KREHKÁ ZORYA

08. října, 00:00 - KARIN ZADRICK
08. října, 00:00

Půlnoční, večerní a ranní hvězda - Zorya. Pod tímto tajuplným názvem převzatým ze slovanské mytologie stojí dnes úspěšní, oceňovaní designéři a šperkaři Zdeněk Vacek a Daniel Pošta.

Jejich poslední a asi také zatím nejkomplexnější počin je nyní představen v muzeu uměleckých řemesel státní umělecké sbírky v Drážďanech pod názvem Od prachu ke třpytu aneb jak roste krystalický lustr. Jedná se o experimentální práci s řízenou krystalizací nerostu, která měla svůj počátek někdy před šesti lety a volně navazuje na kolekci Virus. Moderní interpretace osmnáctiramenného lustru z nerezové oceli, která byla několik týdnů ponořena do 5000 litrů roztoku síranu hlinitodraselného a pozvolně obrůstala krystaly, se stala nyní součástí a stálou expozicí v zámku Pillnitz. Výstava Od prachu ke třpytu je vyvrcholením mnohaletého studia krystalizace a řízeného obrůstání a nejpropracovanějším počinem studia Zorya v této oblasti.

MONOLOG

„Zrození ze tmy. Do světla. A zase zpátky. Kruh. Nekonečno. Čas, mezičas. Počátek a konec. Zrození a zánik. Vývoj.

Energie tam, kde ji dokážou vnímat a zároveň vytvářet jen vyvolení. Neskromným přáním bylo, aby vznikla nová hvězda. Či nový život, podobný hvězdě, která by neměla obdoby nikde jinde, v celé galaxii. Vnímáme vesmír, jeho energii a jeho nekonečno, nebo vesmír končící tam, kde si sami určíme. Nová hvězda, která by se stala jeho součástí, ale pochází od nás. Vývoj hvězd je proces trvající od několika milionů po triliony let. Vývoj hvězdy Zdeňka a Dana se vyvíjel přes šest let. Poslední fáze a její dokončování byly plné intenzivních zážitků, včetně potu a slz radosti, ale také bolesti a vyčerpání. Nicméně jen tak dokáže vzniknout něco opravdového, něco, co má duši. Něco, co se opravdu prožilo.

Zrození ze tmy. Do světla. A zase zpátky. Jako náš vlastní život a naše příběhy, kterých jsme všichni navzájem součástí. Jako já mohla být součástí zrození jedné krásné hvězdy, jednoho života z mnoha. Děkuji, Dane a Zdeňku.“ •

AUTOŘI kromě samotného lustru navrhli také scénografii dílny. Do velkých kádí s roztokem síranu hlinitodraselného byla ponořena konstrukce, ramena lustru, která pod vlivem teplotních změn a času začala pozvolna obrůstat krystaly kamence.


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Čtěte také

Komentáře

Finance
Co je dobré vědět o dobrovolném důchodovém pojištění?
Chemických škodlivých látek bývá víc doma než venku
Nezapomeňte do půlky října zaplatit zálohy na silniční daň
Jak a kde sledovat zásilky ze zahraničí
Výprodeje na akciových trzích mohly způsobit algoritmy
Auta
Bude Cargo e-Bike dopravou budoucnosti?
Retro: Tatra 700 byla ve své době nejrychlejším českým autem
Lifestylový Fiat Talento Shuttle by Irmscher
Galerie: Co byste si mohli koupit, kdyby vám po Vánocích zbylo opravdu hodně peněz
Scania – komunální nástavby
Technologie
Microsoft Surface Go: jak z tabletu, klávesnice, pera a myši udělat počítač (recenze)
Ani Nokia 8.1 ještě pořád není high-end, ale načančaná střední třída
A zase jinak. Counter-Strike: Global Offensive je teď opravdu „zdarma“
Investování a obchodování s akciemi
Sportem proti stárnutí. Proč je pro naše zdraví důležitý aktivní pohyb?
Hry pro příležitostné hráče