Kdo si ho koupí? - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Kdo si ho koupí?

, Kateřina Menzelová,
Kdo si ho koupí?
Zdroj: Euro.cz

Areál ČSÚ

PRAHA (hat) – Prodej areálu, ve kterém dříve sídlil Český statistický úřad (ČSÚ), v Praze 8 v blízkosti stanice metra Invalidovna se stále odsunuje. Firma Ungelt Partners, která vyhrála s nabídkou 350 milionů korun výběrové řízení na prodej budovy, od koupě odstoupila. Důvodem byla změna územního plánu, o které v době podání nabídky nevěděla. Nyní probíhají jednání se společností Rohanský ostrov, která skončila v tendru jako druhá. V soutěži nabídla stejnou částku jako vítěz, jak však vyplývá z informací týdeníku EURO, měla být tato suma rozdělena do více splátek. „Byli jsme vyzváni k jednání, která zatím nebyla uzavřena, takže není možné zjistit další podrobnosti,“ tvrdí Tomáš Kadeřábek, generální ředitel firmy Real Estate Karlín Group, jejíž součástí je i společnost Rohanský ostrov.
Pokud ani tato jednání nepovedou k prodeji, vyhlásí ČSÚ další výběrové řízení.
Areál statistiků v Karlíně je tvořen čtyřmi budovami, některé z nich však byly poškozeny před dvěma lety při povodních. Komplex zahrnuje celkem přes 98 tisíc metrů čtverečních zastavěné plochy. Prodej areálu již dříve komplikovala skutečnost, že budovy byly označeny jako provizorní a neměly přidělené číslo popisné. Po jeho udělení bylo nutné prostřednictvím státní dislokační komise nabídnout objekt k využití jiným orgánům státní správy. Teprve pak bylo uděleno povolení k jeho prodeji.
Minimální kupní cena byla pro výběrové řízení stanovena na 325 milionů korun. „V našem zájmu je co nejrychlejší prodej areálu, ale musíme dodržet platné zákony,“ konstatoval Ladislav Pištora, tiskový mluvčí ČSÚ. Úřad již dříve musel investovat do deratizace komplexu, jeho rozpočet zatěžuje také nezbytná ostraha nevyužívaného objektu. Poslední komplikací je pak již zmiňovaná změna územního plánu. Nově není možné areál využít pouze jako administrativní zařízení, alespoň část musí být určena k bydlení. Dalším požadavkem je také zřízení parkové plochy. Změna územního plánu sice ještě nevešla v platnost, ale již prošla podstatnou částí schvalovacího procesu a je pravděpodobné, že se již nezmění.