Krotitel ze Strakovky

20. ledna 2014, 00:00 - Blahoslav Hruška
20. ledna 2014, 00:00

Tomáš Prouza, Sobotkův „pan Evropa“, se bude muset naučit jezdit do Bruselu místo neochotných ministrů

Čtyřicetiletý Tomáš Prouza toho v životě stihl opravdu dost. Založil úspěšný finanční server, náměstkoval na ministerstvu financí, šéfoval Asociaci finančních poradců, byl hlavní tváří televizního seriálu Krotitelé dluhů, seděl ve správní radě Pražské komorní filharmonie a už jako expert Světové banky na finanční služby si loni odskočil do Prahy udělat konkurz na ředitele Národního divadla. A brzy bude rozdávat nové vizitky. Prouzu si totiž z Washingtonu do Strakovy akademie vytáhne premiér Bohuslav Sobotka jako svého „pana Evropu“, státního tajemníka pro evropské záležitosti.

Prouza doplní tým lidí, který si s sebou Sobotka do premiérského úřadu přivede z Lidového domu. I když sám novopečený premiér žádná jména neuvolnil, spekuluje se o Běle Hejné jako o vedoucí sekretariátu, post na Úřadu vlády by měl dostat také šéfanalytik ČSSD Oto Novotný, přesouvat k Vltavě se budou pravděpodobně i lidé z tiskového oddělení Lidového domu.

Tomáš Prouza nijak nelituje, že kvůli Sobotkovi bude muset opustit místo senior experta ve Světové bance. „Bylo by velmi pohodlné pít kávu ve Washingtonu a mluvit o tom, jak je v Praze všechno špatně. Pokud ale dostanu šanci podílet se na změně, kterou potřebujeme, rád to udělám,“ řekl k tomu Prouza týdeníku Euro. A co tou změnou míní? Podle Prouzy je nedostatkem naší evropské politiky, že ji neumíme vysvětlit a obhájit. „Lepší komunikace doma a lepší čitelnost pro naše zahraniční partnery bude jednou z hlavních změn našeho evropského fungování,“ nastiňuje svou novou roli ve Strakově akademii.

Prouza ve funkci vystřídá Vojtěcha Bellinga, kterého si do čela evropské agendy na Úřadu vlády v roce 2011 vytáhl tehdejší premiér Petr Nečas. Těžko bychom hledali dva rozdílnější typy úředníků. O jedenáct let mladší Belling začal svou kariéru jako člen KDU-ČSL a řadový referent na ministerstvu zahraničí, aby o deset let později dostoupal na jeden z nejvyšších úřednických postů v zemi. Prouzův pestrý životopis oproti tomu působí, jako by v letech 2004 až 2006 dělal Bohuslavu Sobotkovi na financích náměstka jen na zkoušku a do státní správy si pouze načas odskočil z byznysu.

Vším jsem byl rád Hodit se Prouzovi bude obojí – krátké náměstkování i práce finančního poradce.

„Zkušenosti z obou stran považuji za velkou výhodu, dávají mi šanci rozumět dopadům politických rozhodnutí na fungování země,“ říká k tomu Prouza. O konkrétní znalosti prý ale nejde. „Státní tajemník nemá rozhodovat o expertních věcech, ale podporovat fungování expertů na jednotlivých úřadech,“ dodává.

Jenže právě v tom může být potíž. Evropské odbory na jednotlivých ministerstvech jsou většinou personálně dobře obsazené, chybí jim ovšem politické vedení.

Kvůli rychlému střídání ministrů se na agendu EU nedostává. Experti z pracovních skupin tak musejí v Bruselu improvizovat, protože nemohou na rozdíl od svých kolegů mluvit s tím, že mají mandát svého ministra. Jejich stanoviska bývají opatrná, protože zřídkakdy tuší, s čím jejich resortní ministr přijde.

Premiérův emisar Belling nepřipravenost ministrů často suploval a jednal sám jako premiérův emisar. Bez jeho souhlasu nešel do Evropské komise jediný dopis a mnohdy také osobně zastupoval v Bruselu jednotlivé ministry. A když u nás v září 2012 propukla metanolová aféra, byl to on, kdo v médiích vysvětloval, kam až sahají pravomoci EU. „Jako státní tajemník musíte umět koordinovat přípravu státních pozic pro všechny jednotlivé resortní politiky a rozumět agendám všech sektorových ministerských rad. To obsahově výrazně přesahuje klasickou diplomacii,“ vysvětluje Belling s tím, že tato role superúředníka se dá naučit jedině praxí.

Té má jeho nástupce Prouza víc než dost, i když se místo v bruselských kuloárech poslední rok pohyboval spíše na konferencích o finanční gramotnosti. Zkušenosti krotitele ale jako Sobotkův muž pro Evropu těžko předvede. Spíše se bude potýkat s tím, aby členové Sobotkovy vlády na evropskou agendu svých resortů měli vůbec nějaký názor.

Prouzův předchůdce Vojtěch Belling často v Unii suploval nepřipravenost ministrů a jednal jako premiérův emisar.

O autorovi| Blahoslav Hruška hruskab@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Nejlevnější 4K OLED televize se slevy nedočkala, ale dostane k ní zdarma PS4 Pro
Edge se právě naučil automaticky vyplňovat formuláře [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít