Konec války

02. ledna 2013, 00:00 - Vadim Fojtík
02. ledna 2013, 00:00

Těžařská firma se dohodla s ČEZ na dočasných dodávkách uhlí pro elektrárnu Počerady v první lednové dekádě

Ještě před pár dny chrastili zbraněmi a chystali se k dlouhé zákopové obchodní válce.

Dnes to ale vypadá, že z nesmiřitelných rivalů se pomalu ale jistě stávají významní obchodní partneři. O kom je řeč? O energetické společnosti ČEZ a těžební firmě Czech Coal.

Beneš na schůzce s Tykačem Firmy již několik let vedou spor o dodávky hnědého uhlí především do elektrárny Počerady, když se nemohou dohodnout na podmínkách dlouhodobého kontraktu. Ten poslední vypršel koncem roku 2012. Vše navíc za situace, kdy je jasné, že vítěz této obchodní války ještě více posílí svůj vliv v české energetice. Nyní to ale vypadá, že situace se zásadně změní. Zdroje blízké vedení obou firem týdeníku Euro sdělily, že obě společnosti jsou velmi blízko dohodě o dodávkách energetické suroviny.

Svědčí o tom ostatně několik schůzek členů nejvyššího vedení společnosti ČEZ s jejich protějšky z těžební firmy Czech Coal, které se uskutečnily na konci loňského roku. Jen namátkou.

V úterý 17. prosince se v pozdních odpoledních hodinách sešel šéf ČEZ Daniel Beneš s finančníkem a majitelem většinového podílu ve společnosti Czech Coal Pavlem Tykačem. Stěžejním tématem schůzky byly ceny dodávek hnědého uhlí do elektrárny Počerady.

V pátek 21. prosince následovalo další setkání. Tentokrát sice nebylo na „nejvyšší“ úrovni, ale lidé, kteří již léta podnikají v tuzemské energetice, je označují za průlomové. Platnost dodávek hnědého uhlí do elektrárny Počerady sice vypršela, jednající strany se ale dohodly na dočasných dodávkách uhlí na první lednovou dekádu. Tedy jasný náznak toho, že se obě strany chtějí dohodnout.

V některých médiích sice probleskla zpráva, že dohoda již byla uzavřena, generální ředitel ČEZ Daniel Beneš však ve čtvrtek 27. prosince na dotaz týdeníku Euro uvedl, že jednání stále ještě probíhají.

Právníci obou společností aktuálně zpracovávají písemnou verzi smlouvy o dodávkách hnědého uhlí. Neshoda zatím údajně panuje kolem vzorce, dle kterého se má v budoucnu určovat cena dodávaného uhlí. Czech Coal chce prý více participovat na případném zdražování silové elektřiny.

Založíme firmu?

Ještě před poslední prosincovou schůzkou obou stran generální ředitel ČEZ Daniel Beneš v médiích prohlásil, že preferovanou variantou pro elektrárenskou firmu je dobrá smlouva na dodávky uhlí do Počerad. Z kuloárních informací ale vyplývá, že ve hře je ještě jedna varianta. Založení společného podniku, do kterého by ČEZ vložil jako počáteční vklad elektrárnu Počerady, společnost Czech Coal pak svůj důl Vršany. Lidé z firmy Czech Coal v čele s Tykačem již několik let touží po vlastní tepelné elektrárně. Varianta o společném podniku mezi společnostmi ČEZ a Czech Coal prý ale není příliš pravděpodobná. „Nejreálnější variantou je uzavření dlouhodobého kontraktu na dodávky hnědého uhlí,“ sdělil zdroj blízký vedení těžební firmy. K podpisu smlouvy by mělo dojít ještě v průběhu ledna.

Necháme jen moderní zdroje ČEZ chce v následujících letech provozovat jen omezený počet modernizovaných uhelných elektráren. I proto firma sepsala seznam několika, většinou zastaralých a dosluhujících tepelných zdrojů, u kterých zvažuje případný prodej. Jednou z položek na seznamu byla i elektrárna Počerady, zatím nejmodernější a nejvýkonnější tepelná elektrárna ČEZ.

Na soupisce se měla ocitnout především kvůli problémům s dodávkami uhlí od Czech Coalu a právě tyto problémy by její případný prodej pomohl ČEZ vyřešit.

Mezi uchazeči o její koupi byla i Tykačova firma, která za ni byla ochotna zaplatit 16,5 miliardy korun. Nabídka platila do loňského 18. prosince. Již dříve se ale objevovaly informace, že ČEZ jen sonduje situaci a ve skutečnosti se Počerad zbavit ani moc nechce.

V případě uzavření dohody s Czech Coalem navíc prodej této elektrárny ztratí jakýkoliv smysl. Proč by měl ČEZ prodávat jeden ze svých nejvýkonnějších a nejziskovějších zdrojů v okamžiku, kdy si pro něj zajistí přísun paliva na desítky let dopředu?

I proto se spekuluje, že k dohodě o cenách dodávek může být přifařen dodatek o prodeji některé z dalších a hlavně starších elektráren ČEZ. Třeba Chvaletic, které elektrárenská firma před nedávnem vyčlenila do samostatné firmy. Jen tak na okraj, ČEZ má zajištěny dodávky pro Počerady i pro případ, že by se s Czech Coalem nedohodl, a to ze Severočeských dolů. Ty jsou součástí skupiny ČEZ. Dodávky uhlí ze Severočeských dolů ale mohou mít nechtěné doprovodné jevy. Uhlí z každého ložiska má specifické parametry, například obsahuje jiné množství síry, takže při dlouhodobém používání by mohlo dojít k provozním a technologickým komplikacím. Elektrárna Počerady spotřebovává jednu sedminu hnědého uhlí z celkového objemu, který se v České republice vytěží a případný výpadek dodávek lze kompenzovat částečně i na úkor jiných elektráren provozovaných ČEZ, třeba již zmíněných Chvaletic.

Vyřešíme Brusel Uzavřením dohody o dodávkách uhlí pro Počerady ale problémy ČEZ s tepelnými elektrárnami nekončí. Firma bude muset prodejem některé z elektráren vyřešit podezření z omezování konkurence, které vyšetřuje Evropská komise. A z dostupných informací vyplývá, že Brusel preferuje variantu, kde významnou roli hraje firma Czech Coal. Jak uvedl server Česká pozice, Evropská komise údajně usiluje o to, aby se ČEZ se společností Czech Coal dohodl na prodeji některé ze svých uhelných elektráren. Pokud by ČEZ takové řešení odmítl, mohla by po něm Evropská komise prý požadovat prodej více než jedné uhelné elektrárny.

ČEZ nabídl k prodeji kromě Počerad i elektrárny Chvaletice a Dětmarovice. Právě u posledně zmíněného zdroje je prodej nejreálnější, jenže zatímco o Chvaletice již Tykač zájem projevil, o Dětmarovice ne. Patrně i proto, že je to jedna z nejstarších a nejméně výdělečných elektráren z flotily ČEZ.

O co vlastně jde Elektrárenská firma ČEZ a Mostecká uhelná (dnes Czech Coal) se přou kvůli uzavřené smlouvě o smlouvě budoucí z roku 2005. Na jejím základě se měly dohodnout v průběhu následujících dvou let na dodávkách hnědého uhlí pro nově budované tepelné elektrárny, které chtěl ČEZ vystavět v Počeradech. Czech Coal ale zmíněnou smlouvu vypověděl jako neplatnou – firmě se nelíbil především způsob, kterým se stanovovaly ceny dodávek hnědého uhlí. Jinak řečeno, Czech Coal ji vypověděl v době, kdy na evropském trhu dramatickým způsobem rostly ceny silové elektřiny a těžařská firma po ČEZ požadovala, aby se s ní rozdělil o část zisků z prodeje elektřiny ve formě vyšších odběratelských cen z uhlí.

ČEZ ale na nově požadované podmínky nepřistoupil a požadoval uzavření dlouhodobého kontraktu na dodávky zmíněné energetické suroviny za podmínek, které byly uvedeny ve smlouvě budoucí. Svých práv a platnosti smlouvy se domáhal i soudně. V roce 2010 navíc zažaloval Czech Coal o desetimiliardové odškodné. Elektrárenská firma výši požadované částky odvodila od toho, že nikdy neuzavřený dlouhodobý kontrakt o dodávkách hnědého uhlí pro zdroje ČEZ v důsledku znamenal, že firma v lokalitě Počerady nestihla včas postavit nové hnědouhelné bloky.

Spor se začal přiostřovat poté, co v roce 2006 koupil zhruba za deset miliard korun čtyřicetiprocentní podíl v Mostecké uhelné finančník

Pavel Tykač. Pod jeho vedením firma rozjela velmi agresivní cenovou politiku, a to nejen vůči ČEZ, ale i dalším odběratelům, především teplárnám. Do roku 2010 se Tykačovi podařilo ovládnout sto procent akcií firmy. Nutno upozornit, že část akcií přenechal i svému parťákovi z bývalého Motoinvestu Janu Dienstlovi.

Ovládnutí těžební firmy vyšlo Tykače zhruba na dvacet miliard korun. Za zmínku v této souvislosti stojí, že celkovou sumu uhradil v hotovosti, aniž by si někde musel půjčovat. Navíc je patrné, že nákup těžební firmy byl pro Tykače jen součást plánu, jak získat výraznější vliv v tuzemské energetice. Kromě nákupu tepelné elektrárny Czech Coal stále počítá s výstavbou vlastního zdroje. Firma sonduje možnosti některých akvizic v oblasti teplárenství.

Někteří Tykačovi spolupracovníci jsou navíc přesvědčeni, že jeho snaha o získání většího vlivu v energetice může ovlivnit i průběh některých kauz, ve kterých finančníkovo jméno figuruje. Například obnovení vyšetřování kvůli údajnému tunelování CS Fondů Tykačem. „Dlouhou dobu jsme byli přesvědčeni, že se jedná pouze o snahu skupiny vyděračů, vedenou podvodníkem Chobotem/Buškem. Oni zřejmě CS fondy opravdu vykradli tak, jak to popisovali před soudem, ale roli Pavla Tykače k tomu jaksi přimysleli. Pak jsme navíc zjistili, že Chobot se svoji ‚pozici‘ – řečeno obchodním žargonem – pokusil konkurentům Pavla Tykače prodat, přičemž od některých z nich víme, že ho vyhodili.

Nicméně pozici Pavla Tykače to nepochybně oslabilo, věříme však, že pouze dočasně,“ reagoval na dotazy týdeníku Euro loni o prázdninách Tykačův mluvčí Jan Chudomel.

Spekuluje se, že k dohodě o cenách dodávek může být přifařen dodatek o prodeji některé ze starších elektráren ČEZ

O autorovi| Vadim Fojtík, fojtik@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Auta
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně…
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný a dodává ho Mercedes
Nejvlasatější auto světa na sobě vozí 100 kg lidských vlasů za dva miliony korun
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vypadá brutálně
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Technologie
Další devadesátková hra zdarma. Stáhněte si akci MDK
AMD brzo vydá nové procesory, podpora už je v BIOSech. APU Raven Ridge možná v lednu?
10 tipů na nejlepší tablety pro práci i zábavu [Vánoce 2017]
ASLR je vinou chyby ve Windows 8/10 méně funkční než ve starším Windows 7
Intel chce z počítačů odstranit podporu legacy BIOSu, znefunkční to staré OS a hardware
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít