Lepší rozvoj než akvizice

17. prosince 2012, 00:00 - Vadim Fojtík
17. prosince 2012, 00:00

V Česku se musíme více podívat na kolejová vozidla, i z toho důvodu, že je to jedna z celosvětových domén koncernu ABB, říká ředitel pro strategický rozvoj firmy ABB

Globální koncern ABB je producentem technologií pro energetiku a automatizaci. Společnost, která v tuzemsku zaměstnává více než tři tisíce lidí, má v úmyslu do dalšího rozvoje svého byznysu v České republice investovat řádově stovky milionů korun. „Mimo jiné se chystáme investovat 650 milionů korun do naší továrny v Brně,“ řekl týdeníku Euro ředitel ABB pro strategický rozvoj Vladimír Kysela.

* Na post ředitele pro strategický rozvoj ABB jste nastoupil počátkem letošního roku. Jak se bude firma pod vaším vedením dál rozvíjet?

Business development se v ABB skládá z několika částí a od toho se odvíjí i moje práce. Patří sem akvizice, rozvoj vybraných strategických iniciativ, které jsou součástí nějakého širšího plánu koncernu, a snaha o provazování ABB do různých externích organizací. V tomto případě se jedná o různé asociace, vysoké školy a tak dále. Takže na straně jedné rozvíjím konkrétní průmyslové iniciativy firmy, na straně druhé se snažím posilovat její branding v Česku jako takový.

* Vedení firmy nedávno vytipovalo čtyři iniciativy, které chce ABB v Česku rozvíjet nad rámec současných aktivit. Které to jsou?

Mimo jiné e-mobilita. V té ABB funguje již delší dobu, dokonce jsme v České republice něco jako předskokan. Vnímáme e-mobilitu v širším kontextu, nejen jako záležitost, která se dotýká pouze osobních automobilů. Třeba teď se aktuálně soustředíme i na projekt e-busů, tedy elektromobilitu v hromadných dopravních prostředcích. Další iniciativou jsou železnice jako takové. Na ty lze pohlížet ze dvou úhlů pohledu. Tím prvním jsou samotná kolejová vozidla, druhým potom infrastruktura, kterou k jejich provozu potřebujete. Doteď jsme byli v České republice hodně iniciativní právě v oblasti infrastruktury. Nyní jsme se ale rozhodli, že se musíme více podívat na kolejová vozidla, i z toho důvodu, že je to jedna z celosvětových domén koncernu ABB. Začínáme si o tomto oboru povídat s hlavními hráči na českém trhu, jako jsou třeba společnosti Škoda Transportation či CZ Loko.

* Odhaduje se, že obrat kontraktů ve čtyřech vámi vytipovaných iniciativách se pohybuje kolem dvou miliard korun. Jak velký podíl z této sumy chce ABB získat?

Hodláme dosáhnout podílu, který se bude pohybovat kolem třiceti procent. Vycházíme z toho, že podobného tržního podílu dosahujeme v našich hlavních oborech.

* Součástí firemního rozvoje jsou i akvizice, chystáte nějakou?

Udělali jsme velmi intenzivní přehled trhu a vytipovali třicet společností, potenciálních cílů, které by v této souvislosti připadaly v úvahu. Z nich jsme sestavili shortlist, na kterém zůstalo dvanáct firem. Poté jsme se snažili přesvědčit naši matku, že by měla některou z těchto firem koupit, investovat do dalšího rozvoje na českém trhu akvizičním způsobem. Žádná z akvizic, kterou jsme připravovali, sice nebyla do dnešního dne odsouhlasena, to však neznamená, že by byl podobný postup zcela zaražen a akviziční proces úplně skončil.

* Proč vedení koncernu ABB s akvizicemi nesouhlasilo? Byly moc drahé?

Ve většině případů nebyl pro globální vedení ABB zajímavý objem tržeb, které tyto společnosti generují. Koncern má zájem o koupi firem, jejichž roční tržby přesahují padesát milionů dolarů, což velmi výrazně omezuje náš manévrovací prostor. Na shortlistu, který jsme předkládali, nebyla mezi dvanácti firmami jediná, která by tohle kritérium plnila. Je to způsobeno i tím, že v České republice již neexistuje tolik velkých profitabilních, stabilních firem s dobrou výrobní strukturou, které by neprošly nějakým procesem, jako je privatizace nebo akvizice nějakým velkým světovým hráčem.

* Alespoň budete mít více financí na rozvoj již existujících aktivit v Česku…

To je v podstatě to, co již děláme. Jen v letošním roce ABB investovalo do rekonstrukce a nových technologií v rámci svých tří výrobních jednotek v Praze, Brně a Ostravě více než 600 milionů korun. Další velkou investici ve výši 650 milionů korun chystáme do našeho závodu v Brně, který budeme velmi dramaticky rozšiřovat. Rovněž počítáme s rozšířením naší továrny v Trutnově. Jinými slovy, rozšiřujeme a posilujeme oblasti, ve kterých již v Česku podnikáme, a samozřejmě že v porovnání s akvizicemi je to mnohem významnější a podstatnější. l

O autorovi| Vadim Fojtík • fojtik@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Auta
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně…
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný a dodává ho Mercedes
Nejvlasatější auto světa na sobě vozí 100 kg lidských vlasů za dva miliony korun
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vypadá brutálně
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Technologie
Další devadesátková hra zdarma. Stáhněte si akci MDK
AMD brzo vydá nové procesory, podpora už je v BIOSech. APU Raven Ridge možná v lednu?
10 tipů na nejlepší tablety pro práci i zábavu [Vánoce 2017]
ASLR je vinou chyby ve Windows 8/10 méně funkční než ve starším Windows 7
Intel chce z počítačů odstranit podporu legacy BIOSu, znefunkční to staré OS a hardware
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít