Kolik tahů k matu? - Euro.cz

Přihlášení

Kolik tahů k matu?

, Pavel Matocha,
Kolik tahů k matu?
Zdroj: Euro.cz

Jukos

PRAHA (mtc) – Konsorcium zahraničních bank, vedených francouzskou Société Générale, podalo k moskevskému soudu návrh na prohlášení konkurzu nad firmou Jukos. Zahraniční banky tvrdí, že jim Jukos stále dluží 482 milionů dolarů.
Po uvěznění bývalého šéfa Jukosu Michaila Chodorkovského a nuceném prodeji hlavní produkční části Jukosu společnosti Juganskněftěgaz je zřejmé, že partie o tuto kdysi největší a nejdynamičtější ruskou ropnou společnost dospěla do koncovky. Otázkou pak už dávno není, kdo vyhraje, ale kolik tahu zbývá k matu.
Po podání návrhu na prohlášení konkurzu vydala společnost Jukos překvapivé prohlášení, které ukazuje, že zahraniční banky jednají podle not ruské vlády. Podle něj totiž banky své pohledávky ve výši 482 milionů dolarů za Jukosem prodaly loni v prosinci ruské státní společnosti Rosněfť, která již dříve získala firmu Juganskněftěgaz. Jenže ruský prezident Vladimir Putin veřejně prohlásil, že není v ruském zájmu, aby Jukos zbankrotoval. Návrh na jeho konkurs tedy státní podnik Rosněfť nemůže dost dobře podat, a tak se zřejmě dohodl se zahraničními bankami, aby si své pohledávky vzaly zpět.