Kudy k pípě

27. června 2016, 00:00 - Ondřej Stratilík
27. června 2016, 00:00

Pivo, jídlo, exkurze. Vynikající regionální minipivovary lákají k víkendovému výletu

Čtyři sta, šest set nebo tisíc? Ani sami sládci nedovedou odhadnout, na jakém čísle se zastaví boom minipivovarů v Česku. Aktuálně jich je více než tři sta a počet stále roste. Jedním z nejnovějších je Millénium z Neštěmic v Ústí nad Labem.

„Po otevření baru se nám v hlavě zrodila myšlenka vybudovat malý pivovar,“ vrací se Jiří Havlice, majitel minipivovaru, do předloňského dubna. „Od myšlenky k realizaci nebyla dlouhá cesta, o rok později už pivovar stál. Další rok nás zdržely legislativní kroky k povolení provozu. V dubnu 2016 jsme se dočkali schválení celního skladu a hned jsme se dali do vaření našeho piva,“ popisuje Havlice na svých webových stránkách. Několikrát do roka chtějí připravovat speciály, základ jejich sortimentu ovšem tvoří česká spodně kvašená klasika. Dvanáctistupňový ležák Milláček, polo tmavý Drsňák a výčepní Dešťovka.

A Millénium rozhodně není jediným minipivovarem v Ústeckém kraji, vyznavači menších značek nedají dopustit na teplický Monopol, lounský Zloun, mostecký Kahan nebo třeba klášterní Ossegg z Oseka.

Podobný trend vládne v celé republice.

Minipivovary vznikají téměř každý měsíc. Potíž je „jen“ s nedostatkem sládků, kteří často pracují pro dva i více podniky najednou. Takové malé pivovary většinou provozují i vlastní restauraci a navíc pořádají exkurze pro návštěvníky s ochutnávkou.

Zkrátka pivní turistika se v Česku rozjíždí.

Jihomoravský kraj Lucky Bastard & Lucky Bastard Beerhouse Adresa: Ptašínského 12 + Bratří Čapků 8, Brno Bez okolků je třeba říct, že z progresivní brněnské značky Lucky Bastard se vyklubali jedni z největších domácích expertů na svrchně kvašená piva. Přímo v pivovaru v ulici Ptašínského je možné koupit jen láhve či sudy, za ochutnávkou musíte do jejich pivnice v ulici Bratří Čapků.

Karlovarský kraj Zámecký pivovar Chyše Adresa: areál zámku, Chyše Poté, co Vladimír Lažanský zrekonstruoval a zpřístupnil chyšský zámek, pustil se i do zbytků přilehlého humna po panském pivovaru. Vybudoval zde restauraci a před deseti roky odtud vzešla i první várka piva Prokop. Sládek Robert Maňák sází na spodně kvašenou světlou jedenáctku a polotmavou a tmavou dvanáctku. V sezoně je doplňuje speciály – třeba světlou třináctkou či Leopoldem obohaceným o žitný slad. V létě přichází řada na svrchně kvašené bílé pšeničné.

Praha Břevnovský klášterní pivovar svatého Vojtěcha Adresa: Markétská 1, Praha 6 Zdejší pivo Benedict plněné do nepřehlédnutelných skleněných láhví s patentním

uzávěrem působí na první dojem výjimečně. Hořké Klášterní IPA už získalo přídomek „legendární“. Před klášterem zastavují tramvaje, rozlehlé a krásné zahrady můžou proměnit výjezd pro pivo v pohodové letní odpoledne.

Středočeský kraj Parostrojní pivovar v Lobči u Mšena Adresa: Lobeč 34 Do Kokořínska se od loňského května nejezdí už jen kvůli krásné přírodě. V Lobči se opět dělá pivo, a navazuje se tak na mnohasetletou historii – první zmínka pochází z roku 1586. Vařit se přestalo během druhé světové války. K návštěvě láká nejen pivo, ale i citlivá rekonstrukce celého objektu, za niž loni manželé Prouzovi získali mimořádné ocenění generální ředitelky Národního památkového ústavu.

Plzeňský kraj Akciový pivovar Letiny Adresa: Letiny 66 Při popíjení špičkového svrchně kvašeného speciálu Letinská L. Í. P. A. člověka napadne, jak je fajn, že ani

třicet kilometrů od české pivní Mekky (rozuměj Plzně) se nezalekli a začali dělat vlastní pivo. Hned první prázdninovou sobotu v téhle malebné oblasti západních Čech proběhnou oslavy dvou let od otevření pivovaru.

Olomoucký kraj Pivovar Chomout Adresa: Dalimilova 18/92, Olomouc-Chomoutov Chráněná oblast Litovelské Pomoraví leží jen kousek od Olomouce. Výlet na úrodnou Hanou si

můžete zpestřit návštěvou pivovaru Chomout. Z píp se pravidelně čepuje šest druhů piv, ke spodně kvašeným a speciálům se přidává i svrchně kvašená exotika, kterou zdejší sládek „Jura“ vaří z nejrůznějších druhů chmele.

Moravskoslezský kraj Beskydský pivovárek v Ostravici Adresa: Ostravice 449 Symbolem Beskyd a moravskoslezského pivovarnictví vůbec je dlouhodobě nošovický

Radegast. Správní patrioté ale vědí, že od roku 2013 se vaří i v Ostravici pod přehradou Šance. Zdejší Beskydský pivovárek umí spodně kvašenou klasiku stejně dobře jako třeba ochucené speciály. Završit je tu možné řadu beskydských výšlapů.

Jihočeský kraj Pivovar Prachatice Adresa: Horní 174, Prachatice Prachatice mají vlastní pivo. Pětašedesát let poté, co po znárodnění zanikl zdejší měšťanský pivovar, obnovili Martin Šejna a Michal Piloušek

loni v srpnu výrobu ve městě. Pivovar Prachatice sází na vkusné interiéry, lokální kuchyni a klasickou spodně kvašenou jedenáctku, dvanáctku a třináctku. Výjimkou nejsou ani svrchně kvašené speciály Rumpál Ale (čti ejl), silné IPA či šestnáctistupňový tmavý Stout.

Liberecký kraj Minipivovar Novosad & syn v Harrachově Adresa: Nový Svět 95, Harrachov V době, kdy se jednotliví výrobci předhánějí a lákají na co nejvyšší alkoholový náboj,

je fajn zkusit i piva na opačné stupnici. Obzvlášť v létě. Ideální možností je harrachovský pivovar Novosad. Nabízí třeba osmistupňové Huťské výčepní určené pro zdejší skláře. Po horské túře možná přijdou vhod i Novosadovy pivní lázně.

Pardubický kraj Měšťanský pivovar v Poličce Adresa: Pivovarská 151, Polička Zdejší regionální pivovar je zaběhnutou značkou s poměrně širokým zásahem, čepuje se i na řadě jiných míst v republice. Těžko si lze představit dovolenou ve východních Čechách, aniž ochutnáte světlý ležák Otakar z Poličky. Během svátků podnik připravuje i speciály, exkurzi do historických prostorů je možné domluvit se zdejším sládkem.

Královéhradecký kraj Krkonošská pivní stezka Adresa: Pec pod Sněžkou + Vrchlabí Někomu stačí jeden den, někdo si trasu prodlouží o nocleh na horské chatě. Řeč je o Krkonošské pivní stezce, která turisty provede čtyřmi pivovary. Paroháčem na Luční boudě (jejž jeho majitelé prezentují jako nejvýše položenou varnu ve střední Evropě), Friesem v penzionu Andula u Friesových bud a dvěma podniky ve Vrchlabí. Moderním Hendrychem a tradičním Krkonošským medvědem, který funguje už 21 let.

Ústecký kraj Pivovar Monopol Teplice Adresa: Masarykova 433/42, Teplice Loni dokončená rekonstrukce secesního tanečního sálu v Teplicích dopadla na jedničku. Dobrý dojem z restaurace

umocňuje zdejší pivo. Vaří jej ostřílená Martina Valterová. Pro letní sezonu má připravenou opět jedenáctistupňovou pšenici, dobře na odbyt tu prý ale taky jde spodně kvašený ležák Karlík a výrazně hořčejší Ale 14°.

O autorovi| Ondřej Stratilík, stratilík@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy budou jarní prázdniny ve vašem okrese?
Kdo vyhraje prezidentské volby: Zeman vs. Drahoš?
Prohlášení druhého z poplatníků: k čemu to je a už jste ho letos odevzdali?
Loni lidé investovali do bydlení rekordní částku. Kolik to bylo?
Prezidentské volby 2018: vše, co potřebujete vědět o druhém kole
Auta
Jeep Grand Commander je velké sedmimístné SUV. Ale zatím…
Nejlepší dieselová ojetina? Škoda Yeti a Škoda Superb Combi, myslí si Britové
Kolik stojí nezávislé topení do auta? 24 tisíc, ale i dvojnásobek
Lada 2107 křížená s buldozerem uklízí v Rusku ulice
Pět dobrých, ale nesmírně rizikových ojetin, které vás mohou stáhnout z kůže
Technologie
GDDR6 od Hynixu už je reálně dostupná, ale na nižších taktech. První karty na 14 GHz?
Google bude na mobilech od léta dávat přednost rychlejším webům
Chrome a Firefox trápí doplňky-malwary, jichž je skoro nemožné se zbavit
Speciální odkaz může způsobovat různé problémy v iOS a macOS. Včetně zamrznutí zařízení
Opera umožňuje vybrat více stránek najednou nebo převzít tapetu z plochy
Hry pro příležitostné hráče