Kolek za spotřebku už od dubna

05. listopadu 2012, 00:00 - (myš)
05. listopadu 2012, 00:00

Lihovary

Od jara příštího roku mají být zavedena další opatření, jejichž cílem je eliminovat černý trh s alkoholem. V úvahu přichází především prodej kolků, resp. kontrolních pásek za cenu spotřební daně. „Počítáme, že přechod na nový systém bude zaveden od dubna příštího roku,“ řekl týdeníku Euro ředitel likérky Granette & Starorežná Distilleries Pavel Kadlec. Změny přinese nový zákon o povinném značení lihu. Jeho návrh by mělo ministerstvo financí předložit vládě v prosinci.

Unie výrobců a dovozců lihovin, jež zastřešuje dvanáct největších firem z oboru, ale uvedeným opatřením není nadšená, protože by obrovským způsobem zatížilo firemní cash flow. „Prodej kolků za cenu spotřební daně by jenom stimulovalo černý trh. Komplikovaný by byl i celý proces s tím spojený, jak by se s kolky zacházelo, jak by se vydávaly a podobně,“ namítá viceprezident unie a provozní ředitel společnosti Jan Becher – Karlovarská Becherovka Vladimír Darebník.

Výrobci proto navrhují jiná opatření pro zajištění kolků, například formou kauce. „Jsme ale teprve na začátku debat. Finální řešení ještě není známé. Rozhodně by se mělo regulovat množství kolků, které výrobci objednávají, jejich případné odcizení či ztráta,“ vysvětluje Darebník. Obchodníci s nelegálním alkoholem totiž často používali trik, kdy si objednávali nové kolky s odůvodněním, že ty staré ztratili. Jiný systém údajně fungoval v likérce Drak, jejíž představitelé čelí trestním oznámením v souvislosti s metanolovou aférou.

Firma si prý v minulosti objednala kontrolní pásky, které by jí vystačily na deset let dopředu. V novém zákoně o povinném značení lihu chce resort financí také snížit objem spotřebitelského balení ze šesti litrů na jeden, s výjimkou tzv. dárkových balení ve skle, která budou moci být až třílitrová. Zavést by se měly i peněžité sankce za zničení, ztrátu nebo odcizení kontrolních pásek až do výše spotřební daně z lihu. Změnit by se měla i podoba kolků, aby znemožnila jejich padělání.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít