Kongresová desetitisícovka

20. června 2016, 00:00 - Hana Boříková
20. června 2016, 00:00

Praha má potenciál získávat významné kongresy, jako tomu bylo i v minulosti

„Metropole je oblíbená a známá. Omezují nás jen kapacity pro opravdu velké kongresy, proto si hodně slibujeme od rekonstrukce Kongresového centra Praha,“ říká Roman Muška, ředitel Prague Convention Bureau - organizace, jejímž cílem je posílit povědomí o hlavním městě jako kongresové a turistické destinaci. Týdeník Euro si s ním povídal o budoucnosti Česka jako země, kam by mohlo mířit ještě víc zahraničních delegátů.

* Jak si podle vás stojí Česko z mezinárodního hlediska v kongresové turistice?

Česká republika, a především Praha, je mezi organizátory známou a oblíbenou destinací. V loňském roce tu proběhlo dle Mezinárodní kongresové asociace (ICCA) 154 mezinárodních asociačních mítinků, kterých se zúčastnilo více než 80 tisíc delegátů, což je nejvíce za posledních deset let. ICCA však do svého hodnocení zahrnuje jen akce pořádané asociacemi, které rotují nejméně mezi třemi zeměmi a mají více než 50 účastníků. Pokud se podíváme na statistiky Českého statistického úřadu, které sledují veškeré akce v hromadných ubytovacích zařízeních (vyloučena jsou ovšem ostatní místa, jako například kongresová centra), zjistíme, že v České republice proběhlo téměř 13 tisíc akcí, kterých se zúčastnilo 1,4 milionu lidí.

* Čím Praha přitahuje a čím odrazuje?

Naše hlavní město má hned několik výhod - je snadno dostupné a pražská MHD je navíc hodnocena jako čtvrtá nejlepší v Evropě. Praha je historicky zajímavá, v pořádání kongresů má již tradici a existuje zde velký počet konferenčních i ubytovacích kapacit. V neposlední řadě patří stále mezi bezpečné destinace. Omezující jsou pouze kapacity pro konání velkých kongresů nad deset tisíc účastníků. Pro takovéto akce chybějí v Praze prozatím vhodné prostory, proto si velice slibujeme od očekávané rekonstrukce Kongresového centra Praha.

* Co vlastně podle vás rozhoduje o tom, aby pořadatelé vybrali konkrétní destinaci?

Podstatných kritérií je několik. V první řadě rozhoduje velikost kongresu a to, zda jsou v místě dostatečné konferenční a ubytovací kapacity. Neméně důležitým faktorem je dostupnost destinace ze zahraničí. Důležitou roli také hrají incentivní pobídky a v neposlední řadě i bezpečnostní situace v oblasti.

* Jak se organizátoři dozvědí o podmínkách v konkrétní zemi a jak se jednotlivé kongresy získávají?

S tímto organizátorům pomáhají organizace, které se zabývají propagací daných destinací, a to čistě z kongresového hlediska. Rád bych na tomto místě zmínil i roli našich takzvaných kongresových ambasadorů. Jedná se o české špičkové vědce, profesory, lékaře a další odborníky, kteří Českou republiku zastupují v mezinárodních odborných asociacích, aktivně lobbují ve prospěch Prahy a posléze se zapojují do přípravných prací u kongresů konaných v Praze.

* Jsou v kongresové turistice významná i jiná města, nebo jde výhradně o Prahu?

Rozhodně nejde výhradně o Prahu, i když ta stále, co se týče kongresového průmyslu, vyniká. Dle statistik ICCA bylo z celkových 154 asociačních kongresů v ČR uspořádáno v Praze 123. Opomenout však nesmíme ani města jako Brno, Ostravu, Plzeň či Olomouc, která jsou úspěšná zejména v rámci organizace tuzemských konferencí.

* Ovlivňuje podle vás kongresovou turistiku celková bezpečnostní situace ve světě? Podepisují se na počtu účastníků kongresů teroristické útoky?

Bezpečnostní situace má samozřejmě vliv. V nedávné minulosti jsme mohli sledovat rušení či přesouvání akcí z Paříže, Bruselu či Istanbulu. Toto platí spíše pro akce, které jsou menšího rozsahu. Organizátoři velkých kongresů, jež se plánují i s více než pětiletým předstihem, většinou místo na poslední chvíli nemění, zejména z finančních a logistických důvodů. V těchto případech pak počet delegátů také závisí na tom, jak se k nastalé situaci destinace postaví a jaké bezpečnostní kroky podnikne, aby byl průběh konání akce co nejbezpečnější.

* Jak moc je pro kongresovou turistiku podstatná budoucnost Kongresového centra Praha? Když jsme v něm letos byla na konferenci Habitat, měla jsem intenzivní pocit, že by mu modernizace už opravdu neuškodila…

Kongresová centra všeobecně hrají nezanedbatelnou roli při výběru vhodné destinace, a to zvláště u velkých kongresů, kde jsou nezbytné dostačující kapacity. V Kongresovém centru Praha již rekonstrukce probíhají a plánuje se také jeho dostavba tak, aby Praha byla konkurenceschopná i pro konání kongresů čítajících kolem deseti tisíc delegátů.

* Na jaké úrovni jsou u nás kongresová zařízení?

Praha má velké plus v tom, že může nabídnout jak tradiční konferenční prostory, konferenční hotely, tak neotřelá místa, jako jsou například paláce, muzea či kina, a to v nejrůznějších kapacitách.

* Pokud existují i v kongresové turistice trendy, jak byste je definoval?

Poptávky na akce jsou velice různorodé. Organizátoři již většinu „tradičních“ destinací objevili, a tak hledají především novinky, které tyto destinace mohou nabízet. Co se týče velikosti akcí, v Praze očekáváme nárůst především v segmentu menších a středně velkých kongresů. Časově pak podle statistik Prague Convention Bureau převažují akce, které nepřesáhnou tři dny.

* Bude se tu konat nějaký významný kongres nebo má Praha šanci nějaký takový získat?

Praha má jistě potenciál získávat významné kongresy, jako tomu bylo i v minulosti. Z těch největších můžu jmenovat například konferenci odborníků na ledviny ERA-EDTA, které se v roce 2011 zúčastnilo 10 800 delegátů. Dalším příkladem z loňského roku by pak také byl ortopedický kongres (16th EFORT Congress - European Congress on Orthopaedics) s účastí téměř sedmi tisíc delegátů. V příštím roce Prahu čeká asi jeden z nejdůležitějších kongresů - s ohledem na propagaci a prezentaci Prahy v zahraničí. V listopadu 2017 přivítáme kolem tisíc zahraničních odborníků pracujících v kongresovém průmyslu, a to při příležitosti 56. kongresu Mezinárodní kongresové asociace ICCA. V dlouhodobějším horizontu bude Praha hostit kupříkladu kongres odborníků zaměřujících se na psychologii (International Congress of Psychology -IUPsyS, rok 2020, osm tisíc delegátů) či ve stejném roce kongres anesteziologů (World Congress of Anaesthesiologists - WCA, pro deset tisíc delegátů).

O autorovi| Hana Boříková, borikova@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
7 důvodu, proč nevolit Jiřího Drahoše
Příjmy v předčasném důchodu v roce 2018
Rizikoví šoféři mají pojištění dražší
Přiznat daň z nemovitostí za rok 2018 musíte do 31. ledna
Vytápění bytu: Teplárny udrží ceny tepla v roce 2018 na uzdě
Auta
Líbil by se vám malý sedan nebo hatchback, který jezdí 300…
Co dělat, když na silnici nouzově přistává letadlo? Improvizovat. Nic jiného nezbývá
Devět věcí, které děláte v zimě za volantem špatně
Citroëny C5 a C6 se nakonec nástupce dočkají. Hlavně kvůli Číně
Nová Škoda Fabia se poprvé ukáže v Ženevě. Půjde ale pouze o facelift
Technologie
Vypadává vám doma Wi-Fi? Možná za to může Google [aktualizováno]
V Sandře zdá se unikly parametry 12nm Ryzenu 5 2600, má takty vyšší o 200 MHz
Nintendo udělá ze Switche piano nebo rybářský prut. Labo bude bavit hlavně děti
Zpomalování iPhonů se starou baterkou půjde vypnout, řekl šéf Applu
5K monitory už konečně i za nižší ceny. 27″ Iiyama vyjde jen na dvacet tisíc a má DP 1.3
Hry pro příležitostné hráče