Kdo si co naDrobil... - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Kdo si co naDrobil…

, Pavel Páral,
Kdo si co naDrobil…
Zdroj: Euro.cz

Ministr Drobil přes poměrně viditelnou neobratnost postupuje správně

Českou vládou smýká skandál na Státním fondu životního prostředí a bylo by podivné, kdyby nesmýkal. Ředitel fondu Libor Michálek postupoval velmi nestandardně, ale dosáhl svého. Ministr Pavel Drobil padl během pár hodin po zveřejnění odposlechů a transakce, která měla vygenerovat stovky milionů černých peněz, se s velkou pravděpodobností neuskuteční. A především se zatřásla pozice premiéra Nečase.
Vláda, jež měla ve svém štítu předsevzetí omezit korupci v zemi, o jejímž rozsahu se posledních deset let vykládají legendy, je nyní pod tlakem a slabší články by se mohly začít drolit. Na to, že by se ale koalice 118 poslanců tří stran rozpadla, tento skandál stačit nebude.
Drobil totiž přes poměrně viditelnou neobratnost postupuje správně. Odvolal aktéry skandálu, rezignoval na ministerskou funkci a nevydává žádná nemístná prohlášení. Ještě by ale bylo na místě, aby odstoupil i z funkcí stranických a zůstal jen poslancem. Je vysoce pravděpodobné, že vyšetřování končícímu ministrovi žádné porušení zákona nedokáže, a on bude moci zase začít stoupat po stranickém žebříčku. Marná snaha, jediný obratný politik je v tomto smyslu Miroslav Kalousek, který po obvinění z daňových deliktů rezignoval na funkce v Parlamentu i ve straně, prokázal, že se mu nic prokázat nemůže, a dnes je tam, kde je. Nezaváhal. Marně později podobný postup radil Jiřímu Čunkovi, jenž svou zaťatostí a politickou neschopností ve své úplatkářské kauze zničil nejen svou kariéru, ale velmi těžce poškodil i vládu.
Nakonec Drobil opravdu může být nevinný a jeho poradce Knetig se mu utrhl podobně, jako se Knetigovi utrhl Michálek, který byl údajně jeho dlouholetým přítelem. Co naplat, přísloví, že příležitost dělá zloděje, stále funguje a ve státní správě je těch příležitostí až zbytečně mnoho, není pochyb.
Jenže účastníci skandálu ještě nestačili postřehnout, že doba se mění a co mohlo projít před rokem, dnes se s velkou pravděpodobností provalí. I v té státní správě je poměrně hodně lidí, kteří už toho mají dost. A tak se nejen nahrává, ale také se kopírují a archivují materiály, dělají se notářské záznamy atd. Z tohoto pohledu bychom mohli být optimističtí a doufat, že skandál, který nyní zaplňuje noviny, je z posledních. A skeptik v člověku by k tomu dodal, že přinejmenším proto, že ostatní to budou dělat alespoň méně diletantsky.
Kauza Drobil však bezesporu oslabuje ve vládě Občanskou demokratickou stranu a je velmi nepříjemná pro premiéra v okamžiku, kdy se začíná jednat o zásadních reformách, na něž mají strany různý názor. A zejména v okamžiku, kdy by asi měla přijít nějaká první rekonstrukce kabinetu, protože se celkem jasně ukazuje, že někomu to jde lépe a někomu hůře.
Nakonec o rekonstrukci vlády se v kuloárech už hovoří a padají nejrůznější spekulace. A nejde jen o často skloňované pozice Radka Johna na vnitru či Luboše Hegera na zdravotnictví. U Johna je ten tlak asi poměrně silný, ale dokud ho budou jeho spolustraníci podporovat, ve svém křesle se udrží, přinejmenším od jarního volebního sjezdu strany. Heger zase může těžit z toho, že o jeho místo opravdu nikdo moc nestojí, zvláště v situaci, kdy bude třeba řešit demonstrativní odchod lékařů z nemocnic. Části jeho strany TOP 09 se zdá pramálo rozhodný, ale alternativu ještě nevymysleli.
Různé úvahy se týkají právě uvolněného křesla ministra pro životní prostředí. Podle jedné ze starších spekulací, pocházejících z doby předskandálové, by na něj mohl usednout Vít Bárta. Nakonec právě on již po komunálních volbách konstatoval, že strana Věci veřejné by měla výrazně zezelenat, a tím přilákat další voliče. A Bárta se také objevil mezi potenciálními uchazeči o křeslo ministra zemědělství. Snaha nové strany expandovat na venkov je logická a právě životní prostředí a zemědělství jsou resorty, které by mohly pomoci. Podle této konstrukce měl Drobil zamířit na průmysl a současný ministr průmyslu Martin Kocourek zřejmě na místo Bárty na dopravu. Teď je všechno jinak a v této situaci lze mimochodem straně, která nejvíce hovoří o boji s korupcí, tedy VV, nabídnout křeslo na tomhle zkorumpovaném ministerstvu, kde by mohl někdo pěkně efektně vymetat chlév. Samozřejmě výměnou za nějaké jiné ministerstvo s podobnou ekonomickou silou. ODS a její premiér tak nyní asi nebudou moc při vyjednáváních dělat ramena. Ale co si kdo nadrobil…

Ohodnoťte tento článek
Diskuze