Klid v zákopech do října - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Klid v zákopech do října

, Zdeněk Fekar,
Klid v zákopech do října
Zdroj: Euro.cz

Electro World

PRAHA (zdf) – Zdánlivý klid vládne v zákopech trhu s elektrospotřebiči. Bojovníky čeká podzimní útok. Bude tvrdý. Fronta se rozšířila o dalšího hráče. Počátkem října otevírá svůj první hyperstore na pražském Zličíně firma Electro World, patřící do sítě britského giganta Dixons. Ten je proslulý agresivní cenovou a komunikační strategií a střídmým přístupem k úrovni poskytovaných služeb. Už na jaře firma ohlásila válečný plán: v brzké době ovládnout pozici jedničky či dvojky trhu (EURO 12/2002).
Zličínské otevření nabralo menší zpoždění – původní plány počítaly se zářím. „Důvodem zpoždění jsou záplavy některých subdodavatelů,“ přiznává ředitel Electro Worldu Jiří Řízek. Firmu samotnou ale povodně nijak nezasáhly, v současnosti dvě stovky zaměstnanců absolvují specializovaná prodejní a produktová školení. Na většinu konkrétních otázek však ředitel Řízek zatím odmítá odpovídat, prý by to bylo předčasné.
Ještě letos přivítá zákazníky také druhá pobočka v Průhonicích. Standardně mají obchody tři a půl až čtyři tisíce čtverečních metrů prodejní plochy včetně skladového zázemí –zhruba tolik, co polovina hypermarketu. Na jaro 2003 firma chystá třetí pražský market v lokalitě Černý Most. Další expanzní plány jsou ale tabu.
„Chceme nejlépe vyhovět potřebám zákazníků. Naší koncepcí je profilovat se jako prodejna značkového zboží,“ naznačuje strategii šéf firmy. Electro World bedlivě sleduje servis poskytovaný konkurenty, ale úroveň služeb rozhodně nepatří mezi priority. „Nepovažujeme za nutné být příliš o mnoho lepší,“ potvrzuje Řízek. Firma naopak intenzivně dbá na to, aby byla schopna garantovat zákazníkům nejnižší ceny.
Právě nízké ceny jsou přitom základní zbraní všech elektrořetězců. Do protiútoku už vyrazila společnost Europe Technic provozující síť Electrocity. Její billboardy v podstatě kopírují strategii konkurence: lákají extrémně nízkými cenami vybraného sortimentu. Firma si však koleduje spíše o negativní reakce zákazníků. Několik pokusů koupit například televizor Thomson, inzerovaný za necelých dva a půl tisíce korun, totiž skončilo neúspěšně: podle prodavačů takové zboží buď „vůbec ještě nebylo“, nebo „by mělo přijít v nejbližších dnech“ – kampaň ale běží už od srpna. Slíbené vyjádření či alespoň vysvětlení, proč zákazníci nemohou koupit inzerované zboží, však z Electrocity nepřišlo.
Stejnou zbraň nízkých cen zatím proti Electro Worldu žádný další konkurent nenasadil. Datart sice přišel s nabídkou splátkového prodeje „deset procent teď, devět dalších splátek až od ledna“, víc než na nového rivala tak ale reaguje na záplavy. Společnost totiž sídlí v pražském Karlíně silně zdecimovaném velkou vodou. „Dokážeme se přesně vcítit do pocitů lidí ze zatopených oblastí. Proto jsme pro ně okamžitě připravili tuto nabídku,“ vysvětluje generální ředitel Datartu Pavel Sláma. Reagovat na vstup Electro Worldu by v podstatě podle šéfa Datartu nemělo smysl. „Záruka nejnižší ceny, kterou poskytujeme, jde nad rámec dočasného snížení cen vybraných výrobků,“ tvrdí Sláma. V kostce: jeho ceny zrcadlí nabídku konkurentů a pokud firma v případě některé položky nezareaguje dost rychle, vrátí kupujícímu cenový rozdíl.
Bez strachu žije i společnost Okay. „Známe potřeby zákazníka a i nadále se budeme snažit oslovovat nabídkou nejlepších cen,“ uvádí Pavlína Bučková z reklamního oddělení. Podle firemních průzkumů velkou část kupujících tvoří stálá klientela, s jejíž věrností je možné počítat. Firma Okay, která letos v dubnu vstoupila na slovenský trh, se na britského konkurenta dokonce těší. „Může se to zdát paradoxní, ale podle našeho názoru pozitiva vstupu Electro Worldu převyšují případné negativní dopady,“ říká Bučková a přirovnává situaci k příchodu Českého Mobilu – větší konkurence v konečném důsledku přinesla růst všem operátorům.

Ohodnoťte tento článek
Diskuze