Kerkorianovy schody do nebe

22. června 2015, 00:00 - LUBOŠ HEGER
22. června 2015, 00:00

Někdejší boxer, který stěží vychodil osmiletku, pilot hazardér a rozvážný gambler se dožil skoro stovky

Mazaný investor Kirk Kerkorian (6. června 1917 – 15. června 2015) je dnes znám jako někdo, kdo opakovaně stavěl největší hotely na světě, dokola prodával a zase kupoval tytéž firmy (pokaždé s větším ziskem) a ve svých téměř 90 letech se snažil uchytit v automobilovém průmyslu, přestože k autům neměl téměř žádný vztah. Někdejší boxer, pilot a kasinový hráč vydělal miliardy, ale otřesy na burze jej na sklonku života připravily o většinu majetku. Nijak zvlášť ho to netrápilo. „Patří ke hře,“ říkával o prohrách, „vždycky začne nová hra a s ní i šance zvítězit.“ Kdyby se dožil sto deseti, nejspíš by ztracené miliardy zase získal zpátky.

JAK VYHRÁT AEROLINKY Syn arménských přistěhovalců dotoval domácnost otce zelináře a matky posluhovačky už od svých 15 let, protože rodiče jaksi nebyli schopni dát dohromady dost peněz na nájem. Ve dvaceti byl velmi úspěšným amatérským boxerem, ale na konci 30. let si udělal pilotní licenci, neboť tušil příchod povinných odvodů a nechtělo se mu do pěchoty. Po celou válku pak pro britskou armádu transportoval bombardéry přes Atlantik tzv. islandskou cestou, což byl v té době velmi riskantní podnik. Podařilo se mu našetřit pět tisíc dolarů, které po válce investoval do nákupu cessny, v níž dopravoval hollywoodské osobnosti do kasin v Las Vegas. Jako prvotřídní pokerový hráč si přišel na dalších 50 tisíc, za něž v roce 1947 koupil aerolinky Trans International Airlines. S nimi už přivážel hráče z Los Angeles do města hříchu ve velkém, a zatímco onu leteckou společnost prodával a zase kupoval, aby ji na konci 60. let definitivně prodal za sto milionů, mohutně investoval do pozemků v Las Vegas. Postavil hotel International, hráčské doupě pro čtyři tisíce hostů a tehdy největší ubytovací zařízení světa.

V roce 1969 Kerkorian koupil podíl ve slavném studiu Metro­Goldwyn­Mayer a za jeho peníze postavil v roce 1973 další největší hotel světa MGM Grand (dva tisíce pokojů). V polovině 70. let byl již většinovým vlastníkem MGM a chystal se totéž provést s Columbií Pictures, ale narazil na antimonopolní úřad. V roce 1981 rozdělil MGM na filmovou a hotelovou divizi a o pět let později obě prodal televiznímu magnátu Tedu Turnerovi za miliardu a půl. Vzápětí od něj filmovou divizi zase koupil (za 300 milionů) a obratem ji prodal za 1,3 miliardy italskému finančníku Giancarlu Parrettimu. V 90. letech obé opět koupil, aby mohl postavit – co jiného než nový MGM Grand, v roce 1993 největší hotel světa (pět tisíc pokojů). O deset let později prodal MGM konsorciu vedenému Sony.

DEVADESÁTILETÝ INVESTOR Jakožto multimiliardář Kerkorian velmi úspěšně investoval do Mirage Resorts s pěti nejluxusnějšími kasiny v Las Vegas. Koupil též podíl v Chrysleru a vydělal několik miliard po prodeji firmy do rukou Daimler­Benz. Na prahu devadesátky se pokusil (neúspěšně) o něco podobného v General Motors, svůj podíl nakonec prodal šťastně dříve, než firma v roce 2009 ztratila 90 procent hodnoty. Při obdobném pokusu ve Fordu v roce 2008 už prodělal skoro miliardu. Jeho majetek byl v té době odhadován na 16 miliard, což z něj dělalo 41. nejbohatšího člověka planety. Propad burzy způsobil, že v okamžiku smrti disponoval „jen“ čtyřmi miliardami. Asi miliardu stačil během života věnovat na dobročinné účely, nemalá část putovala do Arménie.

Kerkorian měl pověst člověka, který obchází práva menšinových akcionářů a dokáže obehrát kdejakého ostříleného investora, včetně Teda Turnera či (v dávnějších dobách) Howarda Hughese. Za jeho přátele se považovali Cary Grant a Frank Sinatra, s nimiž strávil nejednu noc v kasinu, vystupování na veřejnosti se však úzkostlivě vyhýbal. Chodil v drahých oblecích a jezdil v (relativně) laciných autech. Z těžkých finančních ztrát, které v závěru života postihly i jeho kasina, si prý nic nedělal. „Pro něho jsou to jen takové hrboly na silnici,“ řekl Kerkorianův přítel Alex Yemenidjian.

O autorovi| LUBOŠ HEGER, heger@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít