Kecky. Prostě stará škola. - Euro.cz

Přihlášení

Kecky. Prostě stará škola.

, Jakub Nachtigall,
Kecky. Prostě stará škola.
Zdroj: Euro.cz

Skladba pro třičtvrtě miliardy nohou

Kurt Cobain, frontman rockové skupiny Nirvana, se nechal slyšet, že na nohou nikdy neměl jiné boty. Bůhví, co mu při tomto výroku kolovalo v krvi, nicméně od jeho smrti v dubnu uplyne třináct let a rockeři ještě nepřezuli. Vidět to bylo třeba na nedávném pražském koncertě post-punk-revivalové kapely Franz Ferdinand. Kam se člověk podíval, tam viděl klasické plátěnky od Converse.
Úspěšné jsou už 85 let, od doby, kdy do sídla americké obuvnické firmy Converse napochodoval basketbalista Charles H. „Chuck“ Taylor. Údajně si šel stěžovat na vředy na nohou, jiný zdroj tvrdí, že hledal práci. Každopádně si dvacetiletý Taylor, který nebyl nikterak skvělým hráčem, toho dne zajistil „nesmrtelnost“. S Conversem si plácnul a stal se obchodním zástupcem firmy.
Nabízeje do té doby relativně neúspěšné plátěné kecky s gumovou podrážkou, projezdil ve svém bílém cadillaku Ameriku několikrát křížem krážem. Mezi sportovci byl zanedlouho velmi oblíbený, a tak nikoho nepřekvapilo, že se po dvou letech práce pro Converse objevil na botách Taylorův podpis a před původní název All–Star přibylo jeho jméno. Od toho dne se taylorek prodalo třičtvrtě miliardy párů.
Hlavní zásluhu na tom však nemá basketbal. V sedmdesátých letech přišly na basketbalový trh mnohem větší firmy, jako Adidas, Nike nebo Reebok, a botami s daleko exkluzivnějším designem vytlačily Converse z pozice oficiálního ševce NBA. Taylorky se však prosadily jinde. V polovině sedmdesátých let je začali obouvat fanoušci tehdy vznikajícího punkrocku, o pár let později je za své vzali oldschooloví hiphopeři, na začátku let devadesátých příznivci grunge.
Zatímco oldshoolový hip-hop se u nás nikdy neprosadil a grungeři od osudného 5. dubna 1994, kdy zemřel Kurt Cobain, pomalu, ale jistě vymírají, teenagerů poslouchajících punkrock, kteří svůj styl oblékání nazývají oldschool, je čím dál víc. Termín oldschool má nespočet významů, my však mluvíme o lidech, kteří poslouchají punk, punkrock, syrovější část indie scény nebo některé směry alternativního rocku.
Mezi nimi mají taylorky doslova výsostné postavení. Obzvláště u nás, kde mají de facto monopol. Jednou z prvních rockových kapel, která si na nohy nasadila taylorky, byli Ramones. Samotný oldschool však vznikl spíše okolo legendárního Jimyho Morissona a jeho Doors a další z dnes už neexistujících kapel – The Clash. Blízko k oldschoolu měly také skupiny Pink Floyd, Led Zeppelin nebo The Police.
Móda založená na „keckách“, patce, tričkách s vězeňskými pruhy a všem, co najdete v šatníku své babičky, se však od původního rock’n’rollu přesunula k trochu jiným žánrům: nejrozšířenějším je syrovější část žánru nazývaného „indie“ (independent music). Za současného boomu britsko-amerických kytarovek to znamená, že oldschoolerů je opravdu hodně.
V české kotlině se sice zmiňované hudební směry takovému zájmu jako v anglicky mluvících zemích netěší, přesto se i u nás oldschool prosazuje čím dál výrazněji. Před třemi roky se do oldschoolového neoblékl skoro nikdo, dnes už na ulicích potkáte dost teenagerů v konverzech. Hlavně na gymnáziích je „in“ být rebelem v čepici, kterou ještě před rokem nosil váš dědeček. Je to však spíše utopická představa: oldschool jako mainstream, díky němuž se vám už nebude stávat, že kdykoliv, kdy zapnete rádio, na vás vybafne Britney Spears, Robbie Williams, nebo dokonce Ewa Farna.

(popisek)
Conversy jako atribut. Kurt Cobain má na nohou boty, které se po něm někdy nazývají cobainky, a to i jako panenka za 18 USD.