Korejský útok na Nokii - Euro.cz

Přihlášení

Korejský útok na Nokii

, Karel Zaoral,
Korejský útok na Nokii
Zdroj: Euro.cz

Sice příjemně kovový, ale také velký a těžký

Nový samsung se snaží vyrovnat se silnou konkurenci. Zatímco doposud smartphony korejské značky poháněl systém Windows Mobile, novinka SGH-G810 je vybavená operačním systémem Symbian Series 60. Tedy tím samým, který pro svoje smartphony používá světový lír, finská Nokia.
Tělo telefonu je kovové, což přináší odolnost a dlouhodobou stabilitu dílů bez vrzání, jak tomu je u plastových přístrojů. Daní je však vysoká hmotnost. Přestože je kov elegantní, 138 gramů hmotnosti je na dnešní dobu poměrně dost. Za negativum je také nutné považovat tloušťku telefonu, která v oblasti fotoaparátu dosahuje dvou centimetrů, a to je opravdu hodně. Proto se telefon také hůře drží, je nepříliš dobře vyvážen.
Konstrukce telefonu je vysouvací. Tento způsob otevírání vyžaduje velmi dobrou konstrukci vysouvacího mechanismu, protože v opačném případě časem hrozí nepříjemné viklání víka mobilu. Jak na tom bude třeba po půl roce intenzivního používání tento samsung, je ale těžké říct. Pomoci proti viklání by totiž mohla právě kovová konstrukce.
Ceněný jistě bude mikroUSB konektor. Samsung, který dříve měnil konektory svých mobilů každý rok, konečně pochopil, že standard USB je pro uživatele daleko výhodnější. Zatímco nabíječka nebo datový kabel pro jednu značku stojí od několika stovek až po více než tisícikorunu, USB kablík, který splní oba požadavky, tedy nabíjení i přenos dat, přijde zhruba na padesát korun.
Výdrž telefonu na jedno nabití je příjemná. Přestože ji Samsung neuvádí, osobní zkušenost hovoří zhruba o deseti hodinách provozu, kdy telefon naplno využívá svých širokých možností konektivity. V tomto parametru Samsung Nokii poráží velmi výrazně.
Displej telefonu je poněkud zastaralý. Při úhlopříčce 2,4 palce má rozlišení 240 na 320 bodů, a to je už na dnešní dobu málo. Rastr panelu je hrubý a zobrazené křivky jsou jasně hranaté. Je ale dobře čitelný na slunci a barevně přesný.
Konektivita telefonu je ale úžasná. Klasické GPRS je doplněné o EDGE, UMTS i HSDPA, jehož maximální rychlost dosahuje téměř osmi megabitů za sekundu. Užitečné je též WiFi a samozřejmě Bluetooth.
Velkým kladem, který se ale začíná objevovat stále častěji, je integrovaný GPS modul. V surovém stavu však umí pouze generovat souřadnice polohy, mapy je třeba dokoupit samostatně.
Pětimegový fotoaparát je rovněž novinkou. Disponuje automatickým zaostřováním, stabilizátorem obrazu, výkonným xenonovým bleskem a hlavně trojnásobným optickým zoomem. Přestože papírově je podobný onomu v předešlém modelu 810, jde o úplně nový typ. První rozdíl je už v rychlosti náběhu. Soudobé špičkové kompakty startují za méně než půl vteřiny, ovšem šest sekund je pro fotoaparát v mobilu dobrý výsledek. K dispozici je tradičně několik možných režimů fotografování, vyvážení bílé, kompenzace jasu a nějaké efekty. Super vychytávkou je schopnost mobilu rozpoznat lidskou tvář a použít speciální režim ostření. Přesto je hlavní výhodou oproti konkurentům trojnásobný optický zoom.
Multimediální funkce doplňuje přehrávač, který umí třídit soubory dle kritérií a stereo FM rádio společně s televizním výstupem.
V případě nového modelu Samsungu jde o velmi povedený kousek, který má šanci ohrozit i dosud vládnoucí nokie. Jde jen o to, jakou cenu k němu výrobce nasadí.

Klady
kovové tělo
pohodlná klávesnice
displej
mikroUSB konektor
stereo FM rádio a TV výstup
integrovaný navigační systém GPS

Zápory
rozměry a hmotnost

Samsung SGH-G810
Rozměry 103 × 53 × 18 mm
hmotnost 138 g
Displej 2,4 palce, 262 tisíc barev, 240 × 320 bodů
paměť 151 MB, podpora microSD, 128 MB RAM
Operační systém Symbian OS 9.2 Series 60 v3.0
Procesor ARM11 332 MHz
GPS ano
data 3G, HSDPA, Wi-Fi
Fotoaparát 5 Mpx (2560 × 1920), autofocus, VGA video, 3x optický zoom, xenonový blesk, TV out

cena: dosud nestanovena