Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Pomozte ochránit uživatele internetu a zachovat svobodný internet

12. září se bude v Evropském parlamentu hlasovat o evropské směrnici o autorském právu.…

Konference o coworkingu TechoCon 2018

Kanceláře se čím dál rychleji mění, práce v nich stejně tak. Jak funguje moderní…

Konec výmluvám a začátek mluvení anglicky se blíží!

Lidský druh je mistrem ve vymlouvání se. Vymlouváme se na počasí, na únavu, na děti, na…

Krúpa si pořizuje banku

11. září 2017, 00:00 - Jiří Zatloukal
11. září 2017, 00:00

Arca Investments Pavola Krúpy a jeho společníků kupuje rakouskou Wiener Privatbank. Chce konkurovat J&T Bance

Pavol Krúpa je známý hlavně jako agresivní investor, který využívá příležitosti vydělat na problémových firmách. Nicméně skupina Arca Capital, v níž působí s Peterem Krištofovičem, Rastislavem Veličem a Henrichem Kišem, buduje rovněž rozsáhlou větev finančních služeb. Její korunou se má stát rakouská Wiener Privatbank, kterou nyní Arca kupuje. „Podepsali jsme smlouvu o smlouvě budoucí a složili jsme předplatbu,“ řekl týdeníku Euro Pavol Krúpa. Transakce, která by po dle finančníka mohla dosáhnout hodnoty až dvou miliard korun, nyní musí projít schvalovacím procesem Rakouské národní banky. „Teď dokládáme veškeré potřebné dokumenty, které po nás regulátor požaduje. Když to povolí, můžeme koupit majoritu,“ dodává.

Banku prodávají dva vídeňští realitní magnáti Günter Kerbler a Johann Kowar, kteří dohromady drží 72procentní podíl. Když

se ho Arce podaří získat, plánuje z vídeňské burzy odkoupit i zbylých 28 procent akcií a Wiener Privatbank ovládnout stoprocentně.

Povést by se to česko-slovenské skupině mohlo někdy v polovině příštího roku. Předtím ale Wiener Privatbank, která spravuje majetek bohatým klientům, projde výraznou přeměnou. Všechny své aktivity související s realitním byznysem do prvního čtvrtletí příštího roku prodá, aby zůstal jen bankovní byznys. Zbaví se hlavně podílů ve společnostech Vienna Estate Immobilien, Wiener Privatbank Immobilienverwaltung a některých hotelech.

Realitní majetek přitom není malý.

Podle údajů banky disponuje jen Vienna Estate nemovitostmi v celkové hodnotě 420 milionů eur. „Je to komplikovanější, protože se budou vyplácet také půjčky dvou akcionářů. To, jak se to přesně udělá, bude záležet i na rozhodnutí národní banky,“ odkazuje Krúpa znovu na rozhodnutí regulátora.

Oba Rakušané se pokoušeli banky zbavit už v roce 2013. Třetina jejich podílu měla putovat k bankéři Klausi Umekovi, který dříve pracoval pro americkou Goldman Sachs. Transakci ale regulační orgány tehdy neposvětily, údajně právě kvůli Umekovi.

Tentokrát vedení banky doufá, že tomu bude jinak. „Přibude nám naráz 25 tisíc zákazníků,“ pochvaluje si člen představenstva Eduard Berger. Má na mysli české a slovenské klienty, které obsluhuje obchodník s cennými papíry Arca Brokerage House, jedna z části skupiny Arca Capital.

Získat banku si přála Arca již delší dobu.

Nedávno založila nebankovní společnost Silverside, která na Slovensku poskytuje spotřebitelské úvěry a v Česku začne fungovat na podzim. Chyběla ale možnost založit účet nebo termínovaný vklad. Plány na další rozvoj má Pavol Krúpa jako obvykle nesmírné. „Předpokládám, že pokud banku rozběhneme, můžeme od českých a slovenských klientů mít v průběhu několika let od třiceti do padesáti miliard korun,“ říká velkoryse finančník.

Wiener Privatbank bude v tuzemsku konkurencí J&T Banky, která se rovněž soustředí na bohatší klientelu. Zatímco však „rodina J&T“ vsadila na východního investora a usiluje o vstup čínské skupiny CEFC, Arca Capital nákupem rakouského finančního ústavu směřuje spíše opačným směrem.

Rakušané se pokoušeli banky zbavit už v roce 2013. Třetina jejich podílu měla putovat k bankéři Klausi Umekovi, který dříve pracoval pro americkou Goldman Sachs.

Arca Capital

? Skupina má dvě základní části: Arca Capital Private Equity a Real Estate se zaměřují na investice do firem a nemovitostí a Arca Capital Finance Group se soustředí na finanční služby spadající pod dohled regulátorů. Obě části zastřešuje Arca Investments.

? Aktiva skupiny činí 1,4 miliardy eur.

? Aktiva ve fondech pod správou činí 500 milionů eur.

? Distribuční sítě v Česku a na Slovensku jsou tvořeny zhruba třemi tisícovkami licencovaných spolupracovníků.

? Podíly má například ve firmě Redside (správa fondů kvalifikovaných investorů), inkasní agentuře Blackside, poskytovateli spotřebitelských úvěrů Silverside, maloobchodní síti Delia.

? Arca nedávno koupila personální agentury McRoy a Wincott People, výrobce minerálek Ondrášovka a Korunní a buduje rekreační komplex Gothal v Liptovské Osadě na Žilinsku.

? 40procentní podíl ve skupině vlastní Pavol Krúpa, 30 procent Peter Kryštofovič, 20 procent Rastislav Velič a 10 procent Henrich Kiš.

O autorovi| Jiří Zatloukal, zatloukal@mf.cz


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Čtěte také

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Nabídka ropy roste na rekordní úrovně
O kolik se od ledna zvýší důchody?
Jak poznat české padělané bankovky a koruny?
Jak moc je zdraví nebezpečný život on-line?
Jak je to s platbou zdravotního pojištění v penzi?
Auta
Jaguar E-Type, Range Rover a Land Rover Series I: Za…
Práva poškozených při dopravní nehodě: Krácení odškodnění pro nepřivolání policie
Za řídítky KTM 790 Duke: Skalpel, prosím
Peugeot veze do Paříže koncept nového kupé. Bude to nástupce slavné 504?
Srovnání: Audi e-tron je větší než I-Pace a EQC, ale má nižší dojezd a je pomalejší
Technologie
Je Windows 10 build 17763 finální vydání? Novinky na všech „insiderských“ úrovních
Půjčujete si od rodiny a přátel? 3 důvody, proč raději ne!
AMD vydalo 45W mobilní Ryzeny s grafikou Vega. Notebooky s nimi ale zatím chybí
Tržní podíly výrobců GPU za Q2 2018: Aktualizace, údaje pro Radeony byly chybné
12. Mezinárodní den proti DRM. Kampaň upozorňuje na negativní dopady ochran
Hry pro příležitostné hráče