kolo štěstí

28. dubna 2014, 00:00 - Václav Drchal
28. dubna 2014, 00:00

Ve vazbě sedí vlivný ostravský podnikatel, letitý sponzor ČSSD i ODS a vášnivý hráč tenisu Martin Dědic

Případ exministra zdravotnictví a hejtmana Davida Ratha řeší soud již devátý měsíc, a pokud všechno dobře půjde, padne rozsudek na podzim. Poněkud v jeho stínu se začal na konci března v Ostravě odvíjet jiný podobný případ, který se klidně může stát stejně rozsáhlou ukázkou korupce a „dojení“ veřejných prostředků v Česku.

Od 28. března sedí ve vazbě vlivný ostravský podnikatel, letitý sponzor ČSSD i ODS a vášnivý hráč tenisu, sedmačtyřicetiletý Martin Dědic. Obviněný je z přijetí úplatku (a nadto ze zločinů sjednání výhody při zadávání veřejné zakázky a legalizace výnosů z trestné činnosti) a hrozí mu pět až 12 let vězení. Kromě něj policie stíhá dalších sedm lidí a čtyři firmy.

Jde o předního českého dodavatele tramvají Pragoimex, o „jedničku v distribuci zdravotnického materiálu“ (jak praví oficiální slogan společnosti) Martek Medical ze skupiny Agel a o ostravskou stavební firmu Vostav Morava. Poslední stíhanou společností je akciová společnost Business Advisor, která podle policie prostřednictvím fingovaných poradenských smluv inkasovala úplatky, jež za přiklepnutí zakázek platily tři zbylé firmy.

V Ostravě, stejně jako v Rathově Středočeském kraji, šlo o velké peníze. Šest zakázek z let 2009 až 2012, které policie považuje za „cinknuté“, mělo celkovou hodnotu 625 milionů korun. Výše úplatků podle státního zástupce Víta Koupila přesáhla 30 milionů korun, činila tedy zhruba pět procent z úhrnné ceny zakázek.

S měsíčním odstupem (a po sérii výslechů řady severomoravských podnikatelů a politiků) lze nyní podrobně popsat, jak celý systém fungoval. Už nyní je možno konstatovat, že si lidé kolem Dědice (pokud tedy opravdu šlo o korupci, a nikoli o čistý byznys) počínali mnohem chytřeji než bohorovný Rath se svojí krabicí od vína.

TŘI MUŠKETÝŘI Prapočátky velkého ostravského případu nemají s Dědicem vlastně až tolik společného. Všechno začalo podezřením protikorupční policie, že mnohamilionovou zakázku na rekonstrukci ulic v okolí ostravského nákupního centra Nová Karolina provázela korupce. Prověřování začalo v únoru 2012 a podezřelí byli tři lidé – stavitel Michal Teuer a dva lokální politici z ČSSD Jiří Srba a Radim Lauko.

Až během prověřování policie zjistila, „že manipulace s uvedenou zakázkou nemá charakter izolovaného jednání, ale je součástí jednání dlouhodobě fungující organizované zločinecké skupiny“, která působí v Ostravě. Její šéfové „stojí mimo oficiální struktury statutárního města Ostrava“, ovšem „řídí některé členy“ vedení města a městských částí. Do organizované skupiny podle policie patřili navíc zástupci „obchodních společností organizujících pro veřejné zadavatele veřejné zakázky“, zejména stavebních společností.

V čele zločinecké skupiny (respektive tří skupin) pak měli stát nyní stíhaný Dědic, zmíněný Teuer a obchodník s nemovitostmi Oldřich Lahoda. Všichni tři podle policie udržují kontakty s představiteli města a obvodů „a prostřednictvím těchto vazeb pak ovlivňují rozhodování samosprávných orgánů, zejména rozhodnutí přijímaná v souvislosti se zadávaOstravské cím řízením veřejných zakázek s cílem zajistit výběr předem dohodnutého uchazeče o zakázku“. Dědic, Teuer i Lahoda jakékoli machinace s veřejnými zakázkami popírají.

Iniciační případ týkající se rekonstrukce ulic v okolí Nové Karoliny zatím do finále nedospěl, policie však během práce na něm narazila na jiných šest podezřelých zakázek, získala povolení k prohlídce, a právě proto dnes Dědic sedí ve vazbě.

METODA Tři z inkriminovaných šesti zakázek se týkají rekonstrukcí a dodávek tramvají pro ostravský dopravní podnik, které prováděla pražská společnost Pragoimex. První z nich na rekonstrukci 15 tramvají (typu T3) za 278,4 milionu korun získal Pragoimex v červenci 2009, druhou na dodávku zbrusu nové nízkopodlažní tramvaje za 43 miliony korun v dubnu 2010 a třetí na rekonstrukci dalších osmi tramvají v ceně 154,9 milionu v únoru 2011.

Zbylé tři zakázky se týkají Městské nemocnice Ostrava (stejně jako v případě dopravního podniku jde o organizaci ovládanou ostravským magistrátem). V nejrozsáhlejší z nich šlo o dodávku speciálního zdravotnického materiálu pro kardiologii, arytmologii a radiologii za 87,6 milionu korun. Tuto zakázku získala společnost Martek Medical v červnu 2012. Pátá a šestá zakázka se týkala

rekonstrukcí pavilonu traumatologie (45,1 milionu) a plicního oddělení (16,1 milionu), které v roce 2012 prováděla stavební firma Vostav Morava. Všech šest zakázek bylo podle státního zástupce Víta Koupila ovlivněných a Dědic za ně od společností Pragoimex, Martek Medical a Vostav Morava dostal úplatek přesahující 30 milionů korun. Za to měl zařídit, aby v konkurzu uspěly platící společnosti, a to tak, že prostřednictvím svých kontaktů mezi ostravskými politiky ovlivnil fungování „obchodní společnosti ovládané městem (dopravní podnik – pozn. red.) a příspěvkové organizace města (nemocnice – pozn. red.)“.

Nešlo přitom o klasické, jednoduché úplatky. Platby byly podle Koupila „zastírány poradenskými a kontrolními smlouvami“ za služby, které třem zmíněným firmám poskytovala čtvrtá, na Dědice navázaná společnost Business Advisor.

TENISOVÍ KAMARÁDI Toto je nesporně kritické místo, na kterém by si mohli policisté a návladní Koupil vylámat zuby. Už proto, že Dědic nemá podle obchodního rejstříku s Business Advisor nic společného. Jenže není to tak docela pravda.

Jediným členem představenstva firmy Business Advisor je Břetislav Pavelek (ten se k věci odmítl vyjádřit), který zároveň dělá ředitele Cihelny Hlučín. Jednatelem a spolumajitelem cihelny je přitom právě Dědic (jeho společníkem je mimochodem Robert Sýkora; muž, který nechal vydělat expremiéra Stanislava Grosse na akciích Moravia Energo a nyní je stíhaný v souvislosti s kauzou MUS).

Spojení s Dědicem navíc naprosto otevřeně přiznává člen dozorčí rady Business Advisor Luděk Kubáň, majitel Tenisového klubu Kubáň Ostrava a Dědicův dávný tenisový přítel (mimo jiné spolu vyhráli soutěž ve čtyřhře – Manager cup 2008). „V roce 2008 mě pan Dědic požádal, jestli bych nevstoupil do jeho akciové společnosti,“ řekl týdeníku Euro Kubáň. V listopadu toho roku se pak stal členem dozorčí rady Business Advisor, ovšem na chodu společnosti se prý nijak nepodílel a po půl roce, jak tvrdí, dokonce požádal valnou hromadu, aby ho z funkce uvolnila, jenže se tak prý nestalo: „Minulý rok na podzim jsem s hrůzou zjistil, že se valná hromada nejspíš nesešla a já jsem stále veden v dozorčí radě.

Vůbec jsem nevěděl, co se tam děje.“ To samé prý vypověděl i na policii.

Druhou překážku, se kterou se musí Koupil vypořádat, nejlépe demonstruje právní zástupce obviněných představitelů stavební firmy Vostav Morava. Obhájce připouští, že Vostav Morava skutečně uzavřela poradenské smlouvy se společností Business Advisor, nešlo však prý o nic nekalého: „Proč by tato firma měla něco zastírat? Objednala si od Business Advisor službu, dostala ji a zaplatila za ni. Vše bylo řádně zdaněno. Byla to naprosto legální činnost. Je slušností za objednanou službu zaplatit.“ Menší společnosti si podle advokáta nemohou platit specialistu na veřejné zakázky a služby Business Advisor prý Vostav Morava využila proto, aby správně vyplnila požadované dokumenty: „Šlo čistě o odstraňování formálních chyb.“

Obhájce argumentuje i tím, že Vostav Morava uspěla v obou veřejných zakázkách tak, že nabídla nejnižší cenu, a nemusela proto prý nikoho uplácet. Pro státního zástupce Koupila toto však argument není: „Dávno pryč jsou doby, kdy mohl někdo dostat veřejnou zakázku s třikrát vyšší nabídkou než ostatní. Koneckonců pokud někdo dostane lepší informace, může si připravit lepší nabídku.“

Obě velké stíhané společnosti – Pragoimex a Martek Medical – se k věci vyjadřují stroze. Mluvčí firmy Martek Medical Hana Szotkowská poznamenala, že obvinění, která společnost převzala, „považuje za neopodstatněná“. Právní zástupkyně Pragoimexu Michaela Langová uvedla, že „klient jakékoli obvinění rezolutně odmítá a proti usnesení o zahájení trestního stíhání podal stížnost“.

Představitelé městské nemocnice a dopravního podniku odmítli, že by docházelo k ovlivňování zakázek již dříve (pozoruhodná je nicméně v této souvislosti okolnost, že dnešní předseda představenstva ostravského dopravního podniku Roman Kadlučka byl od září 2009 do března 2011, tedy v části inkriminované doby, členem dozorčí rady Pragoimexu). Dědic z vazby komunikuje prostřednictvím svého mediálního zástupce Tomáše Zdechovského, podle kterého jeho klient „nic neovlivňoval“, spolupráci s policií je vstřícně naladěn, doufá v brzké propuštění, obvinění považuje za „poměrně směšné“ a odmítá, že by věc „měla jakýkoli politický kontext“.

SOUVISLOSTI Už tak velký ostravský případ má do budoucna slušný potenciál se dále rozrůstat, a to hned ve dvou směrech. Policie prověřuje další podezřelé zakázky; vyšetřování se dotýká i lokálních politiků a manažerů městem ovládaných organizací. Právě ty nyní policie houfně vyslýchá. Tady je namístě zmínit dalšího výrazného hráče – podnikatele (a někdejšího zápasníka) Oldřicha Lahodu, který měl být dle citovaného usnesení Ústavního soudu vedle Dědice dalším vůdcem zločineckých skupin ovlivňujících veřejné zakázky na severní Moravě.

Lahoda (dříve měl s Dědicem dobré vztahy, ovšem rozhádali se) tvrdí, že Dědic má excelentní kontakty na ostravské sociálnědemokratické politiky, a zmiňuje v této souvislosti hejtmana Miroslava Nováka, starostu Ostravy

Poruby Lumíra Palyzu či náměstkyni ostravského primátora Simonu Piperkovou.

„Politikové potřebovali mít kontakt na podnikatele a obráceně podnikatelé na politiky. Prostředníkem byl Martin Dědic. On a hejtman Novák jsou kamarádi, a to je u mě silné slovo. Všichni se znají z Tenisového oddílu Kubáň Ostrava,“ říká otevřeně Lahoda a dodává, že na vazby Dědice a politiků se ho vyptávala rovněž policie.

Lahodova tvrzení ostravští politikové odmítají. Například Palyza tvrdí, že Dědice zná jen „na bázi výkonu své funkce veřejného činitele“, a rozhodl se prý proto podat na Lahodu trestní oznámení pro pomluvu. Připouští však, že už ho policie kvůli Dědicově kauze vyslechla. Také hejtman Novák popřel, že by měl k Dědicovi blízko, na dotaz deníku Dnes však musel přiznat (ovšem až napodruhé), že s ním v minulosti strávil nějaký čas na lodi: „Nebyla to dovolená, hrál se tam tenisový turnaj a bylo tam víc lidí.“

Brzy se uvidí, kam vyšetřování dospěje a jestli se policii podaří překonat tvrzení obhajoby, že nešlo o úplatky, ale o legální platby za poradenské služby. Klíčovou roli přitom mohou (už tradičně) sehrát odposlechy, které policie v minulosti pořídila.

Dědicův odkaz

Zakázky, při nichž se podle policie uplácelo (v mil. Kč)

Jméno Zadavatel Dodavatel Cena Datum zadání

Rekonstrukce 15 tramvají T3 DPO* Pragoimex 278,4 15. července 2009

Dodávka nové tramvaje DPO Pragoimex 43,0 26. dubna 2010

Rekonstrukce 8 tramvají T3 DPO Pragoimex 154,9 8. února 2011

Rekonstrukce traumatologie MNO Vostav Morava 45,1 30. března 2012 Dodávka zdrav. materiálu MNO Martek Medical 87,6 29. června 2012 Rekonstrukce plic. oddělení MNO Vostav Morava 16,1 1. srpna 2012 Celkem 625,1 * Dopravní podnik Ostrava Městská nemocnice Ostrava

Zdroj: http://www.vestnikverejnychzakazek.cz/

Zločinecká skupina, která působí v Ostravě, je řízena osobami stojícími mimo oficiální struktury Statutárního města Ostrava. Politikové potřebovali mít kontakt na podnikatele a obráceně podnikatelé na politiky. Prostředníkem byl Martin Dědic.

O autorovi| Václav Drchal, drchal@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
Auta
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a…
Nejlepší ojetá auta do 100 000 Kč, která jsou levná na provoz
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik jsou dnes dostupnější
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Technologie
Xeony generace Ice Lake mají 38 jader a HBM2. Xeony Phi nahradí 44jádrová verze ISX-H
Na Chromeboocích poběží MS Office i World of Warcraft, ale…
8 smartphonů do 10 000 Kč: kompakt, phablet, odolňák i vlajková loď [Vánoce 2017]
Robot Atlas je zase mrštnější. Podívejte, jak udělá salto (video)
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít