Kritika v mezích Babiše

01. srpna 2016, 00:00 - Jan Novotný
01. srpna 2016, 00:00

Největší vnitřní nepřítel šéfa ANO se schovává v jeho poslaneckém klubu. Několik vzpurných poslanců se ale nedokáže sjednotit

Napočítáte je na prstech jedné ruky. Nemají reálnou politickou sílu, ale přesto nedají Andreji Babišovi spát. Šéf hnutí ANO kvůli svým několika odbojným poslancům posílá textové zprávy i v noci. Vnitřní nepřítel je totiž ten nejnebezpečnější. O tom věděli své už komunisté a uvědomuje si to také ministr financí. Pár členů poslaneckého klubu ANO se dlouhodobě odmítá podvolit slovům šéfa a rozhoduje se podle svého vědomí a svědomí. Nesplňuje tak základní předpoklad Babišových podřízených – naprostou loajalitu.

O této nejvýznamnější opozici v hnutí ANO není za normálních okolností příliš slyšet. A rozruch nevzbudil ani nedávný odchod jedné z rebelek. Kristýna Zelienková, poslankyně zaměřená především na zahraniční politiku, opustila hnutí ANO jako první. Vadil jí odklon od původního programu i posun v zaměření na jiný typ voličů. ANO podle ní začalo politikařit stejně jako jiné strany, které před volbami samo hnutí kritizovalo. Odmítáním uprchlíků navíc začalo oslovovat spíše méně vzdělané, venkovské a levicově zaměřené voliče. Oproti původnímu cíli oslovit pravicově naladěné podnikatele opravdu jde o posun, který mohl některé členy hnutí odradit.

Před velkým guru

Kromě Zelienkové se ale zatím nikdo další z poslanecké skupiny rebelů k odchodu nepřidal. „Když se bavíte s těmi lidmi mimo poslanecký klub, řeknou vám, že mají stejný názor jako vy, ale když přijde v uvozovkách na lámání chleba a řeší se to před velkým guru, tak se stejně nikdo neozve. Lidé se bojí,“ nechala se slyšet Zelienková.

Podle ní za to mohou především pragmatické důvody. „Někdo teď například kandiduje do Senátu, tak nechce vystoupit z ANO. Někdo chce být ministrem, někdo chce znovu kandidovat v příštích sněmovních volbách, někdo se k něčemu zavázal panu Babišovi,“ dodává. Z jejího názorového střetu s vedením hnutí se nakonec stal osobní spor mezi ní a Babišem. „Mně je jedno, že má miliardy, tady jde o budoucnost státu,“ říká o svém bývalém šéfovi.

Odcházející poslankyni veřejně nepodpořil ani pardubický poslanec Martin Kolovratník. Právě on je přitom dlouhodobě dalším ze zákonodárců ANO, kteří se s Babišem a jeho pravou rukou Jaroslavem Faltýnkem v mnohém neshodnou.

Před loňským sněmem hnutí se snažil nejen ve sněmovně, ale také v regionech lobbovat proti zvolení šéfa poslaneckého klubu Faltýnka prvním místopředsedou hnutí. Prosazoval tehdy se svými spojenci Martina Stropnického. Jenže síla vnitrostranické opozice se na sněmu ukázala jako zanedbatelná. I kvůli tomu se Stropnický v hnutí nedokázal prosadit.

Bývalý ředitel pardubického Českého rozhlasu Kolovratník se s Babišem rozchází i v pohledu na média. Nesouhlasí s Babišovou kritikou novinářů České televize a oba se neshodnou ani v otázce financování veřejnoprávní televize, kterou majitel Agrofertu často vnáší do veřejného prostoru. „O nezávislost České televize v důsledku těchto veřejných výroků politiků mám mírné obavy. Především pak o sebevědomí té televize. Redaktoři by se mohli bát jít do kontroverznějších politických témat, mohli by se uchýlit k autocenzuře,“ varuje Kolovratník před tlakem na televizi přímo z lavic Poslanecké sněmovny.

Mezi veřejnoprávní televizí a politiky by podle něj měl být odstup. Toto pravidlo ale Kolovratníkův stranický šéf Babiš dlouhodobě nerespektuje. Naposledy letos v červnu například zaútočil na práci moderátora Václava Moravce.

Nedávno dostal Kolovratník podle informací týdeníku Euro od Babiše vynadáno kvůli kritice manipulace se zpravodajstvím na Primě. Poslanec ostře vystoupil proti vnitroredakčnímu pokynu televize, který redaktorům nařizoval o uprchlické krizi informovat jednostranně a vykreslovat ji především jako problém.

„Tato televize jde Babišovi ve svém zpravodajství na ruku. Proto na Primu máme být hodní. Naopak nařídil, abychom více kritizovali Českou televizi, kterou považuje za neobjektivní, protože ho nechválí,“ uvedl zdroj z poslaneckého klubu hnutí ANO.

Někdejší kandidát ANO na ministra dopravy Kolovratník se neshodne se svým hnutím ani v otázce mýta a v dalších dopravních tématech. Dlouhodobě kritizuje oba Babišovy ministry Antonína Prachaře i Dana Ťoka za promrhaný čas při vyjednávání o budoucnosti mýtného systému.

Navzdory častým rozporům s oficiální politikou Babišova hnutí zůstává Kolovratník loajálním poslancem. Na podzim kandiduje za ANO v krajských volbách a zcela se nevzdal ani myšlenky, že by mohl přece jen jednou usednout do křesla ministra dopravy. „Kristýna Zelienková byla až příliš velká individualistka. Svůj odlišný názor často sdělila až na poslaneckém klubu, nesnažila se přesvědčit ostatní předem,“ říká Kolovratník s tím, že měl s poslankyní na mnoho věcí společný názor včetně dopravy či médií, a tedy odlišný od oficiálních stanovisek hnutí.

Zdravé jádro

S oficiální politikou hnutí si neláme hlavu ani někdejší šéf českého Microsoftu a další z odbojných poslanců Ivan Pilný. Byl jediným, kdo se na loňském sněmu hnutí postavil na odpor neomylné vůdcovské mašinerii. Odlišný názor na „kimirsenovský“ průběh sjezdu, který byl předem dohodnutý v zákulisí, ale nikdo jiný nahlas nevyjádřil. Kristýna Zelienková dnes tvrdí, že Pilný měl loni její podporu, i když se sama za něj veřejně nepostavila. „Já jsem s ním stoprocentně souhlasila. Řekla jsem mu, že vystupovat nebudu, a on reagoval, že to tam řekne za nás, za to zdravé jádro,“ říká dnes už bývalá členka hnutí ANO.

Pilný byl vždy jedním z nejpravicověji smýšlejících poslanců hnutí ANO. Jen těžko se smiřoval s koaliční vládou, v níž Babišovo hnutí nakonec v mnoha případech schválilo spíše levicová opatření, například zrušení zdravotnických poplatků. Po neúspěchu na loňském sněmu, kde zůstal v kritice současného fungování hnutí sám, už na nějakou změnu svým způsobem rezignoval. Podle svých slov chce dokončit toto volební období – je velmi nepravděpodobné, že by za ANO kandidoval do sněmovny znovu. Pilný dlouhodobě kritizuje „politické aparátčíky“, kteří převzali moc v ANO. Mezi ně řadí například místopředsedy hnutí Jaroslava Faltýnka a Jaroslavu Jermanovou.

Mezi další „rebely“ uvnitř poslaneckého klubu patří vedle Pilného a Kolovratníka také bývalý rektor Masarykovy univerzity Jiří Zlatuška, který přitom sepsal většinu školského programu Babišova politického projektu. V Poslanecké sněmovně ale často hlasoval v rozporu s oficiálním stanoviskem ANO. Hnutí se ho dokonce loni neúspěšně pokusilo odvolat z funkce předsedy školského výboru sněmovny. S vedením mnohdy nesouhlasí ani bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková, kterou Andrej Babiš loni odvolal z funkce ministryně spravedlnosti. Válková se ale rozhodla za hnutí kandidovat v Praze 11 do Senátu, kde by nebyla tolik svázaná stranickou disciplínou.

Dalším ostrůvkem deviace vůči Babišovi zůstávají europoslanci hnutí ANO. Ti ale nezasahují do vnitrostranické politiky, protože ani jeden z nich včetně zahraničněpolitického experta ANO Pavla Teličky není členem hnutí. Jejich názory zejména na migrační krizi a na putinovské Rusko se od představ Andreje Babiše výrazně odlišují. Hnutí ANO je v Evropském parlamentu součástí liberální frakce ALDE někdejšího belgického premiéra Guy Verhofstadta. Evropští liberálové podporují kvóty na přidělení uprchlíků a mají obecně k migraci mnohem vstřícnější postoj. Také hlasitě kritizují nebezpečí imperiálních choutek Putinova Ruska. To vše je v protikladu se zahraničněpolitickým programem Andreje Babiše, který dlouhodobě odmítá přijímání uprchlíků a k Rusku se vyjadřuje velmi opatrně.

Babiš i Faltýnek o svých kriticích v hnutí dobře vědí a snaží se je odstřihávat od reálného vlivu. Oficiálně však neshody prezentují jako běžnou pestrost názorů v hnutí. „Sem tam se někdo takto mediálně vyjádří. Třeba pan Kolovratník nebo pan Pilný, ale to patří k demokratické diskusi,“ říká ke svým oponentům v hnutí jeho první místopředseda Jaroslav Faltýnek.

Mně je jedno, že má miliardy, tady jde o budoucnost státu. Na Primu máme být hodní, protože jde Babišovi ve zpravodajství na ruku.

Rebelové v ANO a v čem se s vedením neshodnou

Martin Kolovratník ? doprava ? média

Ivan Pilný ? zdravotnictví ? digitální agenda

Kristýna Zelienková (odešla z ANO) ? migrace ? zahraniční politika

Jiří Zlatuška ? školství

Helena Válková ? justice

O autorovi| Jan Novotný, novotnyj@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
7 důvodu, proč nevolit Jiřího Drahoše
Příjmy v předčasném důchodu v roce 2018
Rizikoví šoféři mají pojištění dražší
Přiznat daň z nemovitostí za rok 2018 musíte do 31. ledna
Vytápění bytu: Teplárny udrží ceny tepla v roce 2018 na uzdě
Auta
Líbil by se vám malý sedan nebo hatchback, který jezdí 300…
Co dělat, když na silnici nouzově přistává letadlo? Improvizovat. Nic jiného nezbývá
Devět věcí, které děláte v zimě za volantem špatně
Citroëny C5 a C6 se nakonec nástupce dočkají. Hlavně kvůli Číně
Nová Škoda Fabia se poprvé ukáže v Ženevě. Půjde ale pouze o facelift
Technologie
Vypadává vám doma Wi-Fi? Možná za to může Google [aktualizováno]
V Sandře zdá se unikly parametry 12nm Ryzenu 5 2600, má takty vyšší o 200 MHz
Nintendo udělá ze Switche piano nebo rybářský prut. Labo bude bavit hlavně děti
Zpomalování iPhonů se starou baterkou půjde vypnout, řekl šéf Applu
5K monitory už konečně i za nižší ceny. 27″ Iiyama vyjde jen na dvacet tisíc a má DP 1.3
Hry pro příležitostné hráče