Krušovice odhalují tajemství

10. října 2016, 00:00 -
10. října 2016, 00:00

Oblíbeným místem k výletům i firemním akcím se stává krušovický pivovar. Naučíte se tu třeba párovat pivo s jídlem

Nejen český štamgast si už začíná zvykat, že v pivním světě existuje více druhů piv, než je jen ten jeho oblíbený ležák. Dřív si třeba nedokázal představit, že by oběd či večeři zapíjel něčím jiným, ale nové pivní druhy si dovedou „říct“, k jakému jídlu se vlastně hodí.

Krušovický pivovar, jehož historie se podle písemných dokladů datuje až do 16. století, si vždy zakládal na tom, že vaří pivo z českých surovin. Je to hlavně prvotřídní Žatecký chmel, ječný slad z českého dvouřadého ječmene, který dává pivu spolu s chmelem jeho typickou „pitelnost“, a v neposlední řadě také kvalitní voda z křivoklátských lesů. To vše s kumštem a láskou zdejších sládků vytváří nezaměnitelný výsledek.

Je jednoduché se o tom přesvědčit – Královský pivovar Krušovice totiž kromě svých piv nabízí také možnost exkurzí, díky kterým návštěvníci nahlédnou i do výroby. Ty nejsou určeny pouze českým zájemcům, prohlídky totiž vedou i průvodci, kteří hovoří německy, anglicky nebo rusky, a podle požadavků zajistí výklad i v dalších jazycích.

Kromě prohlídky se pochopitelně degustuje také zdejší pivo a zájemci se mohou účastnit kurzu pivního sommelierství. Co to vlastně je? Jak už jsme řekli, na světě není jen typický český ležák, ale i spousta dalších pivních druhů. Právě pivovar Krušovice se snaží propagovat takzvané párování piva s jídlem. Mužem na svém místě v této problematice je krušovický sládek a pivní sommelier Michal Havrda.

Je samozřejmé, že vedle exaktních poznatků tu mohou hrát roli i subjektivní pocity, ale dá se říci, že třeba tmavá piva, kde se používá výrazný podíl pražených sladů se silným aromatem kávy či hořké čokolády, se výborně hodí ke sladkým dezertům s kávovou nebo čokoládovou chutí. Oba prvky k sobě prostě ladí.

Výjimkou ale není ani opačný princip párování, a to doplnění chutě jídla. Například kombinace lehkého pšeničného piva s rybou. Tu si často na talíři zakapeme citronem.

Jeho kyselost tu nahradí právě typický ovocně nakyslý charakter chuti pšeničného piva, který dobře doplní méně výraznou chuť rybího masa. I v tom ovšem najdeme určité zákonitosti – k lehčím jídlům podáváme také lehčí piva, k tučnějšímu masu se hodí pivo výraznější hořkosti, jako je např. Dvanáctka. Alkohol a hlavně hořké látky z chmele obsažené v pivu totiž významně napomáhají trávení a vstřebávání tuků. Není ovšem pravidlo, které by se nedalo porušit. Každopádně návštěva krušovického pivovaru vám odhalí taje této poměrně nové kulinářské disciplíny.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Jak prověřit (nejen investiční) firmu, která se vám nezdá
Dlužíte na zdravotním pojištění? Co dělat? Ošetří vás lékař?
Jak se nenechat nachytat na internetu
Auta
Příval malých crossoverů na český trh nebere konce. Dnes…
Plug-in hybridní kupé Polestar 1 není Volvo a vyrábět se bude v Číně
Končí norská elektrická pohádka? Na těžké Tesly se má vztahovat daň téměř 200 tisíc
Sportovní Mazda s motorem Wankel? Problémem není technologie, ale byznys
Polestar dnes představí své první auto. Bude to čtyřválcové plug-in hybridní kupé
Technologie
Windows 10 Fall Creators Update: jen malé a někdy nedotažené novinky [recenze]
Bez LTE, zato s Wi-Fi. Praha nabídne v metru bezplatný internet
Intel dává k procesorům Core i7-7700K a i7-6700K zadarmo dvě hry. Slevy zatím ne
Levnější smartphony budou zase o kus lepší. Díky Snapdragonu 636
Špičková výbava za hubičku. Archos Diamond Omega je nejlevnější mobil se Snapdragonem 835
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít