Kletba uraženého otce

21. října 2013, 00:00 - Petr Weikert
21. října 2013, 00:00

Občanští demokraté přišli o auru Václava Klause a klesají na hranici volitelnosti. Musejí hledat a najít sami sebe

Naproti sídlu jihočeské ODS v Českých Budějovicích visí předvolební billboard s tváří zakladatele strany Václava Klause. Straníkům však obří plakát radost nedělá. Spolu s bývalým prezidentem z něj hledí do oken kanceláří také Jana Bobošíková, jejíž politické hnutí bývalý prezident podporuje. Krutý „žert“ vystihuje historicky ojedinělou situaci, v níž se strana nachází. Poprvé od jejího vzniku stojí Václav Klaus ve volbách zcela otevřeně proti ní. A ODS proti němu.

NAŠTVANÝ OTEC

Pro občanské demokraty to znamená, že přišli o svého gurua a zakladatele. Jakkoli se to může jevit i jako pozitivní zpráva, ODS odklonem od Klause před volbami žije. Nebo přesněji řečeno, silně to prožívá ve svém politickém pádu. „Podporu hnutí Hlavu vzhůru ze strany Václava Klause považuji za politicky nešťastné rozhodnutí. Pan prezident jednou větou říká, že se pravice štěpí, a na druhou stranu se rozhodne podporovat nové, malé hnutí, které navíc zdaleka není pravicové, ale slepené z ODS, ČSSD, Věcí veřejných a Jany Bobošíkové, která kandidovala na Hrad za komunisty,“ stěžuje si úřadující předseda strany Martin Kuba.

Byl to on sám, kdo po pádu vlády vyzýval, aby se kdysi nejsilnější strana, jež aspiruje na propadák voleb, vrátila ke Klausovým myšlenkám. Na rozdíl od Miroslavy Němcové Kuba nepřímo nabízel Klausovi vstupenku zpět do ODS. Strana by se tak dostala ze svízelné situace, v níž se ocitla, když ji přidusil sám její otec. Získala by zpět jako symbol silnou osobnost, jež straně od odchodu Mirka Topolánka výrazně chybí. „Je to krok, který mě i lidsky mrzí vůči členům ODS, kteří za Václavem Klausem vždycky stáli a hájili jeho politiku i v dobách, kdy za to ODS nesla poměrně vysoké politické náklady. Mám na mysli zejména ty sporné body prezidentské amnestie z ledna, které řada členů ODS shovívavě komentovala,“ nemůže Kuba Klausovi jeho počínání zapomenout.

Václav Klaus nejprve s podporou hnutí kolem Jany Bobošíkové váhal. Otevřeně ho podpořil až počátkem října v rozhovoru pro deník Dnes. A nezůstal jen u toho. „Tak, jak se dneska ODS vyvíjí, bych nikomu nedoporučoval, aby ji volil,“ řekl deníku.

Jeho slova přišla v době, kdy ODS v preferencích ztrácí, a stranu mohou ještě více srazit ke dnu. Ví to i Martin Kuba. „Někteří voliči určitě podpoří hnutí Hlavu vzhůru, což povede jen k tomu, že se to hnutí stejně nedostane do sněmovny, a z těch jeho tří čtyř procent budou dvě, která ubudou ODS. Pak budeme diskutovat nad tím, že ODS slábne. To je stejné, jako když Mirek Topolánek spolupracoval s Miroslavem Kalouskem nad úvahou založit TOP 09, a pak jsme se divili, že nám ubývají hlasy,“ zlobí se šéf ODS.

Strana by se přesto měla podle něj z Klausových kroků učit. „Já jsem Václava Klause vždy uznával jako člověka, který stranu v určité době ideově tvořil. ODS by se měla vrátit k práci s členskou základnou a ideovým debatám, v tom byl Václav Klaus inspirující postavou. Jeho poslední výroky však ukázaly, že o tu spolupráci nestojí,“ míní Kuba.

HORŠÍ NEŽ BABIŠ A OKAMURA?

Pro občanskou demokracii jako by to bylo prokletí. Každý její předseda se po odchodu na své bývalé kolegy naštval a odvrátil se od nich. Udělal to Václav Klaus, udělal to Mirek Topolánek, zachoval se tak i Petr Nečas. Do kampaně se nijak nezapojuje, nikomu neradí ani nepomáhá, sám úřadující předseda s ním krátce mluvil naposledy před měsícem.

Občanským demokratům se teď bude hodit každé procento. Pár dní před volbami jim průzkum agentury Médea Research přisoudil dokonce až sedmé místo a pět a půl procenta. Ostatní průzkumy přisuzují občanským demokratům něco mezi 6 až 11 procenty. I tak je to pro stranu historický propad, což je znát i na úsporném vedení předvolební kampaně. V předtuše neúspěchu

ODS podle vlastních propočtů utratí něco kolem 35 milionů korun. Před posledními sněmovními volbami to bylo dokonce přes 200 milionů.

Strana není v dobré kondici ani proto, že má dluhy. Podle poslední výroční zprávy dosahovaly 43 milionů korun. A méně poslanců vzešlých z voleb pro ni bude také znamenat méně peněz ze státní pokladny. Dosud za mandáty strana ročně dostávala 45 milionů. Šéf Kuba ví, že nastávají hubené časy a otevřeně se chystá na roli v opozici. „Chceme samozřejmě dosáhnout co nejlepšího výsledku, opoziční role však není nic, čeho by se strana měla bát. Po sedmi letech vládnutí je někdy i přirozené, když něco takového přijde,“ říká.

NE PRO ANO

Kuba také nechce vést partaj do koalice s žádným novým hnutím. Podle předvolebních průzkumů má velkou šanci dostat se do sněmovny třeba ANO 2011 miliardáře Andreje Babiše. „My, kteří jsme zažili koalici s Věcmi veřejnými, což vlastně přispělo ke složité pozici ODS, si tu koalici umíme představit velmi těžce. Ve hnutí ANO je nečitelná struktura lidí, kteří svět vnímají úplně jinak. Já myslím, že za dva roky bude sám Andrej Babiš překvapen vývojem, který možná dnes ani nedokáže docenit, stejně jako to kdysi nedokázali Vít Bárta a Radek John,“ věští Martin Kuba.

Po prohraných volbách bude muset ODS udělat ve straně nový pořádek, ořezat výdaje (možná prodávat majetek) a velmi pravděpodobně si zvolí i nového řádného předsedu a nové místopředsedy. Stát by se to mělo na kongresu, který plánují občanští demokraté na prosinec. Nyní se mezi sebou domluvili, že nebudou ventilovat svoje ambice, aby nerozbili poslední střípky z dojmu celistvosti kdysi dominantní strany. „Počkejme po volbách,“ odbývá úřadující šéf strany dotazy, zda bude na předsedu kandidovat. Je to ale pravděpodobné. Vymezil se i proti bývalému předsedovi Petru Nečasovi. Špatně podle něj vysvětloval členům strany kroky, které strana ve vládě dělala.

Do hnutí Hlavu vzhůru, které přetáhlo občanským demokratům Václava Klause, přešli i další bývalí poslanci a členové ODS. Mezi nimi třeba Tomáš Úlehla, který pomáhal zbořit sněmovní stojedničku, nebo pražští politici Pavel Caldr a Bohumil Zoufalík – starosta Prahy 10 je dokonce lídrem pražské kandidátky hnutí Hlavu vzhůru. Poslanec Michal Doktor na rozdíl od nich neodešel v době sněmovní krize. Vadilo mu, když se ministrem průmyslu stal Martin Kuba, jinak jeho kolega z regionu.

Poslanec oznámil svůj odchod z ODS v listopadu 2011 a Kubu přirovnal k medúze, k níž není radno se přibližovat. Sám Kuba říká, že žádná elita ze strany neodešla. „Pro mě je smutný pohled na Miroslava Jeníka, který bojuje o kandidátku ve středních Čechách za ODS, a když se mu to nepodaří, najdete ho za pár dní na listině Jany Bobošíkové v Královéhradeckém kraji. To jsou smutné osobní případy,“ komentuje.

ODS se podle úřadujícího předsedy k hranici volitelnosti propadla proto, že pyká za nepovedené projekty svých koaličních partnerů ve vládě, jako jsou sKarty nebo registr vozidel. „Byť to nebyly resorty ODS, měli jsme premiéra a sklízeli jsme ta negativa,“ říká. Až po opětovném dotazu nerad připouští, že chybou ODS také bylo, že se nedokázala očistit od lobbistických struktur a srazila ji hlavně aféra Petra Nečase a Jany Nagyové. Kuba to vnímá jako podraz, který stranu poškodil, aniž by se obvinění hlavních aktérů jasně prokázala. Je to zajímavá paralela. Podobně vnímal Jiří Paroubek Kubiceho zprávu. „Dodnes se neví, čí bylo těch policií zabavených 150 milionů. Dnes ta kauza zdaleka nevypadá tak, jak se jevila na počátku. Jsem zvědav, co všechno v tom skutečně je reálné, a co ne,“ podotýká Kuba.

Stín hráčů v pozadí má jeho strana dodnes. Na Plzeňsku je to Roman Jurečko a v jižních Čechách Pavel Dlouhý. Titul kmotra mu dal někdejší šéf ODS Mirek Topolánek, sám s Markem Dalíkem v zádech.

Šéf ODS Martin Kuba vnímá Nečasovu kauzu jako podraz, který stranu poškodil, aniž by se obvinění jasně prokázala. Je to zajímavá paralela. Podobně vnímal Jiří Paroubek Kubiceho zprávu.

Pro občanskou demokracii je to jako prokletí. Každý její předseda se po odchodu na své bývalé kolegy naštval a odvrátil se od nich.

O autorovi| Petr Weikert • weikert@mf.cz


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Finance
Kolik si do konce roku vložit na penzijko, stavebko a životko?
Akcie Apple a Alphabet vymazaly letošní zisky
Jak si vyřídit živnostenský list a kolik to bude stát?
Kdy potřebujete návrh vkladu do katastru nemovitostí? Jde to online?
Zdražil váš dodavatel? Právě teď můžete bezplatně odejít
Auta
Jízdní dojmy: Autobusy Isuzu
Volkswagen Atlas Cross Sport: Další SUV s karoserií „kupé“ se představuje v sériové podobě
Kvíz: Poznáte auto jen podle fotky zadního světla?
CNG autobusy Solaris pro Paříž
Nová Mazda3 se ukázala v Praze. Jen dva týdny po světové premiéře v L.A.
Technologie
Cnews FM: Produkty od Googlu mizí, herní obchody přibývají [podcast]
Subnautica navždy zdarma: parádní dárek nově spuštěného Epic Games Storu
Tohle je 25 nejhorších hesel roku 2018. Stále vede 123456
Xbox Game Pass jen za polovinu. Za 1500 Kč můžete hrát 100+ her po celý rok
Stáhněte si zdarma hry Lego The Hobbit a Full Throttle Remastered
Hry pro příležitostné hráče