Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Pomozte ochránit uživatele internetu a zachovat svobodný internet

12. září se bude v Evropském parlamentu hlasovat o evropské směrnici o autorském právu.…

Konference o coworkingu TechoCon 2018

Kanceláře se čím dál rychleji mění, práce v nich stejně tak. Jak funguje moderní…

Konec výmluvám a začátek mluvení anglicky se blíží!

Lidský druh je mistrem ve vymlouvání se. Vymlouváme se na počasí, na únavu, na děti, na…

Král grotesky

28. srpna 2017, 00:00 - Lubomír Heger
28. srpna 2017, 00:00

Jerry Lewis byl prostě „šašek“ (jeden z možných překladů slova nerd). Jenže se jím stal v době, kdy to neznamenalo nic zlého a groteska vyžadovala přesně jeho atrofické pohyby a škleby

Lewisovi se dostává posmrtných poct, v něž mohl doufat naposledy Charlie Chaplin. Jenže je sklízí herec, jehož reputace třeba v Londýně odpovídá zhruba té, jakou má mezi českými intelektuály Luděk Sobota. Aby byla věc ještě zamotanější, Lewis je dodnes uctíván ve Francii jako geniální satirik (le roi du crazy) – francouzští intelektuálové si jeho hereckou pózu „vesnického idiota“ mylně vykládali jako parodii amerického způsobu života.

Jerry Lewis (16. března 1926 – 20. srpna 2017) jim tento omyl nevymlouval, neboť jako geniálního umělce chápal i sám sebe, byť plných 70 let naplňoval hlavně stereotypy už tak dost stereotypních rolí – ovšem s řemeslnou genialitou. Jeho Praštěný profesor (1963) byl takový „magor“ (jiný možný překlad slova nerd), až se nebetyčná klišé začala dotýkat hvězd a stávala uměním.

Jako kráva v obýváku

Lewisův vzestup se přesně kryje se čtvrtstoletím, během něhož se skoro každá americká rodina jednou týdně odebrala do biografu, nakoupila nůši popcornu a následující hodinu se deliriózně řehtala nad vylomeninami klaunů a padala pod sedačky nebo do nůše. Tandem komiků Jerry Lewis & Dean Martin jim k tomuto účelu připravil 17 filmů vysílaných od poloviny 40. do konce 60. let, v nichž se různě kočkovali, skákali do řeči a vráželi do věcí. Někdy v 60. letech z toho začali být rozpačití i sami Američané a rozpad tandemu se kryl s dobou, kdy kino přestalo být rodinnou záležitostí.

„Byl jsem asi tak decentní jako kráva, která vrazí do obýváku a vymočí se,“ přiznával později sám Lewis. V 60. letech již běžně své filmy psal, produkoval i režíroval, takže pro něj nebyl problém samostatně experimentovat s různými slaďáky, z nichž ten nejzajímavější dosud nikdo nespatřil. Film Den, kdy se šašek rozplakal (1972) pojednává o klaunovi, který svými ujetými pády rozveseluje děti jdoucí na smrt do plynové komory. Když snímek spatřili producenti, vstávaly jim vlasy hrůzou na hlavě, tvrdí legenda. Lewis film zamkl do trezoru a do smrti ukázal jen několika nejbližším přátelům.

To uvidíte něco!

Po klaunech už nebyla v 80. letech vůbec žádná poptávka, přesto Lewis zvládl s Martinem Scorsesem natočit pozoruhodný snímek Král grotesky, v němž Jerry hraje fakticky sám sebe a dělá si cynickou legraci z manýr hollywoodských hvězd. Vlastní manýry si přitom pečlivě pěstoval: „Mám IQ 190 a všem svým kritikům vzkazuji toto: nemusíte mě mít rádi, ale podstatné je, že se mám rád já. Jsem hrdý na své úspěchy.“ V té době vyučoval herectví a mezi jeho žáky patřili George Lucas a Steven Spielberg.

Lewis trpěl svalovou dystrofií a od 70. let do smrti nasbíral dvě miliardy dolarů pro děti trpící stejnou chorobou.

„Chcete si představit tu bolest? Postavte se vedle rolls-royce, otevřete dveře, dosáhněte erekce a přibouchněte si ji do těch dveří. Asi takhle.“ Rok před smrtí se svěřil, jak se baví představou, že po jeho skonu se někdo zmocní trezorového snímku o plakajícím klaunovi a konečně jej pustí světu. „To tedy uvidíte něco!“

O autorovi| Lubomír Heger, heger@mf.cz


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Čtěte také

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak vypadají SPZ na autech v Evropě?
Platíte víc za vlak kvůli slevě pro studenty a důchodce?
Za černý odběr elektřiny jsou vysoké pokuty. Jak se mu vyhnout?
Kdy vzroste rodičovská o 40 tisíc? A koho se zvýšení bude týkat?
Kdy se v ČR zakáží zvířata v cirkusech?
Auta
Škoda Octavia G-Tec je rychlejší. Tisíc kilometrů s ní ale…
IAA Hannover 2018: Budoucnost užitkových aut? Hybridní, elektrická a autonomní
Euro NCAP: Volkswagen Touareg a Audi A6 za pět, Tourneo za čtyři a Jimny pouze za tři
Kvíz: Víte, kolik dostanete bodů za tyto přestupky?
Za volantem Alpine A110: Svezli jsme se autem, které v ČR jen tak nepotkáte
Technologie
Nový výrobce pamětí Flash pro SSD. Macronix chystá 3D NAND, která bude o 30 % levnější
Asus ROG Strix Fusion 700: bezdrátová sluchátka pro hráče (uživatelská recenze)
Další kontroverze CCleaneru. Aktualizoval se, ačkoli jste mu to zakázali
Renault, Nissan a Mitsubishi nahradí svůj infotainment Androidem
Nový ARM procesor pro servery jde na trh: 32jádra Ampere eMAG budou v serverech Lenovo
Hry pro příležitostné hráče