zavřít

Ty to zvládneš.cz - MOTORKÁŘI - SNADNÁ ZRANITELNOSTVýběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Británie představí na EXPO 2020 interaktivní Pavilon poezie

Britský pavilon se na světové výstavě EXPO 2020 v Dubaji stane místem, z něhož…

Rozhovor: K čemu je dobré vzdělání LL.M. a MBA?

Tituly MBA či LL.M. za jménem poutají pozornost. Absolvováním profesního vzdělání si…

Na Bořislavce bude stát umělecké dílo Federika Díaze

Kancelářské a obchodní centrum Bořislavka přinese letos Praze 6 nejen výraznou a světově…

Keretek – keretek

25. března 2004, 16:54 - Mgr. Rudolf Marek
25. března 2004, 16:54

Když Miroslav Kalousek poznamenal, že pít a kouřit se dá všechno, neměl na mysli hřebíček

Upozornění: Kouření vážně poškozuje zdraví, byť by to bylo kouření s vůní hřebíčku. Ani tento článek necílí k podpoře zlozvyku ani není motivován reklamou. Zaznamenáváme jen, co jest.

Vypadá to jako cigareta, kouří se to jako cigareta, ale zástupci výrobců nejsou příliš rádi, když se tomu cigareta říká, ačkoli se prodává v trafice. Podle jejich marketingové strategie totiž nejde o běžné kouření, ale o mimořádný okamžik. A proto prý kuřáci nemají houfně opouštět své oblíbené značky, ale pouze přidat kretky do svého repertoáru coby obřad.

Kretka, jak vědí třeba všichni Indonésané, je štíhlá, hnědá nebo černá cigareta, která obsahuje 60 procent tabáku a 40 procent hřebíčku. Podle toho také voní a hoří včetně slaboučkého praskání a občas i mikroskopických jiskřiček. Tento jev také dal kretkám jméno. Má jít buď o zkomoleninu anglického slova crackle – praskat, nebo o původní citoslovce javánských domorodců keretek – keretek, které ovšem vyjadřuje totéž.

Lék na astma?

První hřebíčkové cigarety alias kretky byly vyrobeny ve městě Kudus na střední Jávě. Za jejich vynálezce je považován Haji Jamahri, který začal do tabáku přidávat hřebíček údajně ze zdravotních důvodů. Trpěl astmatem, které se podle domorodých zvyklostí léčilo jedním z nejdostupnějších koření na ostrovech. Obvykle si vtíral do hrudi hřebíčkový olej a jako náruživý kuřák hodlal na plíce zaútočit také zevnitř - hřebíčkem. Jestli to fungovalo, ví čert, nicméně kretky se v různých obměnách začaly prodávat v lékárnách (tak tomu mimochodem bylo v devatenáctém století v Evropě například i s jogurtem). Do trafik se přestěhovaly až ve dvacátých letech minulého století, jakmile se výroby kretek zmocnil průmysl. Ale až v letech padesátých se místo ručního balení kretek začaly používat stroje.

Filtr z cukru

Ochucené cigarety nejsou na českém trhu novinkou. Z více než miliardy u nás ročně vyrobených krabiček však tvořily v nejlepších časech zhruba jedno procento nabídky. Snad každý člověk postižený kouřením někdy zkusil mentolku v domnění, že jde o zdravější kouření, byť opak je pravdou. Mentol roztahuje plicní sklípky, čímž dochází k hojnějšímu usazování dehtu. Za lahůdku jsou řadou kuřáků považovány vanilkové cigarety. Všechny ochucené cigarety dosud známé na českém trhu se od kretek ale liší především tím, že obsahují pouze navoněný tabák.

Hřebíčková cigareta se dochucuje výtažky z ovoce a bylin, ale z jakých, není známo. Výrobce si tajemství střeží podobně jako Becherovka nebo Coca-Cola. Recepturu prý znají jen dva tři lidé a používá se především k odstranění štiplavosti hřebíčko-tabákové směsi. Filtr je vyroben z cukrové třtiny nebo se doslazuje, čímž se již na první dotek hlásí chuťovým buňkám něco jiného, než běžná cigareta. A také se už na první pohled třpytí jak čerstvě napadlý sníh. A ještě významná zpráva pro milence: v ústech ulpívá jen vůně hřebíčku.

Kdo se chce lišit…

Šéf KDU-ČSL Miroslav Kalousek nedávno v souvislosti se spotřební daní na tabák určený například k vykuřování skleníků poznamenal, že pít a kouřit se dá všechno, i brzdová kapalina. Kretky jistě na mysli neměl, a upřímně řečeno, není to zrovna zboží masové spotřeby. Zástupce společnosti, která kretky dováží, Jiří Holšan uvádí, že na domácím trhu se balíček po deseti kusech prodává v ceně kolem 50 korun. A jen milovníci brzdové kapaliny by přísahali, že kretky se dají kouřit jedna od druhé. Je to opravdu příležitostný specifický požitek. I proto zřejmě kretky nemají žádnou přímou konkurenci, jak říká Jiří Holšan: „Mohou jim konkurovat jen kretky jiných značek. Na českém trhu však nejsou, a zřejmě ani nebudou.“ Jiří Holšan míní, že důvodem je neschopnost většiny výrobců splnit evropskou normu, podle níž nesmí cigareta obsahovat více než dvanáct miligramů dehtu.

Názor experta: „Hřebíček má protikřečové účinky, napravuje nežádoucí mimovolní svalové stahy a uvolnění. Proto je účinným agens při astmatu a problémech s dýcháním,“ říká Jiří Šádek z pražského Institutu zdravé výživy. „Je účinným antiseptikem a má hojivý účinek. Podporuje rovněž tvorbu bílých krvinek. Jeho použití je doprovázeno příznivým a zřetelným účinkem na srdce a krevní oběh. Olej z hřebíčku také ničí choroboplodné zárodky v žaludku a ve střevech a tím zabraňuje nadýmání.“ Nad kouřovou terapií ale Šádek kroutí hlavou. „Je však pravda, že překrývá nepříjemné pachy v jídle nebo v lécích. Dokáže odstranit i nepříjemný pach z úst.“


Čtěte také

 znečištěné ovzduší, ilustrační foto

Merkelová v Davosu: Ochrana klimatu se může stát otázkou přežití

Otázka, zda se podaří dosáhnout klimatických cílů stanovených v pařížské dohodě z roku 20…

23. ledna 2020

 Zlato - ilustrační foto

Těžaři zlata zelenají. Investoři chtějí obchodovat s kovem s nulovou uhlíkovou stopou

Svět investic do zlata má nový trend. Dal by se nazvat touhou po zeleném zlatě. Nejde tu…

23. ledna 2020

 Hypotéka - ilustrační foto

Nejhorší výsledky za pět let. Objem hypoték loni klesl o 17 procent

Objem poskytnutých hypoték klesl loni o 17 procent na 181,6 miliardy korun a jejich počet…

23. ledna 2020

Dřevěná čtvrť v dánské Kodani Fælledby se má stát domovem pro 7 tisíc lidí

Nový trend stavebnictví: dřevěná čtvrť bez betonu. V domech mají hnízdit ptáci i netopýři

Dřevěné konstrukce místo betonu a oceli jsou stále více v módě. Mají zajistit stavbám…

23. ledna 2020

Události  Premiér Andrej Babiš

Česko se propadlo v žebříčku vnímání korupce. Také kvůli Babišovým kauzám

Česká republika si loni výrazně pohoršila v celosvětovém žebříčku vnímané korupce.…

23. ledna 2020

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujal Vás tento článek?
Ohodnoťte ho

Počet hodnocení: 1 | Průměrné hodnocení: 5.00

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Finance
Pravděpodobné pojistné je opět vyšší
Růst průměrné mzdy - co všechno ovlivní v roce 2020?
Zaměstnanci a daně: roční zúčtování a slevy
Sociální pojištění u zaměstnance, OSVČ a při práci na dohodu v roce 2020
Jak se daní příjmy z kapitálového majetku
Auta
Nový ředitel Renault Trucks pro ČR a SR
Skladem, ale za tři čtvrtě milionu. Suzuki Jimny je nedostatek, z Evropy asi odejde
Hyundai i10 nové generace dorazil na český trh. Následovat bude dalších 7 novinek včetně konkurence pro ID.3
Toyota: Elektromobily se v Evropě nevyplatí, budeme se držet hybridů
Maserati představuje novu limitovanou edici a nový paket GT Sport. V Evropě se ale nedočkáme
Hry pro příležitostné hráče