Kolik dají? - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Kolik dají?

, Kateřina Menzelová,
Kolik dají?
Zdroj: Euro.cz

Subterra

PRAHA (ČTK, men) – Prodej stavební společnosti Subterra se posunul do další fáze (EURO 30/2002). Do konce minulého týdne měli tři vážní zájemci o koupi majoritního podílu (78,76 procenta) IPS Skanska, Metrostav a rakouský Bau Holding Strabag předložit své nabídky. Pokud by jednání s žádnou z těchto firem nebyla úspěšná, šanci dostanou znovu německý stavební koncern Hochtief a španělský OHL, které neprošly prvním kolem jednání.
Generální ředitel Subterry Petr Kuchár cení většinový podíl ve firmě na 700 až 800 milionů korun. Někteří z realitních odborníků ale považují tuto cenu za přemrštěnou. Dřívější spekulace počítly s částkou kolem 400 milionů korun. „Probíhají jednání, vše je v procesu. Těžko říci, kdy bude věc uzavřena,“ řekl týdeníku EURO Pavel Stoulil, tiskový mluvčí Subterry.
Předminulý týden schválila mimořádná valná hromada Metrostavu souhlas k jednání o převzetí konkurenční Subterry. Hodnota transakce by totiž zřejmě představovala více než třetinové jmění Metrostavu. Jeho spojením se Subterrou by vznikl druhý největší stavební subjekt na českém trhu. Fúzí Subterry s IPS Skanska by si švédský koncern doplnil portfolio o hornické razicí práce, které mu dosud chybějí. Rakouský Bau Holding Strabag je majoritním vlastníkem stavební společnosti Strabag CZ, která se spojila s firmou Ilbau. Společnost se orientuje hlavně na velké zakázky v silničním stavitelství. Nedávno se stala vítězem tendru na stavbu osmdesátikilometrového úseku dálnice D 47 z Lipníka nad Bečvou k polským hranicím.