KONEC JEDNOHO GENERÁLA - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

KONEC JEDNOHO GENERÁLA

, Blanka Růžičková Euronews a.s.,
KONEC JEDNOHO GENERÁLA
Zdroj: Euro.cz

C h e m a p o l     G r o u p

Václav Junek, jeden z nejvlivnějších kapitánů českého průmyslu, odchází z postu. Z místa dlouholetého šéfa skupiny Chemapol ho sesadili v pátek 5. ledna noví majitelé krachujícího impéria.

Dozorčí rada Chemapol Group odvolala kromě Václava Junka i dalšího člena představenstva, který s ním impérium budoval a je také (přes společnost Proventa) akcionářem CG, Otakara Bízka. Novým předsedou představenstva se stal neznámý poradce Vítězslav Grygar. Navrhla ho Investiční a Poštovní banka jako osobu, s níž spolupracuje na revitalizačních programech. Nově byli rovněž do představenstva jmenováni bývalý finanční náměstek státního podniku Transgas Petr Wojtyla a Vlastimil Hadraba, podnikatel z Hoštejna.

Václav Junek sice ztrácí výkonné pravomoci, jako jeden z majitelů CG by však měl podle vyjádření IPB usednout do dozorčí rady. Jeho firma Proventa má dosud v CG zhruba devítiprocentní podíl, dalším akcionářem je vedle IPB skupina podnikatelů kolem Radima Masného a Romana Zubíka.

Junek nastoupil do Chemapolu v roce 1975 jako referent, v roce 1986 se stal náměstkem generálního ředitele. V roce 1992 usedl na nejvyšší post a později byl v rámci nového uspořádání skupiny jmenován i předsedou představenstva a prezidentem holdingu. Navíc byl jedním z akcionářů Chemapol Group, takže měl v tomto impériu až do roku 1997 prakticky neomezené rozhodovací pravomoci.

Do loňského roku, kdy věřitelské banky naordinovaly Chemapolu kvůli jeho finančním potížím radikální zeštíhlení, patřilo pod CG téměř padesát firem a více než dvacet tisíc zaměstnanců. Od letošního ledna je Chemapol Group v konkursu.

Junek je považován za jednoho z nejbohatších lidí v zemi. Sám tvrdí, že žije velmi skromně a pracuje 18 hodin denně. Jedinými radostmi, které si dopřeje, jsou rychlá jízda v jaguáru a zápasy fotbalového klubu Petra Drnovice. V tomto klubu, který dosud patří do Chemapol Group, vykonává funkci předsedy.