Kontroverzní matka národa

09. dubna, 00:00 - Klára Donathová
09. dubna, 00:00

Pro některé světice, pro jiné spíše teroristka Její cesta k roli bojovnice proti apartheidu začala idylicky. Při čekání na autobus okouzlila tehdy ženatého Nelsona Mandelu, který se do ní na první pohled zamiloval. Když ji o několik týdnů později viděl sedět v kanceláři svého společníka, neváhal a pozval ji na schůzku. Hned na prvním rande prý prohlásil, že se s ní ožení, a během následujícího roku se skutečně stihl rozvést a Nomzamo Winifred Zanyiwe Madikizelovou (26. 9. 1936 – 2. 4. 2018), po celém světě dnes známou jako Winnie Madikizelová Mandelová, si vzal v roce 1958 za ženu. Jejich manželství trvalo 38 let, z toho 27 ale strávil Mandela ve vězení a Winnie převzala jeho roli bojovnice za svobodu Jižní Afriky a jejích původních obyvatel.

Bojovala také za své vlastní uznání, nechtěla zůstat ve stínu manžela, se kterým se rozešla dva roky poté, co ho v roce 1990 propustili z vězení. Jejich rozvod trval kvůli majetkovým nárokům první dámy boje za svobodu dlouhé čtyři roky.

Stála v čele Mandelových následovníků po celou dobu, kdy on byl ve vězení.

Ani jí se vězení nevyhnulo, poprvé v něm skončila na sedmnáct měsíců a z toho víc než rok strávila na samotce. To se opakovalo ještě několikrát. Nevyhnula se krutým výslechům a mučení. To ji navždy změnilo.

Dokonce tak, že se neváhala uchýlit k tomu samému. Známé je její vyrovnávání si účtů s nepřáteli, s těmi, které podezřívala z donašečství. „Společně, ruku v ruce, s našimi krabičkami zápalek a našimi náhrdelníky osvobodíme tuto zemi,“ prohlásila v dubnu 1986 během svého projevu, a otevřeně tak odkázala na praktiku, kterou její spolubojovníci používali proti svým nepřátelům.

Kolem krku jim dali pneumatiku napuštěnou benzinem a zapálili ji.

Jihoafrická komise pro pravdu a smíření po vyšetřování těchto zločinů prohlásila, že Winnie Madikizelová Mandelová je politicky a morálně odpovědná za hrubé porušování lidských práv.

Souzena byla mnohokrát, nejen za své politické aktivity, ale také za zpronevěru 120 tisíc dolarů a za podíl na únosu a vraždě čtrnáctiletého aktivisty Jamese Stompieho Moeketsiho. Její aura světice a matky národa pomalu vzala za své. Přesto po její smrti 2. dubna 2018 prohlásil významný člen Afrického národního kongresu Fikile Mbalula, že Winnie Madikizelová Mandelová „symbolizovala sílu, odpor a věčnou duši svobody. Neúnavně bojovala za to, abychom měli spravedlivou a rovnou společnost, a zasvětila svůj život službě africkému lidu“. Ne každý by se pod to podepsal, její role v boji proti africkému apartheidu je ale nesmazatelná.

Čtěte také

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Je na uložení peněz lepší spořicí účet nebo termínovaný vklad?
Třetina Čechů chce změnit banku, ale odhodlají se jen 2 % z nich
Vše, co potřebujete vědět o GDPR
Lidé mají 4 roky na výměnu kotle. Stát rozdává dotace i bezúročné půjčky
Na podání přehledů zbývá 14 dní
Auta
Škoda Kamiq se ukazuje na dalších fotkách těsně před…
Robotické vysavače Electrolux a Samsung: úklid přes smartphone (vyzkoušeno)
Jaguary XE a XF dostaly novou výbavu 300 Sport a filtr pevných částic pro benzinové motory
Výkon vs. počet válců: Kdo nabízí v jednotlivých kategoriích nejvyšší maximum?
Kvíz: Poznáte tato klasická auta?
Technologie
Intel Core i7-7800X: nejlevnější šestijádrový Skylake-X (uživatelská recenze)
10nm čipy Intelu vyjdou v počítačích NUC, s grafikou Radeon. Má proces stále problémy?
Březnové vydání Windows 10 bylo zkompilováno v dubnu [Insider Preview build 17134]
Strašák jménem GPDR. Vše, co o něm potřebujete vědět
Cnews FM: Problémy prvního světa. Je filmových služeb příliš mnoho? [podcast]
Hry pro příležitostné hráče