Kšeft nepustíme. Ani za nic

24. června 2013, 00:00 - Marcela Alföldi Šperkerová
24. června 2013, 00:00

Úřady práce budou zřejmě muset s nefunkčními a předraženými informačními systémy vydržet ještě nejméně rok a půl

Již druhou pokutu, tentokrát milionovou, vyměřil antimonopolní úřad ministerstvům práce a vnitra za zpackané zakázky na informační systém pro Úřad práce ČR. Resort práce (MPSV) chce sice v červenci vyhlásit tendr na nového dodavatele aplikací pro dávkové agendy v hodnotě 1,4 miliardy korun, v ostrém provozu by ale měly být spuštěny až v roce 2015. A to ještě za předpokladu, že se v nastalém politickém zmatku vůbec podaří soutěž otevřít.

Dosavadní software, který mediálně proslul jako nefunkční tunel, sice zakázal ÚOHS od října používat, před pár dny ale své rozhodnutí kvůli formálním chybám zrušil a kauzu vrátil k došetření. Prvnímu náměstkovi MPSV Petru Krůčkovi se tak plně otevírá cesta k dalšímu používání nových aplikací, přestože jsou nejen mnohem dražší než ty původní, ale hlavně stále nefungují, jak by měly. Sám Krůček na setkání s poslaneckým sociálním výborem připustil, že na rozdíl od předchozího systému neumožňují například tvorbu detailních statistik trhu práce pro manažerské rozhodování o státní politice zaměstnanosti.

Logičtější by zřejmě byl návrat k původním aplikacím, které po 18 let na míru vyvíjela a dodávala společnost OKsystem. Jak její představitelé deklarovali v dopise ministryni Ludmile Müllerové letos v březnu, „jsou během dvou až tří měsíců schopni převzít data ze stávajících aplikačních systémů a znovu zprovoznit v plném rozsahu původní informační systémy“. Nabídka však zůstala bez oficiální reakce.

Zdržovací taktika Antimonopolní úřad v původním rozhodnutí z letošního února (viz Když se melouch odflinkne), na který stěžovatelé čekali dlouhých 11 měsíců, označil kontrakt s dodavatelem informačního systému pro Úřad práce za nezákonný a zakázal z něj další plnění. Zakázku tehdejší ministr práce Jaromír Drábek spolu s náměstkem Vladimírem Šiškou zadal firmě Fujitsu Technology Solutions bez výběrového řízení, pod rouškou rámcové smlouvy s Fujitsu. Tu v roce 2008 uzavřelo ministerstvo vnitra. Mezi subdodavateli aplikací figurují společnosti Vítkovice IT Solutions, Digi Trade, Techniserv IT a Skill.

Šišku loni dokonce obvinila policie z podplácení při jedné ze zakázek. Bývalému dodavateli údajně nabídl jinou velkou zakázku za stažení stížnosti k antimonopolnímu úřadu.

Nyní ale antimonopolní úřad obrátil a původní výnos zrušil. MPSV jej totiž napadla za to, že na dvou místech autoři rozhodnutí uvedli jiné písmenko, když se odvolávali na konkrétní odstavec zákona. ÚOHS na rozklad nejprve reagoval tím, že nesprávnost byla způsobena chybou v zápisu. Oponenti ale prostou opravu textu nepřipustili, a proto nakonec předseda úřadu Petr Rafaj původní verdikt, jenž vydal až na nátlak správního soudu, zrušil.

I toto nové rozhodnutí se táhlo, tentokrát ale už jen něco přes dva měsíce. Vzhledem ke zjevné zdržovací taktice je nasnadě otázka, zda výměna písmenek byla opravdu jen překlepem, nebo spíše záměrem… Posudek jako víno Krůček se při svém tvrdošíjném tažení za zachování statusu quo opírá také o znalecký posudek, který mu měl poradit, jakou cestou se vydat. Znalci označili dosavadní systém za nevyhovující a resortu doporučili výběrové řízení na nového dodavatele. Zároveň mu ale poradili, aby do té doby u sporných aplikací zůstal. „Doporučujeme upravit smluvní vztahy se stávajícími dodavateli tak, aby došlo nejen ke stabilizaci provozu, ale i snížení či fixaci provozních nákladů do doby, než bude spuštěn systém vybraný na základě veřejné soutěže,“ píše se v posudku, který má týdeník Euro k dispozici.

„Závěry nechápe ministerstvo tak, že bude beze změny pokračovat ve stávajících smluvních vztazích. Předpokládáme, že v rámci zákonných možností uzavřeme některé nové smluvní vztahy s poskytovateli služeb s jasně definovaným plněním, s garancemi zajištění provozu. Očekáváme, že se v rámci uzavírání těchto smluvních vztahů podaří snížit i náklady ministerstva,“ potvrdil svou strategii i náměstek Krůček.

Potíž je v tom, že autorem posudku je společnost Cetag. Ta donedávna víceméně celá patřila respektovanému soudnímu znalci Bohumíru Štědroňovi. Jenže loni v listopadu si 46 procent firmy koupil Jaroslav Mráz prostřednictvím své společnosti EdX. Mráz přitom není v oblasti veřejných IT zakázek žádnou neznámou osobou. Například v letech 2010 a 2011 pracoval jako vrchní ředitel sekce pro informatiku ministerstva vnitra. Spadala tak pod něj mimo jiné i jiná nechvalně proslulá IT zakázka, totiž nefunkční centrální registr vozidel. Měl k ní blízko i z druhé strany: subdodavatelem zakázky byla firma SIKS, kterou Mráz spoluvlastnil. Vystoupil z ní až po příchodu na vnitro v roce 2010.

To by ale zdaleka nebyl jediný problém.

Na náměstka Krůčka totiž padá podezření ze střetu zájmů. S Mrázem, který je pod posudkem podepsán jako řešitel, se zná z dob, kdy oba působili v managementu IT společnosti ICZ.

Nechci slevu zadarmo Resort práce nyní za aplikace měsíčně vydává 60 milionů korun, jak několikrát potvrdil Krůček. Tedy 720 milionů za rok. V roce 2011, kdy naposledy agendu kompletně spravoval původní dodavatel OKsystem, vydalo za ně MPSV 470 milionů včetně DPH.

Hlavním Drábkovým argumentem pro změnu dodavatele bylo, že ušetří stamilionové částky. Dosavadní vedení resortu o úsporách již raději nehovoří. Jen loni stály služby nových dodavatelů 618 milionů korun.

K tomu je ale nutné připočíst dalších 205 milionů, které si účtovala společnost Fujitsu v roce 2011 za přípravné práce, aniž by tehdy jejich prostřednictvím vyplatila jedinou dávku. Srovnatelné aplikace přitom OKsystem dodával v letech 2010 a 2011 za částku kolem 280 milionů korun.

Krůček nyní plánuje, že vyjedná nižší cenu. Zatím ale není příliš jasné, jak toho chce dosáhnout. Teoreticky by se mohl zbavit prostředníka, tedy společnosti Fujitsu, a nadále vyjednávat už jenom s hlavním dodavatelem, tedy společností Vítkovice IT Solutions, jež patří do konglomerátu ostravského miliardáře Jana Světlíka. V němž mimochodem v minulosti pracoval i tvůrce zakázky Vladimír Šiška a nyní tam v managementu působí Martin Pecina, dříve šéf antimonopolního úřadu.

Krůčkovi se tak plně otevírá cesta k dalšímu používání nových aplikací, přestože jsou mnohem dražší a stále nefungují, jak by měly.

Když se melouch odflinkne

Jak šel čas s novými aplikacemi pro Úřad práce

2008 Ministerstvo vnitra, jež tehdy vedl Ivan Langer, uzavírá rámcovou smlouvu s Fujitsu na dodávky aplikací Microsoft. 2011, červenec Navzdory slibům o otevřeném výběrovém řízení tehdejší náměstek ministra práce a sociálních věcí Vladimír Šiška potichu uzavírá prováděcí smlouvu s Fujitsu na dodávku aplikací pro dávkové agendy úřadu práce. 2011, srpen-prosinec MPSV uzavírá, opět bez výběrového řízení, dodatky k rámcové smlouvě na dodávky aplikací. Ty mají plnit subdodavatelé, mezi nimiž figurují firmy Digi Trade,

Vítkovice IT Solutions, Techniserv a Skill. 2012, leden Nové informační systémy na úřadech práce nefungují. Strhává se obrovská mediální kampaň, lidem neodcházejí dávky, zaměstnanci úřadu kolabují. 2012, únor Kvůli potížím s IT exministr Jaromír Drábek odvolává šéfa odboru informatiky na ministerstvu Reného Pitáka, přestože podle Šišky šlo jen o mediální bublinu, a slibuje, že výplata dávek bude od dubna fungovat bez chyb. Marně. * Poslanci požadují, aby ministr Drábek rozkryl všechny smlouvy, dodatky

k nim, odtajnil dodavatele, subdodavatele a zveřejnil jejich vlastnické struktury. * Zacházení s daty v nových systémech šetří také Úřad na ochranu osobních údajů. * Postupně vychází najevo, že na dodávkách nových aplikací se podílelo celkem 27 firem, z nichž některé upadly v podezření, že jsou spjaté buď s exnáměstkem Šiškou, nebo exministrem Drábkem či s jinými koaličními politiky. 2012, duben a květen Firmy Student Agency a OKsystem podávají podnět k prošetření rámcové smlouvy a jejích dodatků

k ÚOHS. Domáhají se zákazu plnění smlouvy, protože zadavatel nepostupoval podle zákona. 2012, září Aplikace opět kolabují a dávky lidem nechodí v termínu. 2012, říjen Protikorupční policie zasahuje na MPSV a obviňuje Šišku a ředitele odboru informatiky Milana Hojera z podplácení. Ministr Drábek rezignoval. 2013, únor Informační systémy opět kolabují. * Antimonopolní úřad po měsících nečinnosti vydává až na výzvu soudu rozhodnutí,

že se musí zakázka na IT systémy zastavit do pěti měsíců od nabytí právní moci a dodavatel se má řádně vysoutěžit. Ministerstvo práce a ministerstvo vnitra dostaly navíc půlmilionovou pokutu. 2013, červen Ministerstva práce a vnitra dostala od ÚOHS další pokuty za uzavírání smluv na informační systém pro výplatu dávek za první čtyři dodatky k rámcové smlouvě. Obě mají zaplatit po jednom milionu korun. O pár dní dříve antimonopolní úřad oběma resortům zrušil už dříve udělené půlmilionové sankce kvůli procesním chybám a případ vrátil k došetření.

O autorovi| Marcela Alföldi Šperkerová * alfoldi@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Auta
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných…
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Kam se poděl Natural 95 a běžná nafta? Nikam, teď se značí E5 a B7
Technologie
Samsung udělá z mobilů ještě lepší počítače. Na Galaxy S8 a Note8 poběží Linux
Nejlepší protipirátská ochrana Denuvo padla. Cracky vznikají ještě v den vydání her
Podle výrobců grafik ještě těžní mánie nekončí, vydrží prý minimálně do konce roku
Tip: Jak odložit instalaci Windows 10 Fall Creators Update na pozdější dobu?
HP představilo pracovní konvertibilní tablet pro lidi pracující s nástroji firmy Adobe
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít