Klikař z Frýdku - Euro.cz

Přihlášení

Klikař z Frýdku

, ing. Marcela Alföldi Šperkerová,
Klikař z Frýdku
Zdroj: Euro.cz

Post náměstka ministra průmyslu jako stupínek v kariéře

Od poloviny února má ministerstvo průmyslu a obchodu nového náměstka na sekci nerostných surovin, energetiky a hutnictví. Ještě ani ne pětatřicetiletý bývalý ředitel Hutního projektu Frýdek-Místek Martin Pecina vystřídal dosavadního náměstka Františka Kubelku.

V přímé linii.

Pracovní kariéra čerstvě instalovaného náměstka je přímo čítanková. Stejně tak život Martina Peciny se jeví jako nalinkovaný. Jeho přízvuk již na první poslech prozrazuje rodáka ze severní Moravy. Tam se v roce 1968 narodil (v Českém Těšíně), strávil dětství a jinošství (v Havířově), studoval (v Ostravě) a pracoval a posléze žil (ve Frýdku-Místku). Region opustil až nyní, když díky nové funkci přesídlil do Prahy. Manželku a své dvě malé děti, devítiletou dceru a šestiletého syna, zatím nechal ve Frýdku. „O nějakém stěhování zatím nepřemýšlíme, stejně by to šlo nejdřív na podzim, až s novým školním rokem,“ vysvětlil Pecina.
Nový náměstek absolvoval v roce 1991 obor výrobní systémy s průmyslovými roboty a manipulátory na Strojní fakultě Vysoké školy báňské. Hned po promoci nastoupil do rodinné firmy Proxima. Firma, kterou založili jeho rodiče, se soustředí na vedení účetnictví, vývoj softwaru a obchodní činnost. Právě obchodní stránku měl mladý Pecina na starosti. S rodiči vydržel pracovat čtyři roky. „Odešel jsem, když se rozešly naše představy o budoucnosti firmy. Rodiče ji dnes v podstatě utlumují. Já jsem dal přednost kariéře a také jsem se chtěl vrátit do oboru,“ vypráví.

Stoupání.

Díky poradenské personální agentuře dostal tři nabídky, vybral si post asistenta generálního ředitele společnosti Hutní projekt Frýdek-Místek. V uvedeném křesle vydržel jen rok a čtvrt, pak se totiž uvolnilo místo ekonomického náměstka. Vzhledem k tomu, že Pecina už začal studovat ekonomický postgraduál MBA, tehdejší generální ředitel mu funkci sám nabídl. Studium na Masarykově ústavu vyšších studií ukončil v roce 2000. To už byl generálním ředitelem Hutního projektu.
„V roce 1999 odcházel minulý ředitel na jinou funkci a představenstvo firmy se shodlo, že Pecina by se na místo hodil. Působil velmi pozitivně, i když byl poměrně mladý. Je zdravě ctižádostivý, pracuje na sobě, má přirozenou autoritu nejen u zaměstnanců, ale i směrem ven,“ prohlásil majoritní akcionář Hutního projektu Frýdek-Místek Zdeněk Ručka. Během necelých tří let Pecina dokázal vystoupat po firemním žebříčku až na stupínek nejvyšší. Měl štěstí, že se vždy včas uvolnilo vhodné místo. „Asi jsem klikař,“ komentuje nyní své úspěchy s nadsázkou.
Bývalý zaměstnavatel na Pecinu pěje jen samou chválu. Pod jeho vedením se Hutní projekt prý stal jedním z největších domácích projekčních ústavů, firma projektovala například továrnu pro Philips v Hranicích a teď v konsorciu dalších dvou společností vytvářejí plán pro společnou automobilku japonské Toyoty a francouzského koncernu PSA v Kolíně. Ručka, který si s Pecinou tak říkajíc zašel i na pivo, dodává, že nový náměstek své funkci i kariéře obětuje hodně, stále na sobě pracuje a vzdělává se, hovoří anglicky a rusky. „Pokud by se sem někdy chtěl vrátit, což nepředpokládám, tak ho rádi uvítáme zpět,“ dodává.

Náměstek je manažer.

Angažmá v roli náměstka ministra průmyslu a obchodu chápe impozantně vyhlížející Pecina spíše jako manažerskou pozici. A proto si myslí, že poměrně nízký věk není rozhodně na překážku. „Díky tomu mi snad nebude dělat potíže rychle se vpravit do problematiky a dostudovat, v čem mám mezery,“ míní Pecina. Ostatně se vzděláváním již začal, když zhruba před měsícem nabídku na tuto zčásti politickou funkci dostal.
Ministr průmyslu a obchodu Jiří Rusnok uvedl, že obsazení funkce náměstka diskutoval s odbornými kruhy a Martin Pecina byl doporučen jako jeden z kandidátů. „Nakonec jsem se rozhodl pro něj, protože myslím, že má na tuto pozici odborné i manažerské předpoklady,“ upřesnil ministr.
A jaké má čerstvá tvář v čele ministerstva cíle? Rozhodně nikterak nízké: „Chtěl bych dotáhnout oblast politik, zejména tu energetickou. Chtěl bych přispět k tomu, ať v Evropě fungujeme jako silná entita se silným průmyslem, abychom byli maximálně nezávislí na zdrojích, tedy aby naše podmíněnost na importu surovin byla co nejnižší.“ Doplňuje, že se chce zasadit o co největší využití obnovitelných a netradičních zdrojů, jako například biomasy, zároveň je však nepovažuje za samospasitelné. „Myslím, že odstavovat stávající zdroje atomové energie by byl nesmysl a stejně tak není optimální zvyšovat naši závislost na ropě a plynu, když je musíme zcela dovážet. Z dlouhodobého hlediska nezbývá než dát prostor atomové energii,“ naznačuje Pecina, jakým směrem se bude jeho strategie ubírat.
Na hodnocení, jak bude úspěšný v prosazování svých názorů, si zatím budeme muset počkat. Jeho bývalý kolega míní, že Pecina má díky svým manažerským schopnostem, přehledu a přirozené autoritě velkou šanci na ožehavém křesle obstát.
Pecina tvrdí, že další politické ambice nemá. „Vím, že na ministerstvu nebudu do důchodu. Až skončím, tak bych chtěl pracovat v nějaké větší firmě z mého oboru. A nebránil bych se ani práci v zahraničí,“ plánuje náměstek.