Konšel v rukou mocných

25. dubna 2016, 00:00 - JAN NOVOTNÝ
25. dubna 2016, 00:00

Nový pražský radní pro majetek Karel Grabein Procházka je zavázán lobbistce i miliardáři

Loni v lednu se na pražském Starém Městě odehrálo pozoruhodné politické představení. Stávajícímu předsedovi hnutí ANO v Praze 1 Jiřímu Janouškovi zazvonil služební telefon. Volal krajský manažer Pavel Plesník. „Ten telefon, který jste právě zvedl, musíte vrátit,“ oznámil mu Plesník. Janoušek se podivil proč. „Protože už nejste předsedou,“ sdělil mu překvapivě manažer. Janoušek byl právě odvolán z funkce.

O hlasování nevěděl a na schůzi své buňky ani nebyl pozván.

Jeho nástupcem se stal Karel Grabein Procházka - tehdy nové jméno v pražské politice, které do té doby znali jen lidé pohybující se kolem pražského cestovního ruchu a kongresové turistiky. Podivnou výměnu na postu předsedy klíčové stranické organizace v Praze 1 později na návrh odvolaného Janouška prověřovala smírčí komise hnutí ANO. Podklady jí připravoval člen komise a dlouholetý manažer Agrofertu Jiří Haspeklo. Výsledek? Vše bylo v souladu se stranickými pravidly.

Šéf komise Milan Hulík nemohl s rozhodnutím svých kolegů nic udělat a po této zkušenosti ze své pozice sám odstoupil. Někdejší advokát disidentů zároveň odešel i z hnutí ANO kvůli „všudypřítomnému boji o moc a nedostatku ideálů“.

Když se týdeník Euro loni snažil zjistit, kdo dal k „akci výměna“ povel, několik zdrojů zevnitř pražského ANO ukázalo na tehdejší předsedkyni pražské organizace Radmilu Kleslovou. Podle vyjádření těchto lidí se Kleslová v té době zbavovala nepohodlných členů ve vedení některých odbojných pražských buněk. A zakládající člen hnutí ANO Jiří Janoušek se veřejně netajil tím, že mu politika Kleslové vadí. Procházka se naopak rychle zařadil mezi „doktorčiny“ spojence. „Bylo to i s podporou paní doktorky. Ale měl jsem podporu hlavně členů na Praze 1, bez ní by to samozřejmě nešlo,“ říká dnes Karel Grabein Procházka o svém zvolení předsedou buňky v Praze 1.

PŘIŠEL A VSTOUPIL

Na rozdíl od Janouška byl Procházka v hnutí úplným nováčkem. Vstoupil teprve v červenci 2014 a během několika měsíců udělal raketovou politickou kariéru. I on sám uznává, že jeho nástup byl pozoruhodně rychlý. Podle vyjádření tehdejšího předsedy Janouška neprošel Procházka v Praze 1 obvyklým přijímacím řízením a členem hnutí se stal okamžitě. „Neprošel standardní čekatelskou lhůtou. Prostě jednoho dne přišel s tím, že už je členem hnutí,“ tvrdí o svém politickém rivalovi Janoušek. Tím Procházkův vstup do strany nápadně připomíná členství Radmily Kleslové, která do hnutí přestoupila prakticky ze dne na den.

V komunálních volbách byl Procházka zvolen do obvodního i velkého pražského zastupitelstva. Loni před Vánocemi už se o něm mluvilo dokonce jako o nástupci Adriany Krnáčové ve funkci pražského primátora a tato varianta byla i součástí koaličních jednání například s TOP 09. Mezitím byl Procházka zvolen místopředsedou celopražské organizace ANO a posléze se stal jedním z hlavních vyjednavačů staronové pražské koalice. Blízké vztahy udržoval během vyjednávání především se sociálními demokraty, jmenovitě s nastupujícím radním pro sport Danielem Hodkem. Cestu k sociální demokracii Procházkovi ušlapala podle informací týdeníku Euro opět Radmila Kleslová, bývalá dlouholetá členka ČSSD. Právě s Kleslovou Procházka konzultoval koaliční vyjednávání.

Sám se dokázal prosadit do městské rady, a to na jedno z nejvlivnějších míst. V nové koalici bude mít na starost pražský majetek a majetkové podíly hlavního města ve společnostech. Nastoupí tak na místo bývalého radního za ANO Michala Haška, považovaného za nejvěrnějšího spojence Radmily Kleslové. Procházkův politický vzestup ve strukturách pražského ANO se přitom časově kryje právě s Haškovým pádem. Kopíruje i politický konec samotné Kleslové, která byla na konci loňského roku nucena odejít z vysokých politických funkcí kvůli kauze s tučnými odměnami z městských i státních společností.

NÁHRADA V RADĚ

Procházka ale odmítá, že by byl právě místo Haška novou prodlouženou rukou Kleslové, ženy nyní formálně bez vlivu na magistrátní politiku, avšak stále aktivní v lobbistické sféře.

„Já jsem vždycky jednal tak, aby to bylo prospěšné pro Prahu, a za těmi rozhodnutími jsem si stál jako Karel Procházka,“ ujišťuje o své nezávislosti nastupující radní.

Kleslové vděčí Procházka za leccos. Když pomineme podporu při dosazení do funkce předsedy buňky v Praze 1, Kleslová měla jako krajská předsedkyně hlavní slovo také při rozhodování, kdo za ANO zasedne v dozorčích radách a představenstvech městských společností. Působení v těchto orgánech přitom přináší politikům nejen obrovský vliv na veřejné finanční toky, ale často i značné odměny.

Procházka uspěl a za hnutí byl nominován do dozorčích rad hned dvou městských firem. Působí ve společnosti Kolektory Praha, která obstarává provoz a údržbu podzemních inženýrských sítí, a také ve společnosti Rozvojové projekty Praha, spravující pražské výstaviště. Právě výstaviště bylo jednou z hlavních motivací, proč Procházka předloni vstoupil do politiky.

„Hnutí ANO jsem už od začátku roku 2014 nabízel spolupráci na poli, ve kterém se vyznám a zabýval jsem se jím už dříve, a to v oblasti kongresového průmyslu. Uvědomoval jsem si, že před městem stojí rozhodnutí o dvou velkých projektech - kongresovém centru a výstavišti,“ říká dnes otevřeně Procházka, který cestovní ruch vystudoval na vysoké škole a zabýval se jím prakticky celý profesní život. „Skoro dvacet let jsem podnikal v Praze v oblasti kongresového průmyslu a dělali jsme spoustu mezinárodních akcí. Znal jsem skoro všechny primátory osobně,“ chlubí se nový pražský konšel.

Do obou dozorčích rad byl Procházka nominován v době, kdy pražské ANO vedla Radmila Kleslová. S ní je dodnes v úzkém kontaktu. „Mám ji na telefonu, zavoláme si tak jednou za tři týdny,“ přiznává Procházka. Kleslová nemá na magistrátu ani v čele hnutí ANO žádnou funkci, ale přesto se podle jeho slov „velmi zajímá o současné dění ve vedení Prahy“. „Kdo jednou tu pozici měl, tak je jasné, že se zajímá,“ dodává Procházka.

DOMA U MILIARDÁŘE

Radmila Kleslová ale není jediný mocný člověk, kterému se nový pražský radní pro majetek může cítit zavázaný. V červenci 2014 se Karlu Grabeinu Procházkovi přihodilo několik zásadních věcí. Nejenže vstoupil do politiky za hnutí ANO a začal používat vedle svého příjmení i příjmení druhé manželky, také se přestěhoval na Staré Město. Díky tomu mohl snadno vstoupit do stranické buňky v Praze 1. Je třeba říct, že takové strategické přesuny bydliště jsou v politice obvyklé, ale Procházkův případ je ještě o něco zajímavější.

Na adrese jeho nového trvalého bydliště v bytovém domě v Bílkově ulici 13-15 si pořídily byt Procházkovy dvě děti. Z katastru nemovitostí vyplývá, že více než tři miliony korun jim na byt zapůjčil miliardář a developer Jaroslav Čadek, vlastník mnoha nemovitostí na jihu Čech i v Praze. Patří mu mimo jiné i zámeček Hanspaulka, v němž sídlí Institut Václava Klause a bývalý prezident tu má své oficiální postprezidentské sídlo. Čadek za pronájem zámečku inkasuje nájemné od nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, který ho Klausovi hradí jako sponzorský dar. Čadek přitom s Kellnerem velmi čile podniká - před dvěma lety od něj například koupil projekt na stavbu zcela nové vesnice v Břvích u Prahy. Čadkův majetek odhaduje týdeník Euro zhruba na tři miliardy korun.

Právě tomuto pozemkovému magnátovi rodina nového pražského radního Procházky dluží miliony. Procházka své děti při transakcích s Čadkem zastupoval na základě plné moci, kterou má týdeník Euro k dispozici.

Procházkovy děti zároveň samy bydlí v dalším bytovém domě v pražské Libni, kde většinu bytů vlastní opět Jaroslav Čadek.

Zda je Čadek jen rodinným přítelem Procházkových, nebo si zavazuje budoucího vlivného pražského politika zápůjčkou a bytem pro děti, není jasné. A nedokáže to zatím objasnit ani sám Procházka. Jakmile se ho týdeník Euro zeptal na jeho bytové záležitosti, nový radní reagoval takto: „Je to jednoduché. S panem Čadkem nemám obchodní ani majetkové vztahy.“ Na další dotazy už neodpověděl. Týdeník Euro se pokusil kontaktovat i Čadka. Otázky doručené prostřednictvím jeho asistenta ale taktéž zůstaly bez odpovědi. Č

Procházka neprošel standardní čekatelskou lhůtou. Prostě jednoho dne přišel s tím, že už je členem hnutí. Kleslová se velmi zajímá o současné dění ve vedení Prahy. Kdo jednou tu pozici měl, tak je jasné, že se zajímá.

O autorovi| JAN NOVOTNÝ * novotnyj@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
7 důvodu, proč nevolit Jiřího Drahoše
Příjmy v předčasném důchodu v roce 2018
Rizikoví šoféři mají pojištění dražší
Přiznat daň z nemovitostí za rok 2018 musíte do 31. ledna
Vytápění bytu: Teplárny udrží ceny tepla v roce 2018 na uzdě
Auta
Líbil by se vám malý sedan nebo hatchback, který jezdí 300…
Co dělat, když na silnici nouzově přistává letadlo? Improvizovat. Nic jiného nezbývá
Devět věcí, které děláte v zimě za volantem špatně
Citroëny C5 a C6 se nakonec nástupce dočkají. Hlavně kvůli Číně
Nová Škoda Fabia se poprvé ukáže v Ženevě. Půjde ale pouze o facelift
Technologie
Vypadává vám doma Wi-Fi? Možná za to může Google [aktualizováno]
V Sandře zdá se unikly parametry 12nm Ryzenu 5 2600, má takty vyšší o 200 MHz
Nintendo udělá ze Switche piano nebo rybářský prut. Labo bude bavit hlavně děti
Zpomalování iPhonů se starou baterkou půjde vypnout, řekl šéf Applu
5K monitory už konečně i za nižší ceny. 27″ Iiyama vyjde jen na dvacet tisíc a má DP 1.3
Hry pro příležitostné hráče