Konec agonie - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Konec agonie

, Kateřina Menzelová,
Konec agonie
Zdroj: Euro.cz

Štvanice

Pražský magistrát chce do týdne požádat ministerstvo kultury, aby byl zimní stadion Štvanice vyjmut ze seznamu kulturních památek. Stane-li se tak, německá společnost MeridianSpa, vítěz tendru na revitalizaci pražského ostrova, na kterém legendární zimní stadion stojí, bude moci zahájit svůj projekt. Počítá s tím, že na Štvanici vznikne moderní wellness centrum.
Informaci o přípravě návrhu na vyjmutí stadionu ze seznamu kulturních památek potvrdil týdeníku EURO Radek Svoboda, ředitel odboru správy majetku pražského magistrátu, jenž je majitelem objektu. Ministerstvo kultury ale nemusí prosbu magistrátu vyslyšet. „Ministerstvo může vydat rozhodnutí o tom, že neruší prohlášení věci za kulturní památku, nebo že předmětné prohlášení ruší,“ potvrzuje Jiří Vajčner z památkového odboru ministerstva kultury.
Zimní stadion na Štvanici byl postaven v roce 1931, v roce 1946 k němu byla přistavěna dřevěná tribuna. Zmínky o jeho případném bourání se poprvé objevily již na konci 70. let, přesto byl stadion po povodních v roce 2002 prohlášen za kulturní památku. Pokud by však mělo zařízení sloužit i v budoucnu, muselo by projít nákladnou rekonstrukcí. „Domnívám se, že v tom případě by stadion musel být ze 70 až 80 procent postaven zcela znova,“ tvrdí Vladimír Erlebach, zástupce firmy MeridianSpa. Je ale otázkou, zda i poté by ještě bylo možné stavbu považovat za kulturní památku.
Zřejmě největší zájem na zachování stadionu Štvanice má společnost APeX Club, která ho má od roku 1998 od města v pronájmu. APeX Club byl jedním z účastníků soutěže na revitalizaci ostrova, ve které prosazoval rekonstrukci stadionu. „Chtěli jsme využít ostrov pro všechny Pražany, proto jsme počítali s tím, že se na tom bude podílet i magistrát asi sto miliony. To se ukázalo jako hrubá chyba,“ říká Petr Doležal, jednatel společnosti APeX Club. Dodává, že pokud by byla vypsána soutěž na využití ostrova Štvanice znovu, má již sehnané investory, kteří by byli spolu s ním ochotni stadion rekonstruovat, aniž by se na tom musela Praha finančně podílet. „V roce 2001 jsme odhadovali, že by se náklady vyšplhaly na 300 milionů korun. Dnes bychom museli něco přidat,“ tvrdí Doležal. Přiznává, že se sám angažoval, aby byl stadion mezi kulturní památky zapsán. „Že se ale stadion na seznam dostal, nebylo jen kvůli nám. Myslím, že se památkáři o budovu zajímali již dříve,“ vysvětluje.
„Nedivím se firmě APeX, že bojuje o prodloužení agonie tohoto stadionu. Jde totiž o dobrý kšeft. Za pronájem kanceláře a zcela neprovozuschopného mokrého skladu chtěla tato firma od Sdružení zimních stadionů roční nájemné ve výši 50 400 korun. Proto se sdružení odstěhovalo,“ konstatuje Miloslav Cvetler, sekretář Sdružení zimních stadionů ČR.
Firma APeX Club platí ročně za pronájem tisíc korun. Smlouva s městem stanovuje, že do stadionu nemusí investovat, ale musí se o něj dle možností starat. Přesto Petr Doležal říká, že zisku, který plyne z pronájmu nebytových prostor, nedosahuje, a dokonce je zadlužen. „Když jsme Štvanici přebírali, nebyla na ní ledová plocha. My jsme ji obnovili. Kvůli povodním jsme se zadlužili, investice nás tehdy přišly na více než patnáct milionů korun,“ tvrdí Doležal.