Komoditní debakl

05. října 2015, 00:00 - Vladan Gallistl
05. října 2015, 00:00

Zpomalení čínské ekonomiky způsobilo prudký propad cen komodit. Objevují se obavy z „medvědího supercyklu“

Ropa a měď na šestiletých minimech, elektřina nejlevnější za posledních dvanáct let a ceny uhlí nejnižší od roku 2003 dokládají dramatický propad komodit, který se v posledních patnácti měsících mění ve volný pád. „Nejdůležitějším faktorem je slabý ekonomický růst v Číně,“ pojmenovává hlavní důvod poklesu Boris Tomčiak, ředitel správy aktiv ve společnosti Colosseum. Čína je totiž největším spotřebitelem kovů, ropy a dalších komodit na světě.

Za vším hledej Fed

Kromě toho se investoři rovněž odklánějí od komodit, do nichž investovali v době levného dolaru. Úvěry v amerických dolarech však nyní budou spíše zdražovat, jelikož americká centrální banka Fed hodlá zvyšovat úrokové sazby. Výsledkem je propad cen surovin podle komoditního indexu S&P GSCI o šedesát procent z rekordních hodnot z roku 2008. Komodity jsou tak nejlevnější od začátku roku 2009.

Elektřinu, uhlí či zemní plyn táhne dolů rovněž propad ropy, který způsobila cenová válka Saúdské Arábie s americkými těžaři ropy z břidlic. Cena ropy Brent se minulý týden pohybovala pod padesáti dolary za barel, což představuje zhruba poloviční propad oproti loňskému září (viz Komoditní vítězové a poražení).

Cena elektřiny proto klesla pod devětadvacet eur za megawatthodinu, což je nejníže od roku 2003. Stejný vývoj zažívají i další energetické komodity. „Cena evropského uhlí API2 je pod padesáti dolary za tunu, což je úroveň naposledy dosažená v roce 2003,“ upozorňuje hlavní analytik společnosti Virtus Energy Anatoly Stolbov. „Klesající trend bude nejspíše i nadále pokračovat, jelikož významní světoví spotřebitelé uhlí Čína a USA plánují snížení počtu tepelných elektráren,“ dodává. Podle něj se rovněž nedá očekávat, že by rostla cena elektřiny, spíše klesne.

Skeptičtí tradeři

Ostatně ani obchodníci s komoditami nečekají, že se ceny začnou zvyšovat. „Za třicet let, co jsem na trhu, tak jsem zažil jednou, kdy ceny ropy, elektřiny, uhlí a plynu vyletěly během pěti let prudce nahoru. Většinu času byly ceny nízko,“ zdůrazňuje Petr Paukner, majitel společnosti Carbounion Bohemia, což je největší tuzemský nezávislý obchodník s uhlím a elektřinou.

Zmíněný prudký nárůst cen přišel v polovině uplynulé dekády kvůli zvýšené poptávce Číny a Indie, jejichž ekonomiky začaly dramaticky růst. Čínskou poptávku po surovinách navíc v té době ještě zvýšila výstavba infrastruktury a stadionů pro letní olympijské hry v Pekingu v roce 2008. Do komodit se zároveň vrhli spekulanti a velcí institucionální investoři.

Na razantní zdražení surovin tehdy zareagovali producenti. „V letech 2002 až 2013 byly ceny vysoké a producenti investovali do rozvoje a otevírání nových dolů. Nabídka z nich se nyní dostává na trhy,“ říká Tomčiak.

V současnosti je však situace opačná, jelikož čínské hospodářství prudce zpomaluje. „Je evidentní, že ceny komodit jsou svázány s poptávkou a spotřebou v Číně, a obávám se, že spodní hranice sinusoidy cen určitých komodit bude delší, než jsme byli zvyklí. Čekám minimálně ještě další dva tři roky velmi nízkých cen,“ uvedl v rozhovoru pro týdeník Euro Petr Otava (čtěte na straně 26), který nyní řídí obchodníka s komoditami Metalimex. Podle něj svého dna nedosáhly například ceny uhlí, ropy, železné rudy a některých průmyslových kovů. Ani podle Pauknera se nedá očekávat žádný komoditní boom.

Situace na trhu s komoditami se může podle analytiků Johna LaForge a Warrena Piese z Ned Davis Research Group naopak ještě zhoršit. Komodity mohou být podle jejich studie ve čtvrtém roce z dvacetiletého „medvědího supercyklu“. To znamená, že by suroviny čekal dlouhodobý cenový pokles.

„V komoditním sektoru uvidíme řadu krachů a zavřených firem,“ prohlásil LaForge, „musí k tomu dojít, aby se snížila nabídka.“ Podle něj je nicméně dobrou zprávou, že největší problémy přicházejí v prvních šesti letech medvědího supercyklu.

Pro další hospodářský vývoj ve světě bude i nadále určující situace v Číně. „Jsem přesvědčen, že nadbytek výrobních kapacit způsobí světovému hospodářství problém,“ obává se Otava. Masakr Glencore

Propad cen komodit minulý týden vystrašil rovněž investory do akcií. Nejvíce se to dotklo akcií těžařů a obchodníků s komoditami v čele s komoditním gigantem Glencore, jehož akcie se během minulého pondělí zřítily o třicet procent. Hodnota Glencoru se tím snížila o přibližně 3,5 miliardy liber (okolo 129 miliard korun). Důvodem bylo varování analytiků investiční banky Investec ohledně hodnoty Glencoru v případě, kdy ceny kovů zůstanou nízké.

Společně s Glencorem varovali analytici rovněž před těžařským kolosem Anglo American. Akcie této společnosti také prudce klesly. Část ztrát nicméně obě firmy v následujících dnech smazaly. Na začátku uplynulého týdne ale padaly též akcie japonského obchodníka Mitsui & Co., společnosti Noble Group a největšího světového těžaře BHP Billiton. Nervozita investorů se následně přelila i do dalších sektorů. Výsledkem bylo, že ze světových burz se minulé pondělí vypařila astronomická suma 800 miliard dolarů (19,4 bilionu korun). l

Jak se vyvíjela cena komodit Podle indexu S&P GSCI

Zdroj: Colosseum

Komoditní vítězové a poražení Zhodnocení nebo ztráta za uplynulých dvanáct měsíců k 28. září (v procentech)

Kukuřice

20

Řepka olejná

17

Pšenice

7

Rýže

4

Kakao

4

Ropa

–52

Benzin a topný olej

–45

Káva arabica

–36

Zemní plyn (v New Yorku)

–24

Vepřové maso

–30

Zdroj: Colosseum

O autorovi| Vladan Gallistl, gallist@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít