Keretek – keretek

25. března 2004, 16:54 - Mgr. Rudolf Marek
25. března 2004, 16:54

Když Miroslav Kalousek poznamenal, že pít a kouřit se dá všechno, neměl na mysli hřebíček

Upozornění: Kouření vážně poškozuje zdraví, byť by to bylo kouření s vůní hřebíčku. Ani tento článek necílí k podpoře zlozvyku ani není motivován reklamou. Zaznamenáváme jen, co jest.

Vypadá to jako cigareta, kouří se to jako cigareta, ale zástupci výrobců nejsou příliš rádi, když se tomu cigareta říká, ačkoli se prodává v trafice. Podle jejich marketingové strategie totiž nejde o běžné kouření, ale o mimořádný okamžik. A proto prý kuřáci nemají houfně opouštět své oblíbené značky, ale pouze přidat kretky do svého repertoáru coby obřad.

Kretka, jak vědí třeba všichni Indonésané, je štíhlá, hnědá nebo černá cigareta, která obsahuje 60 procent tabáku a 40 procent hřebíčku. Podle toho také voní a hoří včetně slaboučkého praskání a občas i mikroskopických jiskřiček. Tento jev také dal kretkám jméno. Má jít buď o zkomoleninu anglického slova crackle – praskat, nebo o původní citoslovce javánských domorodců keretek – keretek, které ovšem vyjadřuje totéž.

Lék na astma?

První hřebíčkové cigarety alias kretky byly vyrobeny ve městě Kudus na střední Jávě. Za jejich vynálezce je považován Haji Jamahri, který začal do tabáku přidávat hřebíček údajně ze zdravotních důvodů. Trpěl astmatem, které se podle domorodých zvyklostí léčilo jedním z nejdostupnějších koření na ostrovech. Obvykle si vtíral do hrudi hřebíčkový olej a jako náruživý kuřák hodlal na plíce zaútočit také zevnitř - hřebíčkem. Jestli to fungovalo, ví čert, nicméně kretky se v různých obměnách začaly prodávat v lékárnách (tak tomu mimochodem bylo v devatenáctém století v Evropě například i s jogurtem). Do trafik se přestěhovaly až ve dvacátých letech minulého století, jakmile se výroby kretek zmocnil průmysl. Ale až v letech padesátých se místo ručního balení kretek začaly používat stroje.

Filtr z cukru

Ochucené cigarety nejsou na českém trhu novinkou. Z více než miliardy u nás ročně vyrobených krabiček však tvořily v nejlepších časech zhruba jedno procento nabídky. Snad každý člověk postižený kouřením někdy zkusil mentolku v domnění, že jde o zdravější kouření, byť opak je pravdou. Mentol roztahuje plicní sklípky, čímž dochází k hojnějšímu usazování dehtu. Za lahůdku jsou řadou kuřáků považovány vanilkové cigarety. Všechny ochucené cigarety dosud známé na českém trhu se od kretek ale liší především tím, že obsahují pouze navoněný tabák.

Hřebíčková cigareta se dochucuje výtažky z ovoce a bylin, ale z jakých, není známo. Výrobce si tajemství střeží podobně jako Becherovka nebo Coca-Cola. Recepturu prý znají jen dva tři lidé a používá se především k odstranění štiplavosti hřebíčko-tabákové směsi. Filtr je vyroben z cukrové třtiny nebo se doslazuje, čímž se již na první dotek hlásí chuťovým buňkám něco jiného, než běžná cigareta. A také se už na první pohled třpytí jak čerstvě napadlý sníh. A ještě významná zpráva pro milence: v ústech ulpívá jen vůně hřebíčku.

Kdo se chce lišit…

Šéf KDU-ČSL Miroslav Kalousek nedávno v souvislosti se spotřební daní na tabák určený například k vykuřování skleníků poznamenal, že pít a kouřit se dá všechno, i brzdová kapalina. Kretky jistě na mysli neměl, a upřímně řečeno, není to zrovna zboží masové spotřeby. Zástupce společnosti, která kretky dováží, Jiří Holšan uvádí, že na domácím trhu se balíček po deseti kusech prodává v ceně kolem 50 korun. A jen milovníci brzdové kapaliny by přísahali, že kretky se dají kouřit jedna od druhé. Je to opravdu příležitostný specifický požitek. I proto zřejmě kretky nemají žádnou přímou konkurenci, jak říká Jiří Holšan: „Mohou jim konkurovat jen kretky jiných značek. Na českém trhu však nejsou, a zřejmě ani nebudou.“ Jiří Holšan míní, že důvodem je neschopnost většiny výrobců splnit evropskou normu, podle níž nesmí cigareta obsahovat více než dvanáct miligramů dehtu.

Názor experta: „Hřebíček má protikřečové účinky, napravuje nežádoucí mimovolní svalové stahy a uvolnění. Proto je účinným agens při astmatu a problémech s dýcháním,“ říká Jiří Šádek z pražského Institutu zdravé výživy. „Je účinným antiseptikem a má hojivý účinek. Podporuje rovněž tvorbu bílých krvinek. Jeho použití je doprovázeno příznivým a zřetelným účinkem na srdce a krevní oběh. Olej z hřebíčku také ničí choroboplodné zárodky v žaludku a ve střevech a tím zabraňuje nadýmání.“ Nad kouřovou terapií ale Šádek kroutí hlavou. „Je však pravda, že překrývá nepříjemné pachy v jídle nebo v lécích. Dokáže odstranit i nepříjemný pach z úst.“


Čtěte také

 ilustrační foto

Táta nádražáků: rozjela se velká hra o České dráhy

Na židli generálního ředitele Českých drah hodně fouká a málokdo z tohoto postu odešel v…

před 5 hodinami

 Americký prezident Donald Trump

Trump pohrozil odvetou za francouzskou digitální daň. USA by mohly zavést clo na víno

Před odletem do Francie na summit skupiny ekonomicky vyspělých zemí G7 dnes americký…

před 5 hodinami

Pavel Páral

Agrofert: Tlusté do tenkého

Předpověď týdeníku Euro, že Agrofert doplatí na politickou angažovanost svého skutečného…

před 8 hodinami

 Andrej Babiš

Přežil by Agrofert bez státu? Výrobci biopaliv a lesnické firmy jsou na veřejných zakázkách závislé

Údery ze všech stran schytává v posledních měsících holding Agrofert. Část z nich souvisí…

před 8 hodinami

 Český premiér Andrej Babiš během návštěvy USA

Svěřenská opona: Babiš má stále plnou kontrolu nad majetkem Agrofertu

Nejen právníci Evropské komise, ale i například černošický městský úřad či Krajský úřad…

před 8 hodinami

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujal Vás tento článek?
Ohodnoťte ho

Počet hodnocení: 1 | Průměrné hodnocení: 5.00

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Finance
Sami jsme šťastní, ale ostatní nemusíme
E-mail – dobrý sluha, nebo zlý pán?
Jak může evidence na úřadu práce zvýšit důchod?
V práci se vám nelíbí? Tak ji změňte
Je Česko kryptoměnovou těžební velmocí? Jak začít těžit?
Auta
Lynk & Co 03 Cyan je čtyřválcová předokolka, která na Ringu…
Porsche Taycan ukázalo své v podstatě poslední tajemství. Podívejte se, jak vypadá uvnitř
Kvíz: Uhodnete model auta na fotce?
Auto jako kafe: V Británii testují možnost koupit nový automobil na ulici v automatu
Videodojmy: Yamaha Niken
Hry pro příležitostné hráče