Klapy klap

21. března 2016, 00:00 - PETR WEIKERT
21. března 2016, 00:00

Andreji Babišovi zřejmě může projít cokoli. Nahrává mu oportunismus koaličních partnerů ČSSD a lidovců

Pro lidovce a sociální demokraty je kauza Čapí hnízdo jejich koaličního partnera Andreje Babiše to nejlepší, čeho se jim podařilo „dosáhnout“. Ironií je, že proto nemuseli udělat vůbec nic. Teď jen usilují o to, aby na vicepremiérovi a ministru financí podezření z podvodu s evropskými dotacemi zůstalo co nejdéle, a před volbami tak nejsilnějšího politika oslabili.

Andreje Babiše čeká ve středu 23. března velké představení. Na mimořádné sněmovní schůzi bude vysvětlovat okolnosti přidělování dotací pro Farmu Čapí hnízdo, která nejprve patřila do jeho holdingu, pak chvíli ne, získala dotaci a poté zase přešla pod jeho Agrofert.

Prvního úspěchu v boji o své očištění už dosáhl.

Prezident Miloš Zeman slíbil, že v dubnu Babišovu kritizovanou farmu navštíví.

„Já to toho třiadvacátého vysvětlím, ale samozřejmě, že ti, kteří mě nesnášejí a jejich jediný cíl je, abych odešel z české politiky, si » zase najdou svoji teorii,“ prohlásil vicepremiér před schůzkou s prezidentem. Ministr financí slíbil, že na schůzi sněmovny dokonce odtajní jméno majitele Farmy Čapí hnízdo z doby, kdy o? ciálně nepatřila Agrofertu a měla anonymní akcie.

OLAF

Kromě české policie řeší Babišovo Čapí hnízdo i Evropský úřad pro boj proti podvodům OLAF. Právě jeho verdikt bude v kauze klíčový. Do Česka z úřadu podle zdrojů týdeníku Euro přicházejí zcela protichůdné informace, což ukazuje na to, jak je Babišovo okolí v této věci agilní.

Zatímco lidé blízcí vicepremiérovi vypouštějí informace, že OLAF nemá s hnízdem problém, vicepremiérovi oponenti tvrdí, že úřad už jen čeká na to, až bude v Česku situace nakloněná zásadní zprávě o podvodu. Pravdou je, že si Babišovi podřízení z ministerstva stěžovali na úřednici, které měla na OLAF údajně vyzvídat. Pověřil ji tím prý náměstek ministra Tomáš Vyhnánek.

Případ dostal posléze na stůl prošetřovatel Úřadu vlády Jan Kněžínek. Andrej Babiš bude mít ve sněmovně opravdu co vysvětlovat. Byť jde „jen“ o čtyřiapadesátimilionovou dotaci, je to právě on jako ministr financí a vicepremiér protikorupční vlády, který by se měl držet od podezření co nejdále. V Česku navíc politici museli odstupovat i za daleko menší prohřešky. Ministru průmyslu Martinu Kocourkovi stačila jedna nepovedená tisková konference, kde se přiznal k „odklonění“ peněz kvůli rozvodu. Premiér Stanislav Gross se zamotal do vysvětlování 900 tisíc korun na byt. Mirka Topolánka položily výlety na lyže vládním letadlem, volvo od lidí blízkých J&T a rozhovor pro časopis Lui, kde mimo záznam nevybíravě hovořil o premiérovi Janu Fischerovi.

Babiš se v porovnání s ostatními zamotává do svého problému daleko hůř. Věc proběhla následovně: Jeho ZZN Agro Pelhřimov se v únoru 2008 přejmenovalo na Farmu Čapí hnízdo s anonymními akciemi. Ve vedení podniku seděli Babišovi příbuzní, což naznačuje, že firmu tak mohl dál ovládat. Později k tomu vydal několik protichůdných vyjádření. Prý vůbec nevěděl, komu farma patří, později řekl, že údajně „nějakým advokátům“. Zároveň se v jiných vyjádřeních k farmě znal jako „ke svému nejlepšímu projektu, jaký kdy vymyslel“, a že „nejlepší místo k životu je moje farma“. Každopádně v této nejasné době Farma Čapí hnízdo coby malý a střední podnik z oblasti cestovního ruchu dosahuje na evropskou dotaci a staví hotel, ekocentrum, restauraci, malou zoo a konferenční sál. Pokud by projekt vlastnil holding Agrofert, na dotaci by kvůli své velikosti nedosáhl.

Později se Farma Čapí hnízdo spojuje se společností Imoba, která se stará o nemovitosti Agrofertu, a spadá tedy zpět do holdingu. Podle Babiše to bylo proto, že původní projekt byl neúspěšný a před krachem. Kdyby ho prý jeho holding nepřevzal, Česko by muselo dotace vracet.

Babiš také projekt hájí tím, že dotace úřady kontrolovaly a na žádný problém nepřišly. Není to ale tak úplně pravda, podle závěrů auditu zveřejněných serverem Neovlivni.cz si Farma Čapí hnízdo nechala proplatit část dotace ještě předtím, než zaplatila fakturu a dostala za to milionové penále, pokuta se ale později snížila na desítky tisíc.

ANDREJ BEZZUBÝ

Pěna dní ale není pro Babišovy koaliční partnery důležitá. Premiér Bohuslav Sobotka nechce rozbít kvůli Čapímu hnízdu koalici, a pokud by bylo na něm, nemusela by o problému ani jednat sněmovna. Šéf lidovců Pavel Bělobrádek je k Babišovi příkřejší, ale o konci koalice také nemluví. Oběma jde hlavně o to, jak dominantního ministra ukočírovat, a každá jeho chyba jim k tomu dává dobrý důvod. Lidovci nedávno třeba podpořili opoziční návrh, aby se nemohly firmy členů vlády ucházet o veřejné zakázky, pokud v nich politici vlastní více než deset procent.

Norma kvůli nesouhlasu sociálních demokratů neprošla, ale je tu ještě jeden zákon proti Babišovi, který kromě lidovců chce podpořit i ČSSD. Jde o novelu zákona o střetu zájmů. „Sociální demokracie je připravena hlasovat tak, aby se zpřísnil zákon o střetu zájmů a zpřísnily se podmínky, které se týkají podnikání členů vlády. Nebudeme to dělat v zákoně o zadávání veřejných zakázek, protože je to sporné,“ vysvětlil premiér Bohuslav Sobotka.

Velmi dobře tuší, že netráví vedle Andreje Babiše poslední volební období a právě nová pravidla by od toho příštího měla začít platit. Sobotka tím také řeší potíž uvnitř strany. Kolegové mu vyčítají slabý postoj vůči Babišovi.

Andrej Babiš je pochopitelně naštvaný, že se ho koalice snaží osedlat. Otevřeně hovořil o tom, jestli má vláda ve stávající podobě vůbec ještě smysl. Chtěl pak rovněž zkrátit její volební období o několik měsíců, aby se volby konaly už v létě 2017. „Jestli něco Andreji Babišovi vyčítám, je to jeho nedůslednost. To, co dokáže ušetřit, nechá rozházet své koaliční partnery,“ říká podnikatel Radim Jančura, Babišův podporovatel. O tématu Čapího hnízda prý s vicepremiérem mluvil. „Nepochybuji, že to vysvětlí. Možná pak zůstane nějaký škraloup z průběhu té kauzy, ale nebude to nic, co by mohlo ovlivnit jeho popularitu,“ odhaduje.

ANDREJ BABIŠ O ČAPÍM HNÍZDU BŘEZEN -

„Jsem cílem politické kampaně, která má jediný cíl odstranit mě z české politiky. Po kampani ohledně StB přišla kampaň na dotace, na biopaliva.“

„Co chtějí na té zvláštní schůzi řešit? Udělení dotace občanskými demokraty? Kontrolování dotace ČSSD? Kdyby ta dotace byla podvod, tak jak to tedy ten Kalousek kontroloval?“

„Každý ví, že moje vyjadřování není optimální. Nejsem zdatný rétor, budu to dávat písemně.”

„Když tam přijdu, tak normálně platím.“

ŘÍJEN - (časopis Včelařství)

„Chci například dovézt pandu z Číny, abychom ji měli na farmě Čapí hnízdo.“

ŘÍJEN -(časopis Respekt)

„S Čapím hnízdem nemám nic společného. Nevím, komu to patří. Půjčil jsem té společnosti přes 400 milionů na stavbu farmy, ale jméno majitele neznám. Mám tam jen pronajatou jednu budovu, to je vše.“

Čapí hnízdo Vývoj kauzy padesátimilionové dotace pro firmu ministra financí Andreje Babiše

2006 V tomto roce začaly práce na projektu přestavby zanedbaného statku a lihovaru na konferenční centrum, které mělo na starost stejné architektonické studio, jež navrhlo pro Babiše i restauraci Sokolovna v Průhonicích. V roce 2006 se také majitelem zanedbaného areálu u Benešova stala firma Imoba z holdingu Agrofert.

1. prosince 2007 Společnost s ručením omezeným ZZN Agro Pelhřimov z holdingu Agrofert se přeměnila na stejnojmennou akciovou společnost s akciemi na majitele. Jediným akcionářem byla zprvu akciovka ZZN Pelhřimov.

únor 2008 Společnost ZZN Agro Pelhřimov se přejmenovala na Farmu Čapí hnízdo, majitelé akcií byli od té doby anonymní. „Nevím to z hlavy, farmu mají, myslím, nějací advokáti,“ řekl Andrej Babiš v říjnu 2013. Ve statutárních orgánech společnosti nicméně působili lidé spojení s Agrofertem a firma sídlila v budovách patřících Imobě. V únoru 2008 podle Babiše také podepsal Agrofert s farmou dohodu o budoucí spolupráci.

20. srpna 2008 Výbor Regionální rady ROP Střední Čechy schválil dotaci 50 milionů korun na projekt Farmy Čapí hnízdo.

červen 2010 Farma Čapí hnízdo byla dokončena a otevřena.

únor 2011 Při jednom z auditů bylo zjištěno, že Farma Čapí hnízdo požádala v roce 2009 o jednu platbu dříve, než uhradila příslušnou fakturu. Kvůli porušení podmínek byla firmě vyměřena pokuta, která včetně penále dosáhla šesti milionů korun. V roce 2012 byla ale většina pokuty odpuštěna, firma zaplatila pouze 37 tisíc korun plus penále.

listopad 2013 Podle pozdějšího prohlášení Andreje Babiše skupina Agrofert převzala „ztrátovou a předluženou Farmu Čapí hnízdo“. Andrej Babiš bude mít ve sněmovně opravdu co vysvětlovat. Byť jde „jen“ o čtyřiapadesátimilionovou dotaci, je to právě on jako ministr financí a vicepremiér protikorupční vlády, který by se měl držet od podezření co nejdále.

525 milionů stála výstavba Čapího hnízda. 54 milionů je výše dotace, která putovala na stavbu Čapího hnízda z evropských pen z. Babišovo čapí impérium Jaké jsou vazby mezi firmami z holdingu Agrofertu, Babišovými přáteli a Farmou Čapí hnízdo

ANDREJ BABIŠ Ministr financí, vicepremiér, šéf holdingu Agrofert a šéf hnutí ANO

Zdroj: Hlídací pes Všichni Andrejovi koně Babišovi lidé spojení s Čapím hnízdem ADRIANA BOBEKOVÁ Dcera Andreje Babiše z prvního manželství a předsedkyně dozorčí rady společnosti Farma Čapí hnízdo. Jde o další indicii, která napovídá, že Babiš měl na tehdy anonymní firmu vliv.

JANA NAGYOVÁ (dnes Mayerová) Místopředsedkyně představenstva společnosti Farma Čapí hnízdo, která žádala o dotaci na ROP Střední Čechy. Spolu s ní seděl ve vedení firmy i Josef Nenadál. Oba jsou Babišovi podřízení z holdingu Agrofert.

MARTIN HERODES Bratr Moniky Babišové a společník jedné z firem v holdingu. Zároveň také místopředseda dozorčí rady Farmy Čapí hnízdo z doby, kdy žádala o dotaci.

IVETA HUSÁKOVÁ Kamarádka partnerky Andreje Babiše Moniky Babišové a spolumajitelka jedné z firem holdingu. Byla také členem dozorčí rady Farmy Čapí hnízdo v době, kdy žádala o dotaci.

O autorovi| PETR WEIKERT, weikert@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Auta
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě…
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně zajímavé auto
Technologie
Vznikl velký výrobce procesorů ARM pro servery, Marvell a Cavium se spojí za 6 miliard $
Připravte si lyže. NaSvah.cz vám najde nejlepší střediska v Česku a na Slovensku
Čína nemá ráda ani Skype. Ten tak zmizel z katalogů aplikací
Uber zlepšuje podmínky pro své řidiče a přidává živé sledování
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít