Konkurence prospívá nabídce - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Konkurence prospívá nabídce

, Tomáš Skřivánek,
Konkurence prospívá nabídce
Zdroj: Euro.cz

Podílové fondy

PRAHA (tos) – Majetek investovaný domácnostmi do podílových fondů dále roste. Ke konci června dosahoval 161,7 miliardy korun, z čehož 53,3 miliardy korun bylo svěřeno do správy zahraničních fondů. Ve druhém čtvrtletí vzrostlo jmění v zahraničních a domácích podílových fondech o 4,3 miliardy korun.
Nejvíce – 47 procent – se již tradičně nachází ve fondech peněžního trhu (76,8 miliardy korun) a ve fondech dluhopisových (36,5 miliardy korun). Na růstu se podílejí zahraniční fondy, jejichž majetek vzrostl o 4,4 miliardy. Od začátku letošního roku se majetek v zahraničních fondech zvýšil o 7,4 miliardy korun a v tuzemských o 3,2 miliardy korun.
Ve druhém čtvrtletí zaznamenaly mezi zahraničními fondy přírůstky fondy peněžního trhu (+2,2 miliardy korun), fondy zajištěné (+1,4 miliardy korun) a fondy akciové (+0,6 miliardy korun). Procentuálně nejvyšší nárůst byl zaznamenán u fondů zajištěných, jejichž objem se za druhé čtvrtletí zvýšil o 22 procent na 7,8 miliardy korun.
V současné době je v ČR nabízeno již 780 zahraničních podílových fondů. Zahraničním fondům se díky široké produktové nabídce daří dlouhodobě zajišťovat příliv majetku od obyvatelstva. „Dojde-li ke stagnaci některé fondové kategorie, je nabídka okamžitě rozšířena o nové produkty. Rovněž silná konkurence mezi zahraničními fondy nutí správce k neustálému rozšiřování nabídky,“ uvedl Martin Fuchs, člen představenstva Asociace pro kapitálový trh.
V podílových fondech denominovaných v české koruně se nachází 144,8 miliardy korun (90 procent), tedy o tři procentní body, resp. 1,3 miliardy korun méně než před čtvrt rokem. V souvislost s vytrvalým pádem dolaru roste poptávka po fondech denominovaných v této měně a zřejmě díky nedávnému vstupu do EU sílí i zájem o fondy v naší budoucí domácí měně euru.
Proti zahraničí je tuzemská zainvestovanost ve fondech stále nízká. Standardem ve starých zemích EU je, že objem majetku obhospodařovaný bankami je přibližně stejný jako objem peněz ve fondech. V tuzemsku spravují největší správcovské společnosti zhruba desetinu toho, co mateřské banky.

Největší distributoři zahraničních fondů
Distributor – Objem aktiv (v mld. Kč) – Podíl na trhu (%)
ČSOB – 28,3 – 55,6
ING Bank – 8,1 – 14,4
Česká spořitelna – 4,2 – 7,5
HVB Bank – 4,1 – 7,2
Conseq IM – 1,9 – 3,3
ABN AMRO AM – 1,2 – 2,2
Raiffeisenbank – 1,2 – 2,2
Živnostenská banka AM – 1,0 – 1,8
Citibank – 0,9 – 1,7
HSBC – 0,7 – 1,3
Parvest – 0,5 – 1,0
Pioneer CFS – 0,06 – 0,1
Ostatní členové AKAT – 0,9 – 1,7
Pramen: AKAT ČR

Ohodnoťte tento článek
Diskuze