Krach investice - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Krach investice

, Karel Zaoral,
Krach investice
Zdroj: Euro.cz

LG Philips

PRAHA (zao) – Firma LG Philips, která před pěti lety slavně vstoupila do Česka jako největší zahraniční investice na zelené louce, nyní svůj závod LG Philips Displays Czech odřízl od dodávek materiálu a odbytu (více o zahraničních investicích v Česku na str. 28). Vzniklá situace se dala předpokládat, neboť už několik let lze zaznamenat dramatický pokles prodaných klasických CRT (catode ray tube) obrazovek po celém světě. Některé renomované firmy se k ukončení výroby a přechodu na moderní technologie plasmových nebo LCD zobrazovacích panelů přiklonily již před dvěma roky.
„Změna trendu je jasně čitelná už několik let, na obratu v této části trhu je příklon zákazníků k novým technologiím velmi výrazný. Letošní Vánoce nás už srovnaly se západní Evropou, kde se CRT televizí prodá jen naprosté minimum,“ říká Michal Pobežal, ředitel marketingu největšího českého webshopu Mall.cz.
Hranický závod rozhodně nemůže tvrdit, že zpráva o odříznutí ztrátových divizí LG Philips přichází jako blesk z čistého nebe. Přechod ze ztrátové a neperspektivní CRT na trendovou technologii plasma nebo LCD panelů by si vyžádal několik stovek milionů investic a nejméně rok příprav. Ovšem ani jedna z těchto dvou podmínek nebyla v minulosti vlastníky byť jen naznačena. Ministr Milan Urban i premiér Jiří Paroubek nyní jednají s několika dalšími investory o převzetí hranické továrny. Uvedl to ministr Urban.