Kobercový nálet

02. února 2015, 00:00 - Vladan Gallistl
02. února 2015, 00:00

Čínský boj proti korupci vyprázdnil kasina, luxusní butiky. A omezil také přístup ke vzdělání

Ani čtyři měsíce po začátku školního roku nemůže Čchen Ťin dostat svou dvanáctiletou dceru na některou z prestižních středních škol v desetimilionovém městě Š’-ťia-čuang v severní Číně. Problém je jediný: nemůže nikoho uplatit.

V Číně totiž panují omezení podle trvalého bydliště i pro přijetí na školu. V minulých letech dokázali čínští rodiče pomocí peněz a známostí tyto restrikce překonat a umístit své děti na nejlepších veřejných školách.

Loni se situace výrazně změnila – kvůli dopadům antikorupčního tažení prezidenta Si Ťin-pchinga. Vzali si ho k srdci představitelé škol, což nepotěšilo Čchen Ťin. Ta se nevzdává. „Musí být nějaká cesta,“ uvedla v rozhovoru pro agenturu Bloomberg s tím, že je připravena zaplatit za přístup k lepšímu vzdělání až sto tisíc jüanů (395 tisíc korun).

Historický sešup v Macau Příklad Čchen ukazuje, jak antikorupční politika čínského prezidenta Si Ťin-pchinga zasáhla všechny části čínské společnosti. Protiúplatkářské tažení Si vyhlásil, jakmile se na konci roku 2012 dostal k moci. Tehdy slíbil, že Peking „půjde po tygrech i mouchách“ neboli po vysoce postavených kádrech stejně jako po úřednících na nižších příčkách hierarchie. Od té doby bylo potrestáno okolo sto tisíc úředníků včetně vysokých politických špiček (například bývalý ministr železnic Liou Č’-ťün), přičemž řada z nich doživotním vězením či trestem smrti.

Protikorupční tažení dokonce způsobilo, že největší hazardní centrum světa v Macau zažilo loni první propad v historii. Hrubé příjmy, které se sledují od roku 2002, klesly o 2,5 procenta na 352,7 miliardy macajských patacas (1,02 bilionu korun). V prosinci se dokonce snížily o třicet procent ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku. „Nejsilnějším faktorem byla antikorupční kampaň,“ uvedl pro Financial Times Michael Ting, analytik hazardního odvětví z malajsijské banky CIMB.

Z ruletových a baccaratových stolů zmizeli zejména velcí hráči, kteří v jedné hře dali na stůl desítky až stovky tisíc dolarů. A tyto peníze už jsou pryč asi nevratně. „Hráči ultra high-end se do Macaa už nevrátí,“ upozornil Ting.

V dalších letech tak budou kasina trpět dál a nejen v Macau, ale i v Las Vegas, které bylo rovněž častým cílem čínských hráčů. „Nová vláda je velmi, velmi odhodlaná. Nejde o krátkodobý trend,“ prohlásila portfolio manažerka Joohee An ze skupiny Mirae Asset. V dlouhodobém horizontu přesto zůstává ohledně kasin v Macau optimistická.

Světovou hazardní Mekku trápí rovněž přísnější vízová politika. Ta zkrátila čas, který mohou Číňané v Macau strávit, a prodloužila dobu, která musí uplynout od poslední návštěvy. Zájem čínských gamblerů zchladilo rovněž zpomalující se čínské hospodářství, které vzrostlo pouze o 7,4 procenta, což je nejméně za posledních čtyřiadvacet let. Hazardnímu odvětví neprospělo ani zavedení zákazu kouření v prostorech kasin. Na kasina doléhají také rostoucí náklady na zaměstnance, které vzrostly v prvním loňském pololetí meziročně o devatenáct procent.

Všechny vlivy tlačí zisky provozovatelů „hazardních chrámů“ dolů. A s tím klesají rovněž jejich akcie. V průměru se loni hodnota akcií šesti provozovatelů kasin v Macau snížila o čtyřicet procent. Například akcie společnosti Galaxy Entertainment Group se propadly o sedmatřicet procent a Sands China ztratila čtyřicet procent ze své hodnoty.

Výrobci luxusu trpí Kromě hazardního trhu v Macau se však poprvé v historii smrskl rovněž čínský trh s luxusem. Prodeje luxusního zboží se podle studie konzultační společnosti Bain & Company propadly o jedno procento na 115 miliard jüanů (454,3 miliardy korun). Důvodem byl podle studie pokračující dopad antikorupční kampaně a kampaně volající po střídmosti, které omezily „rozdávání luxusních dárků“.

Klesl zejména zájem kupujících o nejdražší hodinky, pánskou módu a kožené zboží.

Nákladné dárky pro úředníky jsou tradicí, kterou si místní podnikatelé udržují dobré vztahy s úředníky. Minulý rok pocítil změnu šéf pekingské společnosti Kingsberry Group Cchaj Siao-pcheng. V říjnu, před tradičním čínským svátkem, mu volalo méně státních úředníků se žádostí o dárek. V běžném roce přitom obdaroval přes sto úředníků. Loni musel zaplatit pouze asi dvaceti lidem. „Úředníci mi volávali týdny před svátkem, aby mi připomněli, že nemám zapomenout na jejich dárky,“ řekl pro Bloomberg Cchaj.

Vidět je to i na penězích, které podnikatel vynaložil na úplatky, aby se ochránil před úředními zásahy nebo postihy. Běžně dával okolo jednoho milionu jüanů, zatímco loni ušetřil na úplatcích okolo 800 tisíc jüanů.

„Doufám, že jednoho dne nebudu muset dávat úplatky vůbec za nic, přestože budu muset stále platit za udržování dobrých vztahů,“ připustil Cchaj. Tlak na úředníky ze strany vlády musí být podle něj setrvalý. Vzhledem k obřímu čínskému trhu pocítily nižší zájem o luxus největší světové firmy v oboru.

Světová luxusní dvojka – švýcarská společnost Richemont – v listopadu uvedla, že kvůli slabší poptávce klesl zisk v prvním pololetí o 23 procent. Horší výsledky kvůli čínskému tažení proti extravaganci hlásí rovněž výrobce koňaků a dalších prémiových destilátů Rémy Cointreau, konkurenční Diageo, výrobci skotské whisky nebo například dražších vín.

Oproti minulosti pozorují menší zájem kupců rovněž butiky s luxusním zbožím v Hongkongu. Luxusní hotely v Číně často požadují snížení svého pětihvězdičkového statusu na čtyřhvězdičkový, aby se do nich nebáli jezdit návštěvníci z řad čínských úředníků a představitelů Čínské komunistické strany.

Boj s korupcí má současně vedlejší efekty.

Podle klenotníka v provincii Henan, který se agentuře Bloomberg představil jako Sia, berou úředníci peníze jen od lidí, kterým věří. Ale řeknou si o větší částku. Za povolení k otevření nových obchodů musel zaplatit třikrát víc, než bývalo zvykem.

Úředníci odcházejí z MBA Opačný problém, než řeší matka dvanáctileté školačky Čchen Ťin, mají školy poskytující vzdělání pro výkonné ředitele – Executive MBA program. Čínské prestižní vysoké školy uvádějí, že patnáct až třicet procent studentů se během podzimu z těchto vzdělávacích programů odhlásilo.

Důvod? Loni v červenci vláda prohlásila, že jde spíše o luxusní setkání pro navázání kontaktů než o vzdělávací kurzy. „Antikorupční opatření měla velký dopad na zápisy do programu MBA,“ uvedl pro list The Wall Street Journal Lu Siung-wen, děkan School of Management při šanghajské Univerzitě Fudan.

Lidé odcházejí dokonce i ze škol, kde dostali stipendium pokrývající až devadesát procent školného, což je příklad pekingské Cheung Kong Graduate School of Business.

Vzdělávala úředníky pro komunikaci s podnikateli. „Vztahy jsou nejdůležitější věcí v čínském byznysu, proto lidé touží po jejich budování v malých skupinách, kde si vzájemně věří,“ prohlásil profesor financí Čchien Š’-čeng z Univerzity Fudan.

Cchaj Siao-pcheng z Kingsberry Group si myslí, že není možné zabít najednou všechny „mouchy“, a volá po změně celého systému, který dává úředníkům příliš mnoho moci. Na ochotu úředníků vzít si peníze, což by umožnilo její dceři studovat, naopak stále spoléhá Čchen Ťin: „Nevěřím, že školní úředníci by mohli mít dveře zavřené navždy. Nemohou si dovolit současný životní styl, pokud se vzdají peněz.“ l

Čínští rodiče upláceli běžně úředníky, aby dostali své děti na nejlepší veřejné školy. Loni se situace výrazně změnila.

Kasina prohrávají Příjmy z hazardu v Macau poprvé v historii klesly kvůli protikorupčnímu tažení a zpomalení čínské ekonomiky

Zdroj: Macao Gaming Inspection and Coordination Bureau

O autorovi| Vladan Gallistl • gallistl@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít