Krúpa si pořizuje banku

11. září 2017, 00:00 - Jiří Zatloukal
11. září 2017, 00:00

Arca Investments Pavola Krúpy a jeho společníků kupuje rakouskou Wiener Privatbank. Chce konkurovat J&T Bance

Pavol Krúpa je známý hlavně jako agresivní investor, který využívá příležitosti vydělat na problémových firmách. Nicméně skupina Arca Capital, v níž působí s Peterem Krištofovičem, Rastislavem Veličem a Henrichem Kišem, buduje rovněž rozsáhlou větev finančních služeb. Její korunou se má stát rakouská Wiener Privatbank, kterou nyní Arca kupuje. „Podepsali jsme smlouvu o smlouvě budoucí a složili jsme předplatbu,“ řekl týdeníku Euro Pavol Krúpa. Transakce, která by po dle finančníka mohla dosáhnout hodnoty až dvou miliard korun, nyní musí projít schvalovacím procesem Rakouské národní banky. „Teď dokládáme veškeré potřebné dokumenty, které po nás regulátor požaduje. Když to povolí, můžeme koupit majoritu,“ dodává.

Banku prodávají dva vídeňští realitní magnáti Günter Kerbler a Johann Kowar, kteří dohromady drží 72procentní podíl. Když

se ho Arce podaří získat, plánuje z vídeňské burzy odkoupit i zbylých 28 procent akcií a Wiener Privatbank ovládnout stoprocentně.

Povést by se to česko-slovenské skupině mohlo někdy v polovině příštího roku. Předtím ale Wiener Privatbank, která spravuje majetek bohatým klientům, projde výraznou přeměnou. Všechny své aktivity související s realitním byznysem do prvního čtvrtletí příštího roku prodá, aby zůstal jen bankovní byznys. Zbaví se hlavně podílů ve společnostech Vienna Estate Immobilien, Wiener Privatbank Immobilienverwaltung a některých hotelech.

Realitní majetek přitom není malý.

Podle údajů banky disponuje jen Vienna Estate nemovitostmi v celkové hodnotě 420 milionů eur. „Je to komplikovanější, protože se budou vyplácet také půjčky dvou akcionářů. To, jak se to přesně udělá, bude záležet i na rozhodnutí národní banky,“ odkazuje Krúpa znovu na rozhodnutí regulátora.

Oba Rakušané se pokoušeli banky zbavit už v roce 2013. Třetina jejich podílu měla putovat k bankéři Klausi Umekovi, který dříve pracoval pro americkou Goldman Sachs. Transakci ale regulační orgány tehdy neposvětily, údajně právě kvůli Umekovi.

Tentokrát vedení banky doufá, že tomu bude jinak. „Přibude nám naráz 25 tisíc zákazníků,“ pochvaluje si člen představenstva Eduard Berger. Má na mysli české a slovenské klienty, které obsluhuje obchodník s cennými papíry Arca Brokerage House, jedna z části skupiny Arca Capital.

Získat banku si přála Arca již delší dobu.

Nedávno založila nebankovní společnost Silverside, která na Slovensku poskytuje spotřebitelské úvěry a v Česku začne fungovat na podzim. Chyběla ale možnost založit účet nebo termínovaný vklad. Plány na další rozvoj má Pavol Krúpa jako obvykle nesmírné. „Předpokládám, že pokud banku rozběhneme, můžeme od českých a slovenských klientů mít v průběhu několika let od třiceti do padesáti miliard korun,“ říká velkoryse finančník.

Wiener Privatbank bude v tuzemsku konkurencí J&T Banky, která se rovněž soustředí na bohatší klientelu. Zatímco však „rodina J&T“ vsadila na východního investora a usiluje o vstup čínské skupiny CEFC, Arca Capital nákupem rakouského finančního ústavu směřuje spíše opačným směrem.

Rakušané se pokoušeli banky zbavit už v roce 2013. Třetina jejich podílu měla putovat k bankéři Klausi Umekovi, který dříve pracoval pro americkou Goldman Sachs.

Arca Capital

? Skupina má dvě základní části: Arca Capital Private Equity a Real Estate se zaměřují na investice do firem a nemovitostí a Arca Capital Finance Group se soustředí na finanční služby spadající pod dohled regulátorů. Obě části zastřešuje Arca Investments.

? Aktiva skupiny činí 1,4 miliardy eur.

? Aktiva ve fondech pod správou činí 500 milionů eur.

? Distribuční sítě v Česku a na Slovensku jsou tvořeny zhruba třemi tisícovkami licencovaných spolupracovníků.

? Podíly má například ve firmě Redside (správa fondů kvalifikovaných investorů), inkasní agentuře Blackside, poskytovateli spotřebitelských úvěrů Silverside, maloobchodní síti Delia.

? Arca nedávno koupila personální agentury McRoy a Wincott People, výrobce minerálek Ondrášovka a Korunní a buduje rekreační komplex Gothal v Liptovské Osadě na Žilinsku.

? 40procentní podíl ve skupině vlastní Pavol Krúpa, 30 procent Peter Kryštofovič, 20 procent Rastislav Velič a 10 procent Henrich Kiš.

O autorovi| Jiří Zatloukal, zatloukal@mf.cz

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
"Matka" Kooperativy v zisku 11,65 miliard Kč
Lidé si na bydlení půjčují čím dál víc
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Jak získat peníze ze životního pojištění?
Nový hit sociálních dávek? Během února přes 2 tisíce žádostí o otcovskou
Auta
Volkswagen Touareg 2018 má „chytrá“ světla a nechal si…
Elektrické BMW i4 dorazí za dva roky s dojezdem 550 až 700 km
Kvíz: Poznáte tato sportovní kupé?
Test deseti žárovek H7: Kterou vybrat, abyste za tmy viděli co nejlépe?
Sledujte odhalení Volkswagenu Touareg živě dnes od 10:00
Technologie
Návod krok za krokem: Jak deaktivovat nebo smazat účet na Facebooku
Nejpopulárnějším českým internetovým obchodem je Onlineshop
Máte chuť na formule? Stáhněte si zdarma F1 2015. Ale pospěšte si
Pozor na GeForce MX150 v noteboocích, Nvidia pod stejným jménem prodává pomalejší model
Podle šéfa Twitteru bude Bitcoin do 10 let jedinou celosvětovou měnou
Hry pro příležitostné hráče