Kupředu zelená

08. února 2016, 00:00 - Jan Novotný
08. února 2016, 00:00

Staré dogma padá, ODS koketuje s podporou ekologie. Vyčlenila na to ambasadora

Když Alexander Bell před 140 lety vynalezl telefon, znamenalo to revoluci v komunikaci. Byl to vlastně tak trochu ekologický vynález. Kvůli doručování zpráv nebylo třeba produkovat žádné zplodiny. Postupně ožívající ODS prochází podobnou revolucí v roce 2016. Jedna z největších mladých nadějí strany, osmadvacetiletý Čechoital Alexander Bellu, otáčí modré konzervativce na cestu, kterou po celou dobu své existence proklínali. Místostarosta pražského Žižkova vnáší do stranické debaty zelená témata. Poprvé ve své 25leté historii se tak ODS začíná zajímat o energeticky šetrné budovy, snížení smogu ve městech nebo podporu elektromobilů.

Ano, řeč je skutečně o Občanské demokratické straně, která ještě v programu z roku 2014 požaduje „vlastní emisní limity pro průmyslové podniky, které nesníží konkurenceschopnost České republiky“, volá po oslabení ekologů při schvalování dopravních staveb nebo vyzdvihuje absolutní svobodu v kácení stromů. Fanoušek nových ekologických technologií Bellu však tvrdí, že jeho „zelená politika“ je trochu odlišná od zásad ekologických aktivistů. Přesto jen fakt, že se v ODS o podobných tématech začíná bez hysterie diskutovat, je pozoruhodná novinka.

Bellu loni vymyslel projekt „chytré město“, který chce uskutečnit nejprve ve svém domovském Žižkově a v případě úspěchu rozšířit na celou Prahu, k čemuž mu ambice rozhodně nechybějí. V rámci projektu plánuje například inteligentní řízení dopravy, které umožní plynulejší průjezd automobilů městem tak, aby se snížilo množství zplodin v ulicích. Chce podpořit také stavby ekologicky šetrných budov, s nimiž počítá i evropská směrnice o pasivních domech. Z hlediska energie a vody soběstačnější budovy jsou však mnohem dražší než klasické stavby. Na druhé straně dokážou snížit výdaje za provoz na minimum. Bellu jde ale ještě dál. Hovoří dokonce o instalaci takzvaných chytrých veřejných lamp, které se samy zapínají při stmívání a zhasínají při rozednívání. Šetří tak elektrickou energii. Mladý ekologický konzervativec sní též o podpoře elektromobilů, které ho doslova nadchly. Přál by si výstavbu dobíjecích stanic pro ekologická vozidla podobně jako například v nizozemském Amsterdamu. Právě tato metropole nebo třeba australské Melbourne, španělská Barcelona nebo švédský Stockholm přijaly v minulých letech koncepci takzvaných chytrých měst. Jejím hlavním poselstvím je především podpora nových technologií a ekologických řešení ve fungování velkých metropolí. Bellu chce Prahu k těmto „zeleným pionýrům“ přiblížit.

Ministr chytrých měst

„Nikdo se tomu v ODS ani v české politice dosud příliš nevěnoval, proto jsem se toho chopil. Šel jsem za naším panem předsedou, profesorem Fialou, a říkám mu: Mám tady takový nápad a chtěl bych to pro ODS dělat. Panu profesorovi se to líbilo,“ vypráví Bellu o loňské návštěvě v kanceláři svého stranického šéfa. Dostal na projekt „chytré město“ od strany mandát, a byl dokonce jmenován stranickým ambasadorem pro tuto tematiku. V budoucnu není ani vyloučeno, že by se Bellu stal členem stínové vlády ODS, takzvaného týmu expertů, z nichž každý má ve své gesci jedno stínové ministerstvo. Mladý průkopník zelených řešení by se tak v ODS patrně stal „ministrem chytrých měst“.

Co se stalo s partají, která ještě nedávno slibovala hospodářský pokrok bez ústupků přírodě? Uzdu povolil hlavně Petr Fiala. Je historicky prvním šéfem ODS, který nebrání většímu akcentu na ekologii. „Současná ODS je moderní pravicová strana, která klade důraz na řadu témat, která s námi nebyla v minulosti spojována. Chytrý přístup k životnímu prostředí a obecně k prostředí kolem nás je určitě směrem, kterým naše politika půjde,“ vysvětluje Fiala.

To, že zelená témata prosazuje v ODS zrovna Alexander Bellu, není příliš velkým překvapením. Student teologie a zastánce občanské společnosti původem ze Sardinie, který procestoval celé Japonsko, není zřejmě typickým občanským demokratem, na něhož bychom byli zvyklí. „Ano, jsem trochu netypický,“ usmívá se Bellu. Přitom tuší, že by to mohla být jeho výhoda. V ODS nikdy nebyla lepší doba pro tuto ideologickou revoluci. Strana se právě zvedá ze dna a nutně potřebuje jako potravu nové neotřelé myšlenky. Ty mohou nalákat zpět bohatší městské voliče, kteří vždy patřili mezi základní stavební kameny elektorátu českých konzervativců. Ve městech však nyní boduje hnutí ANO a často také menší středové subjekty, pro něž není ekologie sprostým slovem. Třeba zrovna na Žižkově, kde je Bellu místostarostou, získal v posledních komunálních volbách nejvíce preferenčních hlasů nynější předseda Strany zelených Matěj Stropnický a dovedl svou formaci Žižkov (nejen) sobě k vítězství. Na místní voliče tedy evidentně zelená témata zabírají. Koneckonců zelení jsou dnes nejsilnější právě ve dvou největších českých městech Praze a Brně. Bellu však odmítá, že by svým důrazem na politiku chytrých měst nadbíhal velkoměstským liberálům. „Na tom se volby neudělají. Je to úzké téma,“ namítá.

Green deal po česku

Zástupci tradičních hodnot v ODS sledují mladého Sardiňana s přirozenou opatrností. Na druhé straně ODS je dnes v situaci, kdy i ti největší konzervativci dokážou připustit několik zelených nápadů. Přesto si Bellu uvědomuje, že osvěta ve straně bude těžký úkol. „Samozřejmě že některá témata jsou v ideologickém smyslu diskutabilní. Jsou možná na hraně,“ připouští. Příliš konzervativní spolustraníci však nakonec budou muset Bellův pohled na svět přijmout. „Některé pozice, které i naši straníci dnes zastávají, budou muset v čase chtě nechtě přehodnocovat. Ne proto, že by měli špatný názor, ale technologie se budou vyvíjet a umožní lidem zdravější život. Na to musíme jako politická strana reagovat,“ je přesvědčen předseda žižkovské ODS.

Jeho vize chytré Prahy míří až k roku 2050. Co by na tyto nápady asi tak řekl zakladatel strany Václav Klaus, v Evropě snad nejznámější kritik ekologických hnutí? Alexander Bellu působí při tomto dotazu nečekaně sebevědomě.

Otec zakladatel by prý s ním souhlasil. Města se totiž budou v budoucnu rozrůstat a bude nutné hledat taková řešení, aby v nich lidé mohli pohodlně žít. „To není v protikladu s trhem. Právě trh bude tyto věci ovlivňovat. To obrovské zatížení měst způsobí, že jejich obyvatelé sami budou chtít tyto věci přijmout za své,“ argumentuje Bellu s tím, že je nezbytné hledat kompromis mezi ochranou životního prostředí a hospodářským rozvojem. Zelená politika přitom není od pravice zase tak daleko, jak by se mohlo zdát. Stačí si vzpomenout na nástup současného britského premiéra Davida Camerona. Byl to právě on, kdo poprvé v historii Konzervativní strany naordinoval toryům větší důraz na zelená témata. Svoji novou ekologickou politiku nazval Green Deal. Před volbami v roce 2010 dokonce slíbil zdanit parkovací místa nebo reklamy na auta. Mnozí pravověrní konzervativci za to Camerona prokleli, ale on s tímto programem dokázal dvakrát vyhrát volby.

Potenciál žižkovského místostarosty Alexandera Bellua je tedy vysoký. Uvědomuje si to i „headhunter“ Andrej Babiš. Již před parlamentními volbami v roce 2013 přemlouval mladou naději ODS k přestupu do hnutí ANO. Bellu však odmítl. Vadí mu vůdcovský princip, na němž je podle jeho názoru „hnutí“ postaveno. V ODS prý cítí větší svobodu. Hnutí ANO přesto zájem neztratilo. Bellu je v pravidelném kontaktu jak s Babišem, tak i s lidmi z pražské organizace hnutí. „Kdybych vstoupil do ANO, mohl bych být za dva měsíce ministrem.

Ale člověk se v tom hnutí ze dne na den stane vazalem. Jakmile bych nehrál podle not, rozešli bychom se,“ kritizuje Bellu poměry v ANO. Ministrem se tak možná v budoucnu stane v barvách proměněných konzervativců.

Kdybych vstoupil do ANO, mohl bych být za dva měsíce ministrem. Ale člověk se v tom hnutí ze dne na den stane vazalem. Alexander Bellu (28) Narodil se 31. května 1987 v Tempio Pausanii na Sardinii. Jeho otec, Ital, si ještě před rokem 1989 našel manželku v Československu. Je bilingvní, rodiče na něj odmala mluvili česky i italsky. Do svých čtrnácti let žil v Miláně, poté se přestěhoval do Prahy. Vystudoval husitskou teologii, psychosociální studia a filozofii na Husitské teologické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, kde dále studuje obor sociální a charitativní práce. Je spolumajitelem firmy, která podniká s módou, zejména s botami. Pracoval na Úřadě městské části Praha 3 jako odborný asistent tajemníka. Působí v několika občanských sdruženích, která se zabývají rozvojem veřejného prostoru a občanské společnosti. V roce 2013 se stal předsedou ODS v Praze 3. O rok později po komunálních volbách byl na pražském Žižkově zvolen místostarostou. Hovoří plynně anglicky, italsky a domluví se i španělsky.

O autorovi| Jan Novotný, novotnyj@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
Auta
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in…
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná se o nové Lynk&Co 02
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Nejlepší ojetá auta do 100 000 Kč, která jsou levná na provoz
Technologie
Operátoři slibují „datování bez počítání“. Je to prachsprostá lež [komentář]
Tip: Firefox vám poradí, čím nahradit nefungující doplňky. Jak na to?
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Google Maps budou přehlednější. Navíc se přizpůsobí chodcům i řidičům
Xeony generace Ice Lake mají 38 jader a HBM2. Xeony Phi nahradí 44jádrová verze ISX-H
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít