Kenova nová mise

26. června, 00:00 -
26. června, 00:00

Babišův pobočník objíždí nemocnice a prezentuje se jako budoucí ministr zdravotnictví. V minulosti přitom jednal za stát s Babišovým fondem Hartenberg

Když Adam Vojtěch v roce 2005 bojoval o titul v soutěži Česko hledá SuperStar, přezdívali mu lidé kvůli jeho dokonalému vzhledu Ken. Když pak objížděl s kamarádem a spolužákem Jirkou Mádlem diskotéky, roztancovával puberťáky svou hitovkou Stíny mokrých řas. Dnes je třicetiletý Adam „Ken“ Vojtěch jedním z největších politických talentů hnutí ANO, ačkoli dosud není jeho členem. Formálně totiž zůstává státním úředníkem - na ministerstvu financí tři roky působil jako tajemník ministra Andreje Babiše a nyní má nakročeno do Poslanecké sněmovny.

Podle informací týdeníku Euro by se mohl stát lídrem jihočeské kandidátky hnutí ANO. Jeho kandidaturu prosazuje přímo šéf hnutí Andrej Babiš, který má po únorovém sněmu při určování pořadí na kandidátkách téměř absolutistické pravomoci.

„Nabídku kandidovat jsem dostal od pana Babiše“uvádí Vojtěch v rozhovoru pro týdeník Euro. Krajský sněm hnutí ANO v Českých Budějovicích sice už nominoval do čela jihočeské kandidátky poslankyni a krajskou předsedkyni hnutí Radku Maxovou, ale podle zdrojů z vedení hnutí je sní Babiš velmi nespokojen. Zejména kvůli školáckým chybám, které Maxová předvedla během nedávného pádu jihočeského hejtmana Jiřího Zimoly. Jihočeské ANO kvůli unáhlenému vypovězení koaliční smlouvy přišlo o účast v krajské vládě a muselo se odporoučet do opozice.

„To jí Babiš důrazně vyčítal. Její místo v čele kandidátky je proto ohroženo“ líčí jeden z členů vedení hnutí. Definitivně se o pořadí na kandidátkách rozhodne na začátku tohoto týdne. Sama Radka Maxová ještě před jednáním celostátního výboru hnutí ANO byla optimistická. „Zatím platí dohoda na pořadí, které určil jihočeský krajský sněm“ uvedla. Na její místo by se ale mohl posunout právě Babišův expert na zdravotnictví Adam Vojtěch. „Pokud by mi pozici lídra nabídl, tak bych ji samozřejmě přijal“ tvrdí Vojtěch. „Byl bych rád, abychom se na tom uvnitř hnutí shodli. Nebylo by dobře, kdyby má kandidatura na prvním místě byla na úkor nějakých vnitřních soubojů“ dodává.

Ve sněmovně by se chtěl věnovat zdravotnictví, kterým se doposud zabýval i na ministerstvu financí pod Andrejem Babišem. Vojtěch zkoumal cesty, jakými v českém zdravotnictví proudí veřejné finance, a také získával cenná data o fungování jednotlivých nemocnic. Babiš ho dokonce loni v září nominoval za ANO do správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Mimoto je také už více než dva roky členem dozorčí rady České průmyslové zdravotní pojišťovny.

Výchova ministra v Čechách

Kde se najednou vzala tak nezlomná důvěra Andreje Babiše k mladému nezkušenému absolventovi pražských práv?

Tajemství Vojtěchova úspěchu tkví v pět let staré příhodě. Vojtěch ještě jako prezident právnického studentského spolku Všehrd připravil Babišovi na právnické fakultě přednášku. A to zrovna v době, kdy se šéf tehdy ještě podceňovaného hnutí ANO nutně potřeboval veřejně prezentovat. Nikdo ho ale nikam moc nezval. Vojtěchovi proto byl za tehdy ojedinělou možnost vystoupit na akademické půdě vděčný a oblíbil si jeho upřímnou loajalitu.

Odměnil ho záhy poté, co v červnu 2013 koupil vydavatelství Mafra. Vojtěch do smíchovského mediálního domu nastoupil jako právník prakticky hned po státnicích na fakultě.

Po Babišově vstupu na ministerstvo financí se loajální a nadějný Vojtěch přesunul za ním a stal se jeho tajemníkem.

Za úkol dostal zdravotnictví. Tento resort chtěl Babiš po celé tři roky ve vládě se sociálními demokraty získat, ale nepodařilo se mu to. Vojtěcha si vychovával jako možného budoucího ministra zdravotnictví.

Mladý právník přitom tuto ambici ani teď nijak neskrývá.

„Kdybych tu nabídku dostal, určitě bych ji vážně zvažoval. Myslím si, že ten systém znám poměrně dobře,“ míní Vojtěch. Podle informací týdeníku Euro v posledních letech objíždí desítky českých nemocnic a snaží se v systému českého zdravotnictví maximálně zorientovat. „Objednal se sem. Říkal, že už objel devadesát nemocnic a že zřejmě bude příštím ministrem zdravotnictví.

Seznamuje se s tím resortem. Co vím, tak byl i v sousedních nemocnicích.

Působil docela rozumně,“ popisuje pod záminkou anonymity šéf jednoho z tuzemských špitálů.

Vojtěch sice své návštěvy bere vážně, ale neformálně. Zmiňovaný šéf nemocnice se od něj dozvěděl, že ho kolegové z jiných zařízení pomlouvají.

„Člověk musí být v kontaktu s šéfy nemocnic, potřebuje jejich zpětnou vazbu a znát problémy, které mají. Bavili jsme se například o tom, kde v oblasti personálu pociťují největší problémy, jak si představují řešení financování zdravotnictví“ potvrzuje Vojtěch svou „spanilou jízdu“ po českých špitálech. I díky těmto debatám s řediteli nemocnic se podle svých slov v českém zdravotnictví vyzná. Připravuje rovněž aktuální volební program hnutí ANO právě v oblasti zdravotní péče.

Na kávu s Hartenbergem

Vedle toho se ministerský tajemník Adam Vojtěch v rámci své práce pro stát stýká například s lidmi z investičního fondu Hartenberg, který donedávna spoluvlastnil Andrej Babiš a který je nyní spravován svěřenským fondem ovládaným šéfem ANO. Hartenberg investuje do českého zdravotnictví a kromě reprodukční medicíny skupuje i kliniky všeobecné péče.

Vojtěch se většinou stýkal přímo s šéf em fondu Jozefem Janovem. Schůzky přitom zprostředkoval sám Babiš. „Možná že mě pan Babiš tehdy nějak spojil s panem Janovem, abychom se sešli. Spíš dal kontakt na mě panu Janovovi a pak jsme se nějak potkali,“ popisuje nejistě Vojtěch, jak došlo ke schůzce se zástupci Babišova zdravotnického byznysu. Celkem se s Janovem a„možná i s dalšími“sešel párkrát „ohledně nějakých systémových věcí“.

„Šlo o financování zdravotnictví. Říkali mi nějaké jejich pohledy, co by bylo dobré zlepšit. Ale bylo to pouze několik setkání. Určitě za ně nelobbuju. Ke všem přistupuju stejně. Ty diskuse byly čistě akademického rázu.

Je to jeden z hráčů v českém zdravotnictví podobně jako nemocnice. Diskutuju takto se všemi,“ tvrdí Vojtěch a připomíná, že se sešel i se zástupci zdravotnického holdingu Agel miliardáře Tomáše Chrenka, který vlastní nemocnice především na severu Moravy. Vojtěch se už stačil setkat také s Sotiriosem Zavalianisem, majitelem druhé největší soukromé sítě zdravotnických zařízení v Česku, který v posledních letech zmodernizoval například zařízení v Berouně či Hořovicích.

„Je třeba tyto názory vyslechnout, ať je to ředitel fakultní nemocnice, Hartenberg, nebo Agel. Na tom přece není nic špatného. Jakýkoli politik by měl tento pohled vyslechnout,“ říká Vojtěch o své pozici státního úředníka a budoucího politika se specializací na zdravotnictví. Během svých schůzek s Janovem se přitom ocitl v delikátní pozici podřízeného ministra Andreje Babiše a zároveň „diskusního partnera“ Babišova fondu investujícího do českých klinik. Podezření ze střetu zájmů ale Vojtěch odmítá.

„To, že pan Babiš dal panu Janovovi na mě kontakt, ještě neznamená střet zájmů.

Vždycky je to o nějaké osobní integritě a nedá se nikde prokázat, že bych pro Hartenberg v jejich prospěch něco řešil,“ uzavírá ministerský tajemník a budoucí pravděpodobný poslanec za hnutí ANO.

Vojtěch sice své návštěvy bere vážně, ale neformálně. Zmiňovaný šéf nemocnice se od něj dozvěděl, že ho kolegové z jiných zařízeni pomlouvají.

Adam Vojtěch (30) Mladý právník u Babiše pracuje prakticky od ukončení vysoké školy. Vystudoval práva a mediální studia, přičemž mnohem výraznější jsou jeho úspěchy coby zpěváka a hudebního skladatele. Má za sebou koncerty v dětských pěveckých sborech, dětské muzikály, natočil a vydal vlastní album. Účastnil se také soutěže SuperStar, kde dostal přezdívku Ken. Pracoval v Babišově Mafře, od června 2014 je Babišovým ministerským tajemníkem se specializací na zdravotnictví. Zasedá také v mnoha orgánech státem vlastněných společností: je členem představenstva karlovarského hotelu Thermal, členem dozorčí rady České průmyslové zdravotní pojišťovny, místopředsedou představenstva státní firmy Prisko, předsedou dozorčí rady Státní tiskárny cenin a od září loňského roku také členem správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny.

O autorovi| Jan Novotný novotny@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Už jste požádali finanční úřad o prominutí pokuty za kontrolní hlášení?
Známé tváře a volby. Které osobnosti podporují SPD, TOPku, či Piráty?
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Auta
Kam se poděl Natural 95 a běžná nafta? Nikam, teď se značí…
Kolik může stát Škoda Karoq „v plné palbě“? Klidně přes milion
Jaguar zvažuje nástupce modelu XK. Použil by upravenou platformu z F-Typu
Volkswagen chce závodit s elektrickým prototypem. Zřejmě zkusí Pikes Peak
Koncept Toyota Fine-Comfort Ride je vodíkový soupeř Mercedesu třídy S
Technologie
Právě vyšlo Ubuntu 17.10. Populární linuxová distribuce má několik klíčových novinek
Fotografové zapláčou. Adobe ukončí Lightroom 6, budoucnost je v přeplatném
Dva displeje spojené v jeden. ZTE Axon M je hodně opožděnou revolucí
Nokia 7 je tady. Sympatická střední třída má skleněná záda a punc od Zeisse
Asus: Coffee Lake by mohlo být kompatibilní s deskami generace Z270, kdyby Intel chtěl
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít