zhruba 60 procent této částky. Prodávající straně radila kancelář PRK Partners spolu s předními globálními právními firmami – Hogan Lovells a Freshfields Bruckhaus Deringer. Asahi pak zastupovala kancelář Allen & Overy.

Stejně jako v několika posledních letech se dařilo realitním obchodům. Skupina CPI miliardáře Radovana Vítka byla letos na jaře obzvláště vyhládlá a její akvizice 11 středoevropských obchodních center (prodejní plocha 265 tisíc metrů čtverečních) za 17,6 miliardy korun patří mezi největší realitní „rány“ posledních let. V Česku se transakce týkala pražského centra Zlatý Anděl, plzeňské Olympie či liberecké Nisy. CPI poskytla právní rady kancelář Clifford Chance, prodávajícího zastupovali právníci z Dentons. V samém závěru loňského roku udeřili v Praze Číňané, když investiční skupina CEFC koupila od Penty komplex Florentinum. Číňané, kterým radila jejich „dvorní“ kancelář Pokorný, Wagner & partneři, zaplatili za budovu velmi slušných 7,6 miliardy korun.

Advokátní kancelář Řanda Havel Legal pro změnu radila americké investiční skupině Blackstone při prodeji hotelu Hilton Prague Old Town a sousední kancelářské budovy Gestin Centrum (6900 metrů čtverečních) singapurskému fondu M&L Hospitality Trust. Podíl na hned dvou pěkných realitních obchodech zaznamenala právní firma Allen & Overy. Na jaře poskytla právní poradenství slovenské společnosti IAD Investments při prodeji administrativního komplexu River Garden I (19 200 metrů čtverečních) v Karlíně investiční skupině LaVa za 1,5 miliardy korun. Později v létě spolupracovala se společnostmi Tristan Capital Partners a Mint Investmens na akvizici další významné pražské kancelářské budovy – Avenir Business Park v Nových Butovicích (25 tisíc metrů čtverečních).

Televize, software, zdraví

Stejná kancelář se podílela také na letošním největším mediálním obchodu, kdy švédská MTG prodala za více než tři miliardy korun polovinu televize Prima společnosti Denemo Media podnikatelů Ivana Zacha a Vladimíra Komára. Allen & Overy zastupovala Švédy, advokátní kancelář Glatzová & Co. radila Denemo Media, a právnická firma Baker & McKenzie spolupracovala s ČSOB, která koupi úvěrovala. Glatzová & Co. poskytla mimoto právní poradenství softwarovému gigantu Oracle při akvizici českého startupu Apiary, při které šlo o nižší miliardy korun.

Teprve před pár měsíci změnil za více než 1,5 miliardy korun majitele nejsilnější tuzemský slevový portál – Slevomat. Třem prodávajícím investičním společnostem – Miton, Enern, In-Bridge – asistovala právní firma CMS Cameron McKenna. Tatáž kancelář se podílela rovněž na jedné z největších transakcí (cca deset miliard korun), ke které v posledním desetiletí došlo ve zdravotnickém sektoru: CMS zastupovala investiční skupinu Mid Europa Partners při prodeji slovensko-české sítě laboratoří Alpha medical do rukou švýcarské společnosti Unilabs.

Několik velkých mandátů má za sebou rovněž advokátní kancelář Havel, Holásek & Partners. Její advokáti radili třeba tradiční české zbrojařské firmě Sellier & Bellot při uzavření kontraktu s ministerstvem obrany na dodávku munice za tři miliardy korun či společnosti HP Tronic při akvizici sítě prodejen s elektronikou Datart.

Bylo toho dost, ovšem příští ročník bude možná ještě „výživnější“. Koneckonců oněch 12 měsíců, po jejichž uplynutí bude vyhlášena Právnická firma roku 2018, začalo mimořádně zostra: prodejem Škody Transportation. Namlouvali se Číňané z CRRC, tuzemský „vrchní nákupčí“ Daniel Křetínský, ale nakonec ji za cenu, která se pohybuje kolem deseti miliard, uzmul nejbohatší Čech Petr Kellner.

O autorovi| Václav Drchal, drchal@mf.cz


Čtěte také

 Huawei, ilustrační foto

Firmu Huawei financují čínská rozvědka a armáda, tvrdí americká CIA

Americká tajná služba se domnívá, že čínskou společnost Huawei Technology financují…

před 6 hodinami

 Ilustrace k eseji O umění referenda

Esej: O umění referenda

Kdysi důvěryhodný nástroj přímé demokracie se proměnil v bič na příčetné politiky, kteří…

před 6 hodinami

Ilustrační foto

CS Fondy podvacáté: čtyřicet tisíc podílníků může znovu přijít o peníze

Spor o vytunelované CS Fondy se po dvaceti letech dostává do absurdní fáze. Padla vůbec…

před 7 hodinami

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Komentáře

ve spolupráci s
  • Koruna se letos výrazně pod 25 CZK/EUR nepodívá

  • Dilema, které řeší každoročně tisíce dovolenkářů. Je…

  • Opce jsou pro toho, kdo si rád nechává zadní vrátka…

  • Strašák jménem volatilita

  • Posíláte peníze po Evropě a chcete se vyhnout vysokým…

  • Online platby, reklamace a clo. Co nepodcenit při nákupu…

  • Připsání zahraniční platby v řádu minut? Jde to!

  • Začnou přibývat nezaměstnaní?

  • Jak to, že většina prognóz loni nevyšla?

Finance
Přejeme krásné Velikonoce
Našel bitcoin již svoje dno?
Je lepší se pojistit proti vodě, nebo proti ohni?
Když pojistit, tak proti zlomené noze. Nebo?
Dodavatelé elektřiny ovládají on-line svět. Co vyřídíte přes počítač nebo mobil?
Auta
Čtvrtý do hry: Toyota ProAce City
Stinger začne driftovat. Kia představila speciální verzi GTS opatřenou režimem Drift
Kvíz: Uhodnete, ve kterých autech se poprvé objevily tyto vynálezy?
Vyzkoušeli jsme Bureko 6×6: Jak jezdí nové monstrum z Českých Budějovic?
Test letních pneumatik o rozměru 205/55 R16. Která je nejlepší?
Hry pro příležitostné hráče