Kůže nejen pro ozdobu - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Kůže nejen pro ozdobu

, Karel Zaoral,
Kůže nejen pro ozdobu
Zdroj: Euro.cz

Design, výdrž a výbava za rozumnou cenu

Střední třída notebooků, tedy ta nejlepší v poměru ceny a výkonu, se pohybuje v rozmezí cen od pětadvaceti do čtyřiceti tisíc korun. Levnější stroje trpí na kompromisy, chybí například bluetooth, mají méně operační paměti, jsou těžké a obvykle vybavené horším displejem. Nad čtyřicet tisíc zase majitel platí za předražené technologie, které se časem rychle dostávají o třídu níž. Vybavení testovaného počítače je toho důkazem. Hrubým odhadem by obdobný stroj stál v lednu 2007 něco přes sedmdesát tisíc korun.
Design přenosných počítačů je u Asusu již tradičně hodně důležitým prvkem. Na rozdíl od nudy černých krabic, které byly ještě před pár lety obvyklé, Asus vkládá do svých přístrojů kus originality. Kůže, bambus, leštěný hliník, tyto kvalitní materiály ale nejsou jen na okrasu. Například kůží pokrytá plocha pod klávesnicí, o niž se při psaní opírají ruce, má za následek efekt daleko menší únavy a nepoměrně větší pohodlí, než zápěstím dokáže dopřát obyčejný plast. Rozdíl je to skutečně výrazný. Při reportáži ze světového finále série Ferrari Challenge jsem mezi kolegy novináři podnikl menší průzkum zkušeností s oporou zápěstí u několika typů notebooků a výsledek byl jasný. Kromě výstředního jedince, který používal jakási potítka ze saténu až do poloviny předloktí, takže vypadal, jako by mu někdo přerazil obě ruce, téměř všichni demonstrované řešení od Asusu ocenili. Ergonomie práce s notebookem z kategorie „maximální otrava“ plynule přechází až k „je to skoro jako desktop“.
K tomu přispívá i klávesnice s numerickým blokem, velké a jasně čitelné klávesy s rozumně vysokým zdvihem a také relativně tichým chodem. Škoda že použitý touchpad nepatří mezi nejcitlivější. Spolu s lesklým displejem, který má podstatně lepší podání barev, bohužel výměnou za odlesky slunce či intenzivnějších světel, tvoří toto trio těžiště pohodlí práce s počítačem.
Z hlediska výkonu notebook s přehledem nahradí desktop. Použitý procesor Intel Core 2 Duo, taktovaný na frekvenci 2,53 GHz, naprosto dostačuje i na náročnější aplikace. Ve spojení se čtyřmi gigabyty operační paměti, z nichž jeden si pro svou práci zabere grafická karta, je tato sestava vhodná i pro střih videa, kterého se na půlterrabytový disk vejde opravdu hodně. Výsledné snímky je možné vypálit na dvourychlostní Blu-ray mechanice. Zmíněná grafická karta patří mezi kousky určené i k hraní náročnějších her. Podporuje přehrávání videa v HD rozlišení, včetně hardwarové podpory Blu-ray disků. Nové hry vyžadují také podporu vrstvy DirectX, konkrétně desáté generace, což karta také plní. Praxe hráče pak vypadá tak, že vzhledem k jemnému rastru displeje notebooku není nutné zapínat technologie vyhlazování, čímž se velmi dramaticky zmírní nároky na výkon. Tak třeba nejnáročnější titul dneška, akční hru Crysis, notebook s přehledem zvládá v rozlišení 1280×960 při střední kvalitě zobrazených detailů. Což je za požadovanou cenu rozhodně velice zajímavá úroveň výkonu.
Rozložení portů lze chápat jako ideální a různých vstupů a výstupů je také dostatečné množství. Zadní stěna obsahuje pouze napájecí konektor, zdířku modemu a gigabitové lokální sítě. Na pravém boku jsou dvířka mechaniky Blu-ray, trojice USB portů a plná sada audiokonektorů, včetně linkového vstupu. Na levé straně se nachází konektor pro připojení monitoru, další dva USB porty, HDMI výstup obrazu, čtečka SD/SDHC paměťových karet, konektor pro anténu vestavěného digitálního tuneru a mini FireWire vhodný například pro připojení digitální videokamery. Přehršle konektorů doplňuje infračervený port a manuální spouštěč bezdrátové sítě na přední straně notebooku.
Hmotnost kolem tří kilogramů a výdrž zhruba tři a půl hodiny. To jsou parametry, proč je notebook lepší spíše převážet než nosit na rameni. Nicméně, tenhle stroj je ideální na to, mít doma i v práci jen monitor, myš a klávesnici. Výkonem i kapacitou jde totiž o ideální počítač, schopný zastat obě dvě náročné role.

klady
výbava
výkon
design

zápory
vyšší hmotnost

tabulka: Asus L50VN
cena 34 999 Kč
procesor Intel Core 2 Duo T9400 (2.53 GHz)
displej 15.4“ (WSXGA+)
grafická karta nVidia GeForce9650M GT 1G VRAM
operační paměť 4 096 MB (2x 2 048 MB) DDRII 800
pevný disk 500GB, 5400rpm SATA
mechanika Blu-Ray Combo
komunikace Intel Wi-Fi 5100 (a/g/n), gigabit LAN, Bluetooth 2.0 +EDR,
webkamera 1,3 Mpx