Kontroverzní matka národa

09. dubna, 00:00 - Klára Donathová
09. dubna, 00:00

Pro některé světice, pro jiné spíše teroristka Její cesta k roli bojovnice proti apartheidu začala idylicky. Při čekání na autobus okouzlila tehdy ženatého Nelsona Mandelu, který se do ní na první pohled zamiloval. Když ji o několik týdnů později viděl sedět v kanceláři svého společníka, neváhal a pozval ji na schůzku. Hned na prvním rande prý prohlásil, že se s ní ožení, a během následujícího roku se skutečně stihl rozvést a Nomzamo Winifred Zanyiwe Madikizelovou (26. 9. 1936 – 2. 4. 2018), po celém světě dnes známou jako Winnie Madikizelová Mandelová, si vzal v roce 1958 za ženu. Jejich manželství trvalo 38 let, z toho 27 ale strávil Mandela ve vězení a Winnie převzala jeho roli bojovnice za svobodu Jižní Afriky a jejích původních obyvatel.

Bojovala také za své vlastní uznání, nechtěla zůstat ve stínu manžela, se kterým se rozešla dva roky poté, co ho v roce 1990 propustili z vězení. Jejich rozvod trval kvůli majetkovým nárokům první dámy boje za svobodu dlouhé čtyři roky.

Stála v čele Mandelových následovníků po celou dobu, kdy on byl ve vězení.

Ani jí se vězení nevyhnulo, poprvé v něm skončila na sedmnáct měsíců a z toho víc než rok strávila na samotce. To se opakovalo ještě několikrát. Nevyhnula se krutým výslechům a mučení. To ji navždy změnilo.

Dokonce tak, že se neváhala uchýlit k tomu samému. Známé je její vyrovnávání si účtů s nepřáteli, s těmi, které podezřívala z donašečství. „Společně, ruku v ruce, s našimi krabičkami zápalek a našimi náhrdelníky osvobodíme tuto zemi,“ prohlásila v dubnu 1986 během svého projevu, a otevřeně tak odkázala na praktiku, kterou její spolubojovníci používali proti svým nepřátelům.

Kolem krku jim dali pneumatiku napuštěnou benzinem a zapálili ji.

Jihoafrická komise pro pravdu a smíření po vyšetřování těchto zločinů prohlásila, že Winnie Madikizelová Mandelová je politicky a morálně odpovědná za hrubé porušování lidských práv.

Souzena byla mnohokrát, nejen za své politické aktivity, ale také za zpronevěru 120 tisíc dolarů a za podíl na únosu a vraždě čtrnáctiletého aktivisty Jamese Stompieho Moeketsiho. Její aura světice a matky národa pomalu vzala za své. Přesto po její smrti 2. dubna 2018 prohlásil významný člen Afrického národního kongresu Fikile Mbalula, že Winnie Madikizelová Mandelová „symbolizovala sílu, odpor a věčnou duši svobody. Neúnavně bojovala za to, abychom měli spravedlivou a rovnou společnost, a zasvětila svůj život službě africkému lidu“. Ne každý by se pod to podepsal, její role v boji proti africkému apartheidu je ale nesmazatelná.


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Čtěte také

Komentáře

Finance
Jak se mění zálohy na zdravotním a sociálním u OSVČ a OBZP v roce 2019?
Nechat se zaměstnat, nebo zaměstnávat?
Jak musíte zadat platební příkazy, aby to došlo do konce roku?
Jezdíte na vánoční trhy do zahraničí bezpečně?
Jak si spočítat daně u spolupracující manželky
Auta
Co se stane, když za jízdy zmáčknete tlačítko parkovací…
Proč stupnice tachometru tak moc přesahují skutečnou maximální rychlost auta?
Automobilky musí do roku 2030 nakonec snížit emise CO2 o 37,5 %. Těšte se na elektromobily
Retro test Škoda 1203: Československá legenda slaví půl století!
Tipy na nejvýhodnější smartphony: rychlík, prcek i bezrámečkový krasavec
Technologie
October 2018 Update už je ve službě Windows Update k dispozici všem
Výzkum potenciálu rozvoje umělé inteligence v České republice poukazuje na možné problémy
Odemčené 28jádro Intel Xeon W-3175X už jde do prodeje, stojí přes sto tisíc
Živnostníci všech bank si nově mohou u MONETA Money Bank sjednat kreditní kartu plně on-line
Huawei a ZTE jsou prý hrozbou i pro Česko, varuje úřad
Hry pro příležitostné hráče