Kdo pošéfuje BIS?

22. prosince 2014, 00:00 - (red)
22. prosince 2014, 00:00

Se sklonkem roku se znovu oživuje otázka, kdy skončí ředitel Bezpečnostní informační služby Jiří Lang. Podle informací Palubního deníku by mohl ze služby odejít už krátce po počátku roku, kdy BIS skončí předsednictví v jakési unii tajných služeb. Lang už měl být odvolán, ale jeho odchod v průběhu předsednictví by byl považován za mezinárodní ostudu.

Pro Langa se už hledá místo ve státní správě, spekuluje se například o místě bezpečnostního ředitele jedné z jaderných elektráren. Lang má totiž náročné finanční požadavky a stát se obává, aby se neopakovala například situace s někdejším šéfem civilní rozvědky Karlem Randákem, který se pak za své odvolání mstil premiéru Mirku Topolánkovi.

V bezpečnostní komunitě se v poslední době objevila tři jména. Jde o bezpečnostního ředitele ČEZ a někdejšího příslušníka BIS Daniela Rouse, bezpečnostního ředitele státního podniku LOM Praha a také někdejšího příslušníka BIS Petra Somola.

A kuloáry rezonuje jméno šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Roberta Šlachty. Šlachtu, který shodil vládu premiéra Petra Nečase a s tím související případy se mu těžko daří táhnout ke zdárnému konci, by vláda mohla uklidit na bezzubější BIS – bez tak silných pravomocí, kde by už nemohl za pomoci slabých důkazů sestřelit další kabinet.

JEŽÍŠEK POSPÍŠIL Na vánočních večírcích, s nimiž se minulý týden roztrhl pytel Santa Clause, bývá čas na různé taškařice. Čeští europoslanci z nejmenované frakce uspořádali anketu, kdo by nejlépe z bruselské party sehrál roli Ježíška. S výrazem neviňátka vyhrál Jiří Pospíšil, s dětskou tváří alternuje Petr Mach. Palubní deník gratuluje k vydařenému castingu a sestavu doplňuje. Kateřina Konečná je jako křehce působící blondýna pro roli Panny Marie jako stvořená. A třeba takový Miloslav Ransdorf by byl výtečný mudrc z Východu.

DOUBLETUNEL Nejvyšší kontrolní úřad zahájil kontrolu výstavby trasy metra A do Motola. Až někdy v létě kontroloři v podzemí metra skončí a sepíšou závěrečnou zprávu, nebude to zrovna lehké prázdninové čtení. Až se auditoři popasují se skutečností, že byl holý nesmysl stavět další stanice metra, v nichž budou vozit soupravy vzduch, hezky popíšou, že i tady se postavil jiný tunel, než byl vyprojektován, stejné jako v případě dnes už legendární Blanky. Obzvláště pasáž o tom, jak se za běhu měnila technologie výstavby, rozřezávaly razicí štíty Adéla a Tonda a tahaly se pozpátku ven jinou dírou, než jakou bylo v plánu, bude trochu smutná. Patrně jen úplně náhodou stavební jáma, kterou měly stroje vyjet, a nevyjely, měla být podle projektu před sídlem jistého bohatého finančníka. Ale to jsou jen detaily a pár desítek milionů navíc, na které se časem zapomene. Na rozdíl od Blanky je alespoň u metra jistá naděje, že v létě už bude jezdit.

A ZASE BLANKA S Blankou ještě Pražané zažijí leccos. Palubní deník nechce být pesimista, ale má pocit, že problém s prchajícím správcem stavby brzy přebije rébus s vlhkými kabely. Ty mají být totiž montovány v suchém prostředí, říká prý projekt. Ovšem tunel, kde by nebylo vlhko, neexistuje, a kabel, který by mohl ležet podle projektu ve vodě, také ne. Každopádně firma ČKD Praha DIZ, která technologie montuje, si nemůže vzít na triko poškození kabelů. Ředitel firmy Robert Wolf se obává, že by mohly zkratovat.

Ředitel Wolf ví, že je třeba být ostražitý – věci mohou být v budoucnu vykládány všelijak. Policie měla například pocit, že se v době, kdy pracoval jako právník na Ředitelství silnic a dálnic, podílel na nevýhodném pronájmu odpočívek a způsobil tím státu škodu ve stovkách milionů korun. Pak se ale ukázalo, že to asi tak nebylo, respektive vyšetřování se nějak zašmodrchalo a stíhání muselo být zastaveno. Že by si to chtěl zopakovat u Blanky, asi nelze očekávat.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Bitcoin na novém rekordu. Právě pokořil cenu 6000 dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít