Když není, kam se dropnout - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Když není, kam se dropnout

, Alan Babický,
Když není, kam se dropnout
Zdroj: Euro.cz

Spuštění míčku na suché místo hřiště bylo nemožné

Voda či vodní plocha patří od prvopočátků královské a starobylé golfové hry k základním a obávaným překážkám. Spolu s písečnými prohlubněmi, později zvanými bunkery, hlubokou trávou, křovinami, stromy, větrem a převýšením je voda od nepaměti organickou součástí slova golf a toho všeho za ním ukrytým.
Golfová pravidla rozeznávají „vod“ či typů vodních překážek hned několik. V nejzákladnějším dělení se na vodu pohlíží jako na vodu úmyslnou a vodu náhodnou. Úmyslnou vodou myslíme vodní překážky – jezírka, potůčky a podobně. Za jejich co nejstrategičtější umístění nese odpovědnost designér hřiště a jejich rozmístění se řídí vzdáleností od cíle, kam golfista hraje nebo odkud hraje, trajektorií obvyklé rány a místem dopadu nejpravděpodobnější nepovedené rány. Asi nejdůležitějším kritériem je, aby jejich umístění nebylo nefér a kvalitní rány nebyly trestány – to především ve vztahu k tvrdosti a tvaru přilehlé ferveje či greenu.
Hru po zasažení vodní překážky upravují pravidla podrobně a přesně. Míček ztracený ve vodní překážce musí být nahrazen jiným a spuštěn na místě definovaném pravidly. Ono spuštění míčku z předpažené paže se nazývá drop a u definovaných vodních překážek je vždy spojen s jednou trestnou ranou, jež na vrcholové úrovni představuje poměrně destruktivní zásah do skóre na jamce či v soutěžním kole.
Náhodná voda – což je na rozdíl od „úmyslné“ pravidly užívaný terminus technicus – je jakákoliv jiná voda než ta ve vodní překážce, nacházející se kdekoliv na hřišti: louže, příliš mokrá půda a podobně. Pravidla poskytují hráči po zasažení náhodné vody úlevu. Hráč si může najít nejbližší suché místo, ne však blíže k jamce, a tam si může svůj míček dropnout. A to beztrestně, tedy bez oné jedné rány. Hřiště se stává nehratelným a hra se ruší či odkládá, pokud je náhodné vody na hřišti více než míst, kam se dropnout…
Husté deště a povodně posledních dní ovlivnily samozřejmě i české golfové dění. Nejcitelněji jsou zasažena hřiště nacházející se v bezprostřední blízkosti rozvodněných vodních toků. Asi nejvíce v době vzniku tohoto článku byla postižena hřiště v Hluboké nad Vltavou, v Semilech a v Cihelnách u Karlových Varů.
Povodeň překazila zcela dění v Hluboké nad Vltavou. V září se tu měla slavnostně otevírat druhá devítka, čímž by se hřiště stalo osmnáctijamkovým. Téměř celý areál byl pod silnou vrstvou vody a plánované otevření je nepravděpodobné.
V Semilech již tradičně trpí jamky těsně u hladiny řeky. Green nejkratšího paru tři, hraného od můstku, je zcela odplaven a podle výroků místních se bude muset celý znovu postavit.
V Cihelnách u Karlových Varů byly zaplaveny spodní, k říčce přilehlé jamky, nicméně příjezdová cesta zůstala nepoškozená.
V regionu Prahy utrpěl fatální zásah tréninkový areál v Hodkovičkách, ze kterého v době kulminace vodní hladiny ve výši asi čtyř metrů koukaly nad vodu jen špičky stromů. Faktem je, že areál v Hodkovičkách stojí v takzvaném záplavovém pásmu, ale takovou spoušť nečekal nikdo.
Rovněž oba dva největší pražské indoory trpěly. Erpet, i když je zcela na ráně, měl zatopené „jen“ suterénní sekce. Čechie, těsně na hraně strádajícího Karlína, měla na pod terénem zapuštěné golfové ploše téměř metr vody. Každý si umí představit, co všechna ta voda a bahno udělá s jemným hardwarem laserových senzorů u simulátorů v hodnotě několika milionů korun.
Zásah přímo do páteře utrpěla Česká golfová federace, jejíž servery jsou umístěny na adrese správcovské společnosti v Karlíně – www.cgf.cz i přidružený golf.cz ještě v pondělí 19. srpna nefungovaly. Oba servery jsou zcela klíčovým pomocníkem všech klubů v republice pro vedení agendy členů, pořádání turnajů a všeobecnou informovanost. Jeho nefunkčnost poznamenala i ztíženou organizaci Mezinárodního mistrovství České republiky amatérů, které je nejprestižnější soutěžní akce ČGF v letošním kalendáři. Organizátoři Mezinárodního mistrovství ČR hraného v Mariánských Lázních museli kvůli nepřízni počasí a následně nehratelnému hřišti zcela zrušit oficiální tréninková kola a soutěž zkrátit na pouhá tři hrací kola. Kvalitní pole startujících bylo poznamenáno neúčastí rakouského reprezentačního týmu, který se kvůli záplavám v Rakousku na poslední chvíli z účasti omluvil.
Mnoho turnajů bylo zrušeno a mezi nimi i některé zápasy prvního kola Extraligy klubů. Mnoho golfových klubů a hřišť organizuje sbírky na pomoc obětem povodní.
Organizátoři jediné naší profesionální turnajové série Eurotel PGA Czech Open Golf Tour odvolali plánovaný čtvrtý turnaj, který se měl uskutečnit o kritickém víkendu na Konopišti, které přežilo poměrně bez úhony. Finanční prostředky určené na tento turnaj, které přesahují půl milionu korun, budou věnovány na konto Českého červeného kříže jako pomoc oblastem postiženým povodněmi. Navíc partneři turnaje poskytnou Českému červenému kříži tři kamiony balené pitné vody, které byly doručeny postiženým městům Jindřichův Hradec a Třeboň, které byly po ničivých záplavách bez přísunu pitné vody.