Koordinátorem bude Dědek - Euro.cz

Přihlášení

Koordinátorem bude Dědek

, Jan Žižka,
Koordinátorem bude Dědek
Zdroj: Euro.cz

Zavedení eura

Přední ekonom a bývalý viceguvernér České národní banky Oldřich Dědek se má stát novým koordinátorem zavedení eura v Česku. Ministr financí Miroslav Kalousek tento návrh předloží vládě. Koordinátor zavedení eura působí v rámci ministerstva financí, proto lze očekávat, že právě Kalousek bude mít v této záležitosti klíčové slovo.
Funkcí koordinátora je zatím dočasně pověřen Petr Očko, který má i nadále s Oldřichem Dědkem úzce spolupracovat. Zatímco Dědek se má věnovat i koncepčním ekonomickým záležitostem souvisejícím s budoucím vstupem Česka do eurozóny, Očko bude mít jako dosud na starosti praktické přípravy zavedení eura a organizační věci. Předchozím koordinátorem byl náměstek ministra financí Tomáš Prouza, který však z obou funkcí odešel po nástupu vlády Mirka Topolánka.
Oldřich Dědek je znám jako zastánce zavedení eura a jeho názory bývaly dávány do kontrastu se skeptičtějšími postoji současného prezidenta Václava Klause. Ministerstvo financí však zdůrazňuje, že v otázkách zavedení eura hodlá hledat širší shodu s ostatními resorty i s Českou národní bankou.
Miroslav Kalousek považuje za reálné přijetí eura v roce 2012, zatímco ministr práce Petr Nečas zastává názor, že zatím není nutné stanovovat přesné datum. Podobně se vyjadřuje i člen bankovní rady ČNB Vladimír Tomšík.

Diskuze