Kubova přísně tajná zahraniční mise

11. března 2013, 00:00 - Petra Pelantová
11. března 2013, 00:00

Ministerstvo průmyslu vybralo lidi na nová zahraniční zastoupení už loni v prosinci, Schwarzenbergův souhlas však stále nemá

Jsme těsně před podpisem dohody s ministerstvem zahraničí, chlubil se ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba minulý týden na tiskové konferenci. Bez této smlouvy může ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) vyslat nové lidi na dlouho plánované zahraniční mise jen stěží. Jenže se zdá, že podpis ministra zahraničí Karla Schwarzenberga resort průmyslu hned tak nezíská. Ve stejný den totiž na grémiu s podnikateli Schwarzenberg uvedl, že nový návrh dohody, který od ministerstva průmyslu dostal, ještě neviděl a bude ho teprve muset prostudovat, načež odletěl služebně do Londýna. „Pan ministr bude tento návrh studovat velmi pečlivě,“ odpověděla bez dalších podrobností Schwarzenbergova mluvčí Johana Grohová na dotaz týdeníku Euro, kdy rozhodnutí padne.

Chystá se nový CzechTrade?

Poslední verze dohody, kterou Kuba poslal do Černínského paláce, se od té původní zásadně liší. Zprvu totiž MPO plánovalo vytvořit vlastní státní síť zahraničního zastoupení, což ministerstvo zahraničních věcí (MZV) vnímalo jako ohrožení svého výlučného postavení při jmenování ekonomických diplomatů, takže Kubův návrh odmítalo posvětit. Ten byl navíc zcela v rozporu s kompetenčním zákonem, neboť stát navenek zastupuje výhradně ministerstvo zahraničí. Kuba by pro své lidi tudíž potřeboval od MZV pověření. Jenže to by se na jejich výběru musel resort zahraničí podílet, což Kuba od začátku odmítal. Dohoda tudíž byla dlouho v nedohlednu. V současném návrhu o zásadách spolupráce mezi MPO a MZV, který má teď Schwarzenberg na stole, se už píše jen o agenturní síti. Ovšem o jakou agenturu půjde, už resort průmyslu neupřesnil. Dle některých spekulací je ve hře Správa služeb Ministerstva průmyslu a obchodu ČR. Tato příspěvková organizace se stará například o vozový park MPO. Nově by však pod ni mohli spadat i zaměstnanci sítě zahraničních misí. Důvod, proč by nové mise MPO mohly spadat pod divizi, která s podporou exportu nemá nic společného, je prostý - lidé z ministerstva průmyslu by mohli snadno získat alespoň služební pasy.

Původně chtěl totiž Kuba pro své lidi diplomatické pasy, což MZV odmítlo, protože by takové lidi muselo vybrat, v nové dohodě tedy žádá jen o pasy služební. Ty dostávají administrativní či techničtí pracovníci i zaměstnanci státních agentur. Bez diplomatických pasů ale zejména v Asii nedohodne nikdo téměř nic.

Pikantní je, že agenturní síť už MPO mělo - pod značkou CzechTrade. Z pracovníků CzechTrade ovšem Kuba udělal zaměstnance ministerstva průmyslu. A CzechTrade, který měl na starosti podporu českých exportérů, se v rámci úspor slučuje s agenturou CzechInvest, jež rozděluje evropské dotace a láká do země zahraniční investory.

„Nový návrh znění dohody, který jsme dostali od ministerstva průmyslu, považujeme za velký pokrok,“ konstatoval Ivan Jukl, vrchní ředitel ekonomické sekce ministerstva zahraničí. Víme, ale neřekneme Vysílání zástupců na nová zahraniční zastoupení ministerstva průmyslu připomíná mnohdy až nesmyslně utajovanou akci.

„Já ta jména neznám,“ řekl týdeníku Euro prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák krátce poté, co se minulý týden na tiskové konferenci pochlubil, jak se mu podařilo prosadit tři své favority na zahraniční mise MPO. „Obraťte se na paní Kuchtovou, ta vám jména řekne,“ dodal Hanák. Dagmar Kuchtová je šéfka vnějších vztahů a zástupkyně ředitele Svazu průmyslu a dopravy ČR. Následně však přišla zpráva z tiskového oddělení: Jména zveřejňovat nebudeme. Krátce nato na svých webových stránkách svaz v tiskové zprávě uvedl, že se mu podařilo prosadit své kandidáty na posty vedoucích kanceláří v Indii, Thajsku a Spojených arabských emirátech - aniž by uvedl konkrétní jména. Podobně otočilo i ministerstvo průmyslu. „Tyto informace budeme zveřejňovat příští týden na tiskové konferenci, takže vám je nemůžeme dát nyní,“ zněla před dvěma týdny reakce z tiskového oddělení MPO, když se týdeník Euro ptal, kdo na nová obchodní zastoupení pojede. Minulý týden ale resort průmyslu couvl a jména dál tají s tím, že je oznámí až poté, co se mu podaří uzavřít dohodu s MZV.

Kandidáti byli vybráni už loni v prosinci, zaznělo minulý týden na již zmíněné tiskové konferenci ministerstva průmyslu. Jenže podle zdrojů týdeníku Euro je možné, že definitivní seznam stále neexistuje a trojúhelník MPO - Hospodářská komora - Svaz průmyslu a dopravy, jenž se na výběru kandidátů podílel, se o některých jménech stále ještě hádá. Nově vybraní lidé by přitom podle plánu MPO měli do zahraničí vyjet už v dubnu. Navíc, v nové dohodě se píše, že o tom, koho ministerstvo průmyslu do zahraničí vyšle, bude informovat Černínský palác s měsíčním předstihem. Jenže tam zatím žádný seznam vybraných zástupců oficiálně nemají.

Diplomatická cestovka Ministerstvo průmyslu se neúspěšně snaží otevřít vlastní zahraniční ekonomické zastoupení již od roku 2011 a stále není jasné, zda souhlas Černínského paláce získá. Schwarzenbergův názor je už dlouho jasný: zahraniční diplomacie i na poli ekonomickém spadá výhradně pod ministerstvo zahraničí. Vyplývá to ze zákona i z logiky věci. Takový model funguje bez problémů například na Slovensku, kde zastoupení vybírá ministerstvo zahraničí ve spolupráci s resortem průmyslu.

Co stojí za Kubovou snahou za každou cenu protlačit své lidi do zahraničí bez vědomí MZV, není jasné. Řadu věcí Kubův resort nevysvětlil a spekulace, že se snaží umožnit pár vyvoleným jedincům vycestovat, se mu rozhodně nedaří odrážet. A nejde jen o fakt, jak úzkostlivě tají, koho na nové mise vybral. Ministerstvo průmyslu například nikdy neřeklo, proč chce otvírat nové mise i v místech, kde už Česko zastoupení má. A pokud chce zastoupení v dané zemi posílit, proč alespoň nejde do jiných regionů. To se týká plánovaných zastoupení například v Pekingu nebo v Dillí.

Není ani jasné, zda a jak bude přínos nových zastupitelů měřitelný. Tedy jestli náklady těchto vyslanců výrazně nepřevýší jejich přínos. O tom, že agenturní pracovníci toho bez pověření MZV příliš nedojednají, už byla řeč.

Otázkou také je, jak kvalitní byl výběr těchto zástupců. Ministerstvu průmyslu totiž stačilo pouze doporučení od Hospodářské komory ČR, Svazu průmyslu nebo Mezinárodní obchodní komory. Pak už následoval jen velmi stručný pohovor.

„Doporučení pro nás bylo zárukou kvality zájemců, výběrová řízení tudíž nemusela být tak rozsáhlá,“ řekl šéf sekce zahraničního obchodu MPO Zdeněk Vališ, pověřený vedením agentury CzechTrade, která bude nově divizí CzechInvestu. Právě CzechTrade byl přitom v minulosti pověstný tím, jak náročným výběrovým řízením museli projít lidé, které agentura vysílala na svá zahraniční zastoupení. Kromě pohovorů museli uchazeči složit i písemné zkoušky. Řešili také složité případové studie, zkoušela se s nimi práce v týmu a součástí byly i náročné testy znalostí cizích jazyků.

Kuba prosadil nové zahraniční mise s tím, že pomůžou exportérům právě proto, že na nově vytvořené pozice se měli dostat i lidé s doporučením Svazu průmyslu a dopravy či Hospodářské komory. Obě instituce si Kubovu vstřícnost nemohou vynachválit a tvrdí, jak bude přínosné, když k úředníkům vysílaným do zahraničí přibudou i lidé s obchodní praxí.

To ukáže teprve čas - pokud ovšem ministr zahraničí novou dohodu skutečně podepíše. Pokud se tak nestane, je docela dobře možné, že se spor přeleje i na politické hřiště mezi TOP 09, které Schwarzenberg šéfuje, a občanské demokraty, jejichž předním členem je právě ministr Kuba.,

Není ani jasné, zda a jak bude přínos nových zastupitelů ministerstva průmyslu měřitelný.

O autorovi| Petra Pelantová * pelantova@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Auta
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být…
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Technologie
Vyšel Vivaldi 1.13. Vylepšuje stahování a práci desítkami listů
Transcend RDC2: multifunkční čtečka karet pro smartphony (vyzkoušeno)
Messenger už nebude tak brutálně masakrovat fotky. Novým limitem je 4k
4K, HDR a 5× větší úhlopříčka, než má vaše televize. Nový projektor od BenQ stojí jen 40 000 Kč
Panelové prostředí pro aplikace ve Windows žije. Možná si ho brzy osaháme
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít